Povežite se s nama

Međimurje

Četrnaest stipendista Zaklade Mikec dolazi iz Preloga

Objavljeno:

- dana

I ove je godine Zaklada Mikec nastavila sa svojim djelovanjem, putem dodjele stipendija studentima s područja Međimurske županije.

Zaklada Mikec osnovana je 2016. godine, osnivač Zaklade je dr. Mikec Antun, dipl. ing, koji ujedno i osigurava sva sredstva za rad Zaklade, primarna svrha Zaklade je dodjela stipendija nadarenim studentima slabijeg imovinskog stanja s područja Međimurja.

Članovi Zakladne uprave su: Bergovec Mijo, prof. dr. sc., Hoblaj Antun, vlč., Kolarek Ljubomir, dr. vet. med., Kolarić Juraj, mons. prof. dr., Posavec Matija, mag. ing. Mikec Neven, dipl. oec., predsjednik Zakladne uprave.

Od svog osnivanja Zaklada je kroz stipendiranja i ostale donacije dodijelila ukupno preko 4.400.000 kuna. Ukupno je do ove godine dodijeljeno 312 stipendija: za akademsku godinu 2016/2017. dodijeljeno je 48 stipendija, 2017/2018. dodijeljeno je 55 stipendija, 2018/2019. dodijeljene su 53 stipendije, za 2019/2020. dodijeljene su 54 stipendije, za 2020/2021. dodijeljeno je 50 stipendija, a za 2021/2022. dodijeljene su 52 stipendije.

U sedmoj godini rada osnivač je za rad Zaklade osigurao iznos od preko 800.000 kuna.

Iznos mjesečne stipendije je povećan sa 1.100,00 kn mjesečno, koliko je isplaćivano u proteklim godinama, na 1.300,00 kn mjesečno.

Za akademsku godinu 2022/2023. dodijeljeno je 48 stipendija u iznosu od 1.300,00 kn mjesečno za razdoblje od 01.10.2022. godine do 30.09.2023. godine.

Kriteriji za novo prijavljene kandidate su bili: prioritetno socijalni kriterij, odnosno imovinsko stanje, i deficitarnost zanimanja s obzirom na tržište rada, te uz njih i težina fakulteta i razina obrazovne ustanove, prosjek ocjena i preporuke, a sve prema podacima koji su dostupni iz prijava kandidata, priložene dokumentacije i saznanja članova Zakladne uprave.

Prilikom odluke o dodjeli stipendija prednost su imali prošlogodišnji stipendisti koji su imali prosjek ocjena 4,3 ili veći. Među ovogodišnjim primateljima stipendija, našlo se i 14 studenata s područja Grada Preloga.

– Veliko mi je zadovoljstvo što je i ove godine, među primateljima stipendija, veliki broj stipendista s područja Preloga. Mi, kao jedinica lokalne samouprave, moramo činiti sve što je u našoj moći, kako bi tim mladim ljudima osigurali, da nakon završetka fakulteta, svoj životni i poslovni put nastave na području Grada Preloga – istakao je gradonačelnik Grada Preloga Ljubomir Kolarek.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje