Povežite se s nama

Kultura

Centar tradicijske kulture Varaždin nositelj projekta “D(o)živi folklor na drukčiji način”

D(o)živi folklor na drugačiji način

Objavljeno:

- dana

Centar tradicijske kulture Varaždin i ove je školske godine nositelj projekta u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih financiranog od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja.

“D(o)živi folklor na drukčiji način” kreativan je projekt s osnovnim ciljem unapređenja raznolikost izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja, neformalnog obrazovanja i organiziranog korištenja slobodnog vremena za djecu iz Varaždinske županije, u suradnji s osnovnim školama Varaždinske županije.

Ovogodišnji partneri na projektu su udruga Svima, VI. osnovna škola Varaždin, Osnovna škola Janka Draškovića iz Klenovnika i Osnovna škola Donja Voća.

Provedba projekta odvijat će se primarno na županijskom razini – Varaždinska županija, gdje će se u nekoliko ruralnih sredina i općina (upisno područje partnerskih osnovnih škola iz Donje Voće i Klenovnika) te u Varaždinu provoditi projektne aktivnosti za djecu osnovnoškolskog uzrasta usuradnji sa svim partnerskim osnovnim školama

Pripremne aktivnosti su već započele, a sam projekt će se realizirati tijekom osam mjeseci kroz tri komponente: folklor i interkulturalne kompetencije za djecu, folklor i aktivno građanstvo te folklor i STEAM.

U prvoj komponenti pod nazivom folklor i interkulturalne kompetencije učenici će moći procijeniti pozitivni utjecaj migracija na razvoj kulture jednog društva, značajke tradicijske glazbe i gastronomije u širem interkulturalnom smislu i upoznati autohtona tradicijska glazbala.

Posebnost druge komponente je u tome što će u projekt bii uključena djeca s teškoćama. Svoje stavove o raznim temama učenici partnerskih škola će izraziti kroz Flash mob aktivizam.

Treća komponenta predviđa aktivnosti vezane uz izradu suvenira upotrebom 3D printera kao, izradu tradicijskog nakita na suvremeni način i izrade virutalne izložbe o povijeti tambure u Varaždinskoj županiji.

U sklopu projekta predviđene su dvije stručne posjete poznatim lokalitetima i to u Ivaninu kuću bajki u Ogulinu i muzej tambure u Slavonskom Brodu.

Glavni izvoditelji radionica su vanjski suradnici CTK Varažin Krešimir Plantak Večerin, Vjekoslav Martinić, Jasminka Vujasinović i Tibor Bun. Ispred udruge Svima važnu ulogu u projektu imaju Juliette Janušić i Nenad Vakanjac.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje