Povežite se s nama

U fokusu

Čehok: “Spasili smo Aglomeraciju, a sada sa 150 milijuna kuna rješavamo dug za POS i bale”

Objavljeno:

- dana

Grad Varaždin će prvi put od osamostaljenja Hrvatske najvjerojatnije izdati municipalne obveznice u vrijednosti 150 milijuna kuna. To je financijski model za koji vladajuća većina smatra da je najbolji i predložit će ga gradskim vijećnicima. No, pitanje je što će oni na kraju odlučiti.

Na sjednici Gradskog vijeća Grada Varaždina koja je najavljena za 15. srpnja na dnevnom redu se neće naći tema rješavanja duga za POS Vilka Novaka. O njoj će vjerojatno biti riječi na aktualnom satu jer gradonačelnik Ivan Čehok najavljuje da će na početku sjednice o toj temi dati posebnu informaciju.

HDZ još „važe“

Podsjećamo, riječ je o važnoj temi o kojoj postoji zainteresiranost kako politike, tako i javnosti, jer bi po realnim procjenama na kraju Grad samo taj spor mogao platiti vrtoglavih 30 milijuna kuna. Kako se sve češće u javnosti može čuti da Grad planira izdati municipalne obveznice za rješavanje tako velikih potraživanja, a što je najavio i zamjenik varaždinskoga gradonačelnika Zlatan Avar, pitanje je hoće li se njima ići i u zajedničko rješavanje problema bala i rješavanja dugovanja Ekos Holdingu i tvrtki T&H Invest, koja vodi sudski spor za istu lokaciju u vrijednosti od 30 milijuna kuna plus zatezne kamate. Na pitanje hoće li Gradski odbor HDZ-a podržati ovu inicijativu, njegov predsjednik Damir Habijan, ujedno i predsjednik varaždinskoga Gradskog vijeća, rekao je da to ovisi o iznosu za koji bi se izdavale municipalne obveznice i što se sve misli njima zatvarati, jer im taj dio nije definiran i do kraja jasan.

Gradski čelnici u rješenju financijskog utega trebaju podršku koalicijskog partnera HDZ-a

– Prema nekim najavama gradonačelnika Čehoka, govori se o iznosu od 150 do 200 milijuna kuna. Po meni to treba biti jasno definirano. S kojim bi se iznosom išlo i je li to novac kojim će se rješavati pitanje baliranog otpada i uz to podmiriti dugovanja, kada se sve zbroji, moglo bi se doći i do tog iznosa – istaknuo je Habijan.

Što se tiče izdavanja obveznica, ističe Habijan, sve ima svoje prednosti.

– Po meni se može vidjeti koji su potencijalni investitori koji bi ušli u tu priču jer imaju sigurni prihod. Naravno, treba sada vidjeti koji su odnosi i koje kamate, ali mislim da je i za imatelja obveznica to prikladniji način nego samo kreditno zaduženje. U HDZ-u zasad o tome još nismo raspravljali s predstavnicima Grada jer nije jasno definirano za što će se sredstva koristiti te je li model obveznica i najbolje rješenje, ali s obzirom na to da još nismo čuli ni konkretnu ideju, nemamo jasno definiran stav – rekao je prvi čovjek varaždinskog HDZ-a.

Grad mora pronaći „investitora“ i emitirati obveznice u razdoblju od 15 ili više godina

Hoće li čelnici Grada Varaždina u rješenju ovoga financijskog utega imati podršku koalicijskog partnera HDZ-a, još se ne može sa sigurnošću reći, znamo samo da biti u koaliciji ne znači da o svakoj stvari moraju jednako razmišljati svi koalicijski partneri. O nekim stvarima u HDZ-u imaju jasne stavove i o njima ne žele raspravljati i mijenjati ih prema potrebama i željama aktualne vlasti.

Dosta je čekanja

A njezin pak čelni čovjek, gradonačelnik Ivan Čehok, u izjavi za Regionalni tjednik tvrdi da njegova vlast zna „kako se Grad treba zaduživati i financirati kapitalne projekte, poput nastavka POS-a i uklanjanja baliranog otpada kako bi se oslobodila Poslovna zona u Brezju“.

– Grad Varaždin će prvi put od osamostaljenja Hrvatske najvjerojatnije izdati municipalne obveznice u vrijednosti 150 milijuna kuna. To je financijski model za kojeg znamo da je za nas najbolji i predložit ćemo ga gradskim vijećnicima. No, pitanje je što će oni na kraju odlučiti, a povod za izdanje obveznica nije samo to što presudom Trgovačkog suda u Varaždinu Grad Varaždin i Javna ustanova Gradski stanovi moraju tvrtki Ekos Holding isplatiti iznos nešto manji od 1,9 milijuna eura s pripadajućom zateznom kamatom. Naime, već potpisom ugovora za nastavak Aglomeracije očistili smo jedan dio prošlosti koja nas je mogla stajati 800 milijuna kuna, a preostaje nam drugi, koji moramo riješiti novcem – ističe gradonačelnik.

Potvrdio je da je riječ o balama i nastavku poticane stanogradnje.

– Ne možemo unedogled odugovlačiti zbrinjavanje bala i POS izgradnju. To se mora raščistiti i jedini način je da se Grad zaduži i plati obveze. To ne znači da nećemo imati koristi. Štoviše, čim maknemo balirani otpad, u Brezje dolaze investitori i industrija, a u Ulici Vilka Novaka preuzimamo preostalo zemljište za izgradnju stanova. Gradski stanovi su ionako već vlasnici 50.000 metara četvornih zemljišta te nam jedino preostaje pronaći partnera za stanogradnju i kroz prodaju stanova vratiti novac u proračun – pojasnio je Čehok.

Izdavanje municipalnih obveznica, napominje, povoljno je za Grad, jer kada bi se zadužio za 150 milijuna uz klasičan bankarski kredit, godišnji anuitet za otplatu duga iznosio bi oko 15-20 milijuna kuna. Za njihovo izdavanje Grad mora pronaći „investitora“ i potom emitirati obveznice u razdoblju od 15 ili više godina, tijekom kojih se plaća samo prinos od oko 2 milijuna kuna, što predstavlja daleko manje opterećenje za proračun.

– Još moramo vidjeti koliki je trošak izdavanja municipalnih obveznica za iznos od 150 milijuna kuna. O tome ćemo se konzultirati s Hrvatskom agencijom za nadzor financijskih usluga (HANFA), jer mora se, između ostaloga, pripremiti prospekt. Nama bi najviše odgovaralo da prinos kao agent i pokrovitelj izdanja obveznica prima PBZ, dok se s otplatom glavnice može pričekati nekoliko godina – naglasio je Čehok.

Gradonačelnik je napomenuo kako smatra da će HDZ, kao koalicijski partner u vladajućoj većini, prihvatiti da se na dnevni red uvrsti rasprava oko ove teme jer se „u protivnom zadržava status quo oko najvećih političkih i ekoloških problema“.

Stari repovi

– U rebalans proračuna moramo staviti 150 milijuna kuna, neovisno o tome kakva će biti odluka o zbrinjavanju bala. Ne možemo, kao što je to učinio 2015. godine moj prethodnik Goran Habuš s Petrom Pripuzom, doći na Vijeće i tražiti da se potvrdi nekakav dogovor za čije ispunjenje nisu osigurana sredstva. Naime, namjeravamo doći pred ministra zaštite okoliša Tomislava Ćorića s jasnom porukom da imamo novac za zbrinjavanje bala, jer neće nam Fond za zaštitu okoliša unaprijed davati za to sredstva. Nije to šala, imamo izgubljenu parnicu za Ekos Holding, a i ostale će vjerojatno biti takve. U ovom trenutku znamo da za problem s balama u Brezju moramo osigurati 83 milijuna kuna i za one s POS-om 77 milijuna kuna – ukazuje Čehok.

“Nismo vlast koja želi biti odgovorna za kamaćenje idućih nekoliko godina”, ističe Čehok

I dodaje:
– Ukoliko to netko od vijećnika ne želi razumjeti i prihvatiti, neka snosi odgovornost za buduću štetu od kamata koje rastu u nebo. Mi nismo vlast koja želi biti odgovorna za kamaćenje kroz idućih nekoliko godina. Građanima je jasno da se saniraju štete od bivšeg HNS-ovog gradonačelnika Gorana Habuša i njegovog koalicijskog partnera SDP-a – zaključio je Ivan Čehok.

Municipalnim obveznicama do dugoročnog financiranja

Kada lokalne samouprave nadilaze mogućnosti proračuna za njihovim financiranjem, prisiljene su tražiti sredstva iz eksternih izvora. Kod nas se to uglavnom svodilo na vrlo uzak izbor načina financiranja, zapravo isključivo na korištenje bankarskih kredita, koji su u proteklom razdoblju odobravani pod dosta nepovoljnim uvjetima. U radu se sugerira uvođenje nove prakse financiranja investicija na razini lokalne samouprave kroz emisiju municipalnih obveznica. U tom smislu razrađena su osnovna načela funkcioniranja municipalne obveznice kao vrijednosnog papira i financijskog instrumenta. Osim toga, izrađena je usporedna analiza s drugim eksternim izvorima, pri čemu su se pokušale utvrditi osnovne prednosti municipalne obveznice za financiranje investicija na razini lokalne samouprave. Također je obavljena analiza mogućnosti i perspektive uvođenja municipalne obveznice u hrvatsku gospodarsku praksu, što se pokazalo dobrim izborom kako za lokalne samouprave, tako i za ulagače.

U fokusu

Milanović: Ovo nije državni udar, ovo je samo priprema. Hoće li mi uzeti putovnicu? Ti ljudi su opasni

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što se danas oglasio Ustavni sud, reagirao je i predsjednik Zoran Milanović.

Ustavni sud: Milanović ne može biti ni mandatar ni premijer!

Prvo se oglasio na svom Facebooku gdje je objavio fotografiju te napisao: Danas u 17 sati reći ću vam što mislim o onome što je u ime Ustavnog suda danas rekao HDZ-ovac Miroslav Šeparović. A do tada pogledajte kako HDZ donosi odluke tzv. Ustavnog suda.

Potom je na konferenciji za medije istaknuo da želi umiriti građane.

– Želim umiriti građane koji su ljuti. Volja građana će odrediti izvršnu vlast, a sigurno neće suci Ustavnog suda. Prije mjesec dana mogli su prijetiti, a ja sam se držao uputa i nisam htio ugroziti šanse SDP-a. To je bila prijetnja koja je mogla prouzročiti materijalne posljedice. Međutim, na Ustavnom sudu mogu govoriti što žele, ali ne mogu ništa napraviti! – rekao je Milanović.

Dodaje da Ustavni sud ne može ništa protiv volje građana.

– Reći ću samo da protiv toga nema pravnog lijeka. To je volja građana, Ustavni sud tu ne može ništa. Drugo, ne bih se složio da je ovo državni udar, ovo je priprema za udar. Ovo je samo priprema Ustavnog suda da Plenković dobije Sabor. Prije nego što krenemo razgovarati tko je mandatar, jako je važno da se konstituira Sabor. To su dva odvojena procesa. Ja moram sazvati konstituiranje 20 dana od objave službenih rezultata – rekao je Milanović,a prenosi Jutarnji list.

– Sabor može mijenjati zakone, donositi nove zakona, može u okviru Ustava raditi što hoće – promijeniti izborne zakone, ukinuti Lex AP, ali ja tu neću sudjelovati. Pozivam sve koji su do izbora biti antikorupcijska koalicija, koji su glasali protiv skandaloznih mjera, da pokažu dosljednost. HDZ će imati barem potpredsjednika Sabora, ali predsjednika ne. Ovo nije priča o meni, ja sam predsjednik Republike, ja ću poštivati Ustav, a mandat će dobiti samo onaj sa 76 potpisa – rekao je Milanović i dodao da će volja građana biti poštivana i da se tu Ustavni sud ne može ispriječiti.

– Hoće li mi zabraniti političko djelovanje? Hoće li mi uzeti putovnicu? Što je sljedeće? Ti ljudi su opasni, tako više ne može dalje. Hrvatski ljudi su glasali protiv toga. Onaj tko skupi većinu, taj će voditi našu zemlju za koju se isplati boriti – zaključio je Milanović.

–Ja ću čekati dok se većina skupi, tu su razumni rokovi. Postoji mogućnost da se akteri dogovore, razumijem stavove stranaka, ali situacije je komplicirana i teška. Ako Sabor ne bude uspješan, može se raspustiti. Nije da prijetim. Nadam se da se to neće dogoditi – rekao je na kraju.

Nastavite čitati

U fokusu

Ustavni sud: Milanović ne može biti ni mandatar ni premijer!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Danas je održana izvanredna sjednica Ustavnog suda oko rezultata izbora i angažmana predsjednika Milanovića na njima, nakon čega se predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović obratio javnosti.

– Upozorenjem od 18. ožujka pravodobno smo upozorili Milanovića da njegovo kandidiranje te isticanje njega kao kandidata je nespojivo s ustavnim položajem i načelom diobe vlasti. Upozoren je da mora odmah podnijeti ostavku ako se kandidira ili nastupa u javnosti kao budući kandidat. Pozivao je njega i SDP da odmah prestanu s aktivnostima, u skladu s Ustavom. Rečeno je i da će cijeli proces izbora biti pod strogim nadzorom. Ustavni sud primjećuje da je 20. ožujka DIP pozvao da se predsjednik suzdrži od direktnog sudjelovanja da se suzdrži te da se vodi računa o tome. Ustavni sud utvrđuje da je SDP postupao prema uputama, a Milanović se stavio u položaj sudionika izbora – rekao je Šeparović, a prenosi Jutarnji list.

Šeparović je rekao i da Milanović ne može biti mandatar Vlade ni premijer.

– Iako nije podnio ostavku, Milanović je nastupao kao kandidat. Takvim izjavama ne samo da nije poštivao upozorenja suda, nego je doveo u pitanje vladavinu prava. Stoga Ustavni sud utvrđuje da se predsjednik svojim izjavama i ponašanjem, doveo u poziciju da ne može biti mandatar za sastav buduće Vlade niti predsjednik Vlade, rekao je Šeparović.

– Te dvije pozicije se isključuju i upozoravamo sudionike svih izbora da pri predlaganju budućeg mandatara moraju biti svjesni te činjenice. I po potrebi donijet ćemo posebnu odluku. Ustavni sud od 18. ožujka nije htio dodatno utjecati na volju birača. Ovo priopćenje i upozorenje donijeli smo na sjednici, 9 sudaca bilo je za, 3 su bili protiv, a Ingrid Antičević bila je odsutna – rekao je.

Na pitanje novinarke može li Milanović dati ostavku pa biti mandatar, Šeparović je odgovorio da je on pravodobno upozoren.

– On ostavku nije podnio i sada je gotovo. Ne može više biti mandatar, Ustavni sud bi takvu odluku mogao poništiti. Po potrebi će Ustavni sud donijeti posebnu odluku – rekao je Šeparović.

– Ako 76 zastupnika želi da bude mandatar, Ustavni sud će odlučiti hoće li tu odluku poništiti običnom većinom i to na temelju općih nadzornih ovlasti kao čuvara Ustava i na temelju prethodnih upozorenja – napomenuo je Šeparović.

Rekao je da Milanović ne može biti mandatar ni u jednom slučaju “jer nije na vrijeme dao ostavku”.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje