Povežite se s nama

U fokusu

Čehok: “Grad Varaždin imat će višestruku korist ako se nagodi s T&H Investom”

Objavljeno:

- dana

Varaždinski gradski vijećnici u ponedjeljak će na sjednici Vijeća između ostalog odlučivati o davanju suglasnosti na nacrt sudske nagodbe između Grada Varaždina i T&H Investa (bivši T7 VIS) kako bi se mirnim putem riješili sporovi proizašli  iz Ugovora o kupoprodaji i zamjeni nekretnina iz svibnja 2009. godine.

Podsjećamo, VIS je prije 10 godina potpisao s Gradom ugovor o zamjeni nekretnina, koja zapravo predstavlja kompenzaciju, i to na izričito traženje Grada Varaždina. Naime, Grad Varaždin je želio da se postrojenje za MBO gradi blizu baliranog otpada, a ne na zemljištu koje je VIS u svojem vlasništvu imao u Jalkovcu i Poljani Biškupečkoj.

Grad Varaždinu je tu itekako imao svoju računicu, jer bi izbjegao trošak od 5 do 10 milijuna kuna za prijevoza bala kroz grad i naselje koje je ionako najviše pogođeno s problemom nagomilanog otpada. Štoviše,  postojao je i interes da se u Brezju na tom zemljištu što prije izgrade pogoni, kako ga Grad ne bi morao vratiti državi, jer dobio ga je s ciljem brze izgradnje poslovne zone. Naime, Grad Varaždin je od države dobio zemljište na poklon za oko 4,5 milijuna kuna, da bi ga kroz nekoliko mjeseci „podmetnuo“  VIS-u za čak 14 milijuna kuna vrijedno zemljište u Jalkovcu.

Grad tužio, a zaradio milijune!

Iako je time Grad Varaždin zapravo naglo zaradio čak 9 milijuna kuna, sve je završilo na sudu zbog neslažučih procjena vrijednosti zamijenjenih zemljišta…! Izlaz iz paradoksalne situacije, da Grad Varaždin tuži tvrtku od koje je zamjenom dobio vrijednije nekretnine – o čemu ne dvoje ni vještaci tužitelja – sada su pripremom sudske nagodbe mjesecima tražila čak tri odvjetnička tima.

Iz javno objavljenog nacrta sudske nagodbe, proizlazi da su svim varaždinskim gradskim vijećnicima podastrti svi dokumenti te argumenti na skoro 400 stranica teksta, čiji je sastavni dio i procjembeni elaborat iz travnja 2019. godine.

– Iz njih je apsolutno razvidno da je riječ o nagodbi koja je potpuno u interesu i u korist Grada. Naime, taj sudski spor između Grada Varaždina i T&H Investa traje 7 godina na Trgovačkom sudu u Varaždinu. Riječ je o građanskoj parnici između stranaka, koja nije ovisna o kaznenom postupku koji se vodi na Županijskom sudu u Zagrebu. Grad je naručio i platio vještačenje u tom civilnom sporu, no na kraju nije bio zadovoljan vještačenjem i tražio je njegovu dopunu još 2016. godine – podsjeća varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok.

Umjesto daljnjih sporova, aktualna vlast sada predlaže da se ide u sudsku nagodbu i da razlika u vrijednosti nekretnina, koja je utvrđena vještačenjem, bude potpuno pokrivena vrijednošću 18.000 metara četvornih koje će tvrtka T&H Invest ustupiti Gradu.

– Pritom treba reći da eventualnim nastavkom sudskog spora, Grad ne može postaviti infrastrukturu ni predviđene prometnice u Jalkovcu i Brezju. To znači da svi mještani Biškupca, Jalkovca, kao i Gospodarske ulice ne mogu očekivati prometno rasterećenje. Štoviše, bez tog zemljišta, u Varaždinu se ne može izgraditi izlaz na budući prometni čvor od poduzetničke zone Jalkovec do jugozapadne obilaznice. A na to poduzetnici i građani čekaju od 2009. godine – naglasio je Čehok.

<<Kamioni jure kroz Jalkovec i Kućan: mještani zbog buke ne spavaju, dočekuju ih čavlima i kamenjem

No,  nije to jedini problem jer ako se napokon vlasnički ne sredi Brezje, Grad Varaždin ne može dobiti uporabnu dozvolu za postojeću prometnicu prema postrojenju za mehaničko biološku obradu otpada (MBO). A sasvim je izgledno da je neće dobiti ni za novu servisnu prometnicu u zoni Brezje.

– Njezinu izgradnju nam EU sufinancira s čak 10 milijuna kuna. Prema tome, cijela spomenuta nagodba je potpuno u interesu Grada Varaždina – zaključio je varaždinski gradonačelnik.

Grad Varaždin sada je tako napokon u prilici da stekne zemljišta na lokacijama u Brezju i Jalkovcu čija ukupna vrijednost iznosi 1.357.546EUR-a. Nasuprot tome, T&H Investu u konačnici bi pripalo dio zemljišta u zoni Brezje koje je procijenjeno na 1.119.700 EUR-a.

 

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

U fokusu

Marković: Bez Čačića na listi SDP bi dobio sedmi mandat u III. izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U III. izbornoj jedinici SDP je dobio šest mandata odnosno 36,75 % glasova, slijedi HDZ s pet mandata, pa NPS s dva mandata i Možemo s jednim zastupnikom.

S liste Rijeke pravde iz naše izborne jedinice u Hrvatski sabor ulaze Siniša Hajdaš Dončić, Barbara Antolić Vupora, Željko Kolar, Boška Ban Vlahek, Miroslav Marković i Jasenka Auguštan-Pentek.

– Zahvalila bih biračima. SDP Varaždinske županije sada ima dva mandata više. Mladi kandidati odradili su odličnu kampanju i dobili zavidan broj preferencijalnih glasova. Izražavam osobnu, ali i stranačku podršku mladima, a i dalje ćemo raditi na tome da postanemo faktor koji će upravljati ovom županijom. Nadam se i da će vladu sastaviti SDP i da se više neće crvene sredine zaobilaziti prilikom dodjele sredstava sa nacionalne razine – istaknula je Barbara Antolić Vupora, predsjednica Županijskog SDP-a.

U Sabor je prvi put ušao varaždinski dogradonačenik Miroslav Marković.

– Žao mi je što smo kao Županijska organizacija morali prihvatiti trule kompromise s nacionalne razine i da se pokazalo da su ti kompromisi loši za ukupan rezultat stranke na što smo i upozoravali središnjicu – rekao je Marković.

Taj kompromis odnosio se na Reformiste koji se našli na listi Rijeka pravde.

– SDP bi bez Radimira Čačića na listi, odnosno da je na listi bio varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, dobio i sedmi mandat – naglasio je Marković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje