Povežite se s nama

Međimurje

Centar dr. Rudolfa Steinera domaćin je 1. Hrvatskih dana biodinamike

Objavljeno:

- dana

Centar dr. Rudolfa Steinera pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske organizira 1. Hrvatske dane biodinamike i stručnu konferenciju pod nazivom „Razvoj eko-bio agrikulture; edukacija – komunikacija – inovacija“.

Ovaj događaj po prvi puta u Hrvatskoj okuplja stručnjake iz zemlje i inozemstva koji se bave pitanjima utjecaja klimatskih promjena na budući razvoj, održivog gospodarenja, brendiranjem, marketingom i pozicioniranjem na tržištu, kao i proizvodnjom prehrambenih proizvoda s dodanom vrijednošću, u kontekstu biodinamičke poljoprivredne proizvodnje.

Hrvatski dani biodinamike održavat će se u Čakovcu, Donjem Kraljevcu i Zagrebu

Teme rasprave panelista vezane su uz globalne ciljeve UN-a. U skladu sa svjetskim ekološkim trendovima i stručnim specijalizacijama panelista, raspravljat će se o utjecaju klimatskih promjena na razvoj ekološke i biodinamičke poljoprivredne proizvodnje, praćenju i kontroli kvalitete biodinamičke proizvodnje i prerade, pozicioniranju i brendiranju biodinamičkih proizvoda, prednostima konzumacije hrane proizvedene po ekološkim načelima te sustavu edukacije proizvođača i organizaciji mreže mentora za potporu hrvatskim poljoprivrednicima.

Hrvatski dani biodinamike trajat će četiri dana: 28. studenoga u Čakovcu u Scheierovoj zgradi od 12 sati, 29. studenoga u Donjem Kraljevcu u Centru dr. Rudolfa Steinera od 10 sati te 6. i 7. prosinca u Zagrebu na Agronomskom fakultetu od 10 sati.

Sudionici konferencije bit će dr. sc. Srgjan Kerim, predsjednik 62. Generalne skupštine
Ujedinjenih naroda, prof. dr. sc. Dragan Primorac, liječnik i znanstvenik, dr. sc. Zvonimir Šostar, ravnatelj NZZJZ Andrija Štampar, dr. sc. Maja Kolar, DEMETER International, Danijel Koletić, osnivač Apriori World komunikacija, prof. dr. sc. Ivica Kisić iz Agronomskog fakulteta, mr. sc. Dijana Posavec, ravnateljica Centra dr. Rudolfa Steinera, te predstavnik Ministarstva poljoprivrede.

Ulaz na sva predavanja, radionice i koncerte je besplatan. Više informacija o događaju dostupno je na službenoj stranici Centra dr. Rudolfa Steinera.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje