Povežite se s nama

Kultura

Cilj: Muzej arheološke te etnološke zbirke

Objavljeno:

- dana

ARHEOLOGIJA Utvrda Čanjevo

Trinaest godina znatiželjni arheolozi, uporni općinari, pomoć Ministarstva kulture… i odrađeno je 90 posto arheoloških iskapanja utvrde Čanjevo u Visokom. 

Konkretno, svi zidovi Čanjeva, ili, kako mještani zovu utvrdu – “staroga grada” – su iskopani. Predviđa se kako će cijeli projekt do kraja biti zgotovljen najkasnije za pet godina. Svi involvirani u ovaj projekt, na koji je do sada potrošeno 1,5 milijuna kuna, zajedno su proveli zadnji dan iskapanja za ovu godinu, u petak.

Poseban čar

Zbrajali su se rezultati, razgovaralo o budućim potezima te pokušalo vizualno zamisliti izgled utvrde i njezinih stanovnika. Jer, iako se utvrda spominje u povijesnim zapisima te je čak i ucrtana u karte iz doba najezde Turaka u ove krajeve – od 15. do 17. stoljeća, nigdje ne postoji slika Čanjeva iz tog doba. Nikakva skica, tlocrt… ništa. Upravo ta činjenica dodatni je podstrek arheolozima, jer, kako vele, “to daje poseban čar”. – Svaki iskopan zid bio je otkriće – govore. Osim bedemskih zidova i stambenog dijela, otkrivene su i četiri kule na stranama blažeg uspona.

Predviđa se kako će cijeli projekt do kraja biti zgotovljen najkasnije za pet godina.

Brončana ruža vjetrova

– Od najvrijednijih nalaza izdvojili bismo brončanu ružu vjetrova – dosad jedinu otkrivenu u kontinentalnom djelu, husarsku sablju – jedinu dosad otkrivenu cijelu. Drvo i koža su istrunuli, ali sablja je ostala cijela i nakon što je 200-300 godina bila zakopana pod zemljom, brončane pipe za koje ne znamo što je kroz njih teklo – vino ili rakija – ali očigledno stanovnici nisu oskudijevali pićem, zatim metalni djelić ručnog sata, vrhove strijela, kopalja, sačme, pribora za kućanstvo, primjerice vilica.

Iskopano je tu i stakla, keramike, pećnjaka… Šteta što nemamo više novca za kopanje ispod sjevernog dijela. Ondje bi vjerojatno našli najviše toga. S obzirom na to da je s te strane litica bila visoka 15 do 20 metara, tko zna kakve bismo sve zanimljive predmete koje su bacali pronašli dolje – rekao nam je Dragutin Mateković, načelnik Općine Visoko. Dio ove vrijedne zbirke iz hrvatske prošlosti već je restauriran i u četiri vitrine izložen u OŠ Visoko.

Vidikovac

Jedan od najvrijednijih nalaza  je brončana ruža vjetrova

Utvrda Čanjevo, ako je suditi prema današnjim planovima, neće biti do kraja rekonstruirana. – Planiramo naznačiti pojedine zidove kako bi se dočarala namjena prostorije i osigurati sigurna šetnja brojnim posjetiteljima. S obzirom na položaj – pogled na Koprivničko–križevačku županiju, Sisačko–moslavačku, Zagrebačku i Krapinsko-zagorsku županiju – sigurno ćemo napraviti i vidikovac – ističe načelnik.

Praškocijeve haramije

Čanjevu se odlučilo udahnuti život pa su formirane Praškocijeve haramije.

Tri godine nakon početka uređenja, kad su mještani još sami uređivali prostor oko utvrde, Čanjevu se odlučilo udahnuti život pa su formirane Praškocijeve haramije. Haramije u odorama sašivenima do u detalj originalnima, prikazuju život stanovnika 1590. godine, za vrijeme dok je vlasnik posjeda, utvrde i zapovjednik 30-ak haramija bio Juraj Praškoci. Uz hrvatsku prikazana je i turska strana – u također originalnoj kostimografiji. Taj, logistički dio priče započeo je, a i danas radi bivši načelnik Anđelko Stričak, koji je s nekolicinom prijatelja obilazio muzeje u južnom djelu Mađarske, Slovenije… – Istraživali smo ima li bilo kakvih izložaka vezanih uz te godine. Onaj glavni, operativni dio odrađivao je dr. sc. Luka Bekić, u ono vrijeme arheolog Hrvatskog restauratorskog zavoda, danas ravnatelj Međunarodnog instituta za podmorsku arheologiju u Zadru – otkriva.

Osim dovršetka planiranog istraživanja, u Visokom, općini s najmanjim županijskim proračunom, željeli bi i otvoriti Muzej arheološke i etnološke zbirke. Uz Čanjevo, u Visokom su još tri arheološka lokaliteta. 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70 godina muzeja Dvor Trakošćan uz izložbu, druženje s muzealcima, light show…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dvor Trakošćan s velikim zadovoljstvom poziva sve zainteresirane na službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Otvorenje će se održati u dvorcu, 24. travnja, u srijedu, s početkom u 19 sati, a izložba će sve prisutne provesti kroz bogatu tematsku priču koja istražuje složene dinamike braka.

Osim službenog otvorenja izložbe, posjetitelje očekuje bogat glazbeni program, impresivan light show te prilika za druženje s muzealcima, što će upotpuniti ovo posebno događanje.

„Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje