Povežite se s nama

Zabava & Stil

Crna Gora – skriveni raj ugode, povijesnih znamenitosti i elitnog turizma

Objavljeno:

- dana

Konačno sam prošle godine posjetila i Crnu Goru, koja mi je dugo bila na listi želja, ali kao tu je blizu, pa mogu bilo kad…

Nakon cijelog dana na cesti i usputnih stajanja, stigli smo u Herceg Novi, 720 kilometara u jednom danu! Herceg Novi je po nekima najljepši grad na Jadranskome moru, no ja ne bih baš pretjerivala. Neki ga zovu malom Nicom. U blizini gradske luke uzdiže se srednjovjekovna tvrđava Forte Mare, koju je izgradio bosanski kralj Tvrtko I., osnivač grada. Ljeti služi i kao kino.

Druga tvrđava koja se ističe je turska Kanli kula (Krvava kula) na 85 metara iznad mora i s nje puca najljepši pogled na grad. Noćenje je prošle godine stajalo 10 eura po osobi (u špici sezone, minuta do plaže). Svakako vrijedi i navečer prošetati promenadom, koja je puna sadržaja: kafići i noćni klubovi, sve prepuno. Gospođa na kiosku se čudila kako mi iz Hrvatske dolazimo u Crnu Goru na ljetovanje, a mene je više čudilo što 50 GB interneta stoji samo 5 eura.

Potom smo krenuli za Perast, koji je baš šarmantan gradić. Vrijedi popeti se na zvonik (1 euro) jer pogled je fenomenalan. Perast ima samo jednu dugu ulicu, koja se pruža uz more. Iako je malen primorski gradić, u njemu je čak 18 crkava i 19 palača! U 14. stoljeću postojalo je brodogradilište i tu je djelovala prva pomorska škola.

Kotor

Uslijedio je posjet Kotoru. Grad je prekrasan, stari dio pogotovo! Nalazi se na UNESCO-ovu Popisu svjetske kulturne baštine od 1979. godine. Bedemi podsjećaju na dubrovačke jer je i Kotor dugo bio pod mletačkom vlašću. Kotorske zidine okružuju grad, duge su 4,5 kilometara, a do vrha ima 1300 stuba. Kotor u svojoj unutrašnjosti krije mnoga kulturna i povijesna bogatstva koja potječu iz srednjeg vijeka te privlače turiste koji posjete Boku kotorsku.

Tivat me skroz osupnuo. Je l’ ovo Monte Carlo? Svjetska marina, luksuzne jahte, zgradurine, hoteli, sve ušminkano, markirano, skupo. Odiše luksuzom i skupoćom. Porto Montenegro je prva luksuzna marina na Jadranu i za samo pet godina od makete se razvila u luksuzni brend i najsuvremeniji turistički proizvod.

Navigacija me malo krivo odvela, ali konačno smo stigli, i vidim olupinu u moru. Ali nikako do nje, osim preko mora ili preko stijena. Odlučila sam preko stijena jer sam je htjela fotografirati. „Zaradila“ sam nekoliko manjih ozljeda, ali isplatilo se.

Potom sam krenula za Budvu. Je li do neugodnog iskustva (smještaj nam je otkazao rezervaciju) ili toga da je grad pravo gradilište i hotel na hotelu čim se makneš iz centra, Budva me uopće nije oduševila. Plaža Mogren je zbilja divna, ali ostalo… Očekivala sam više.

Sveti Stefan predstavlja najluksuznije ljetovalište u Crnoj Gori i na poluotok se ne može ako niste gost hotela. Ali može se do plaže i vidikovca.

Vidikovac Pavlova strana morate vidjeti, baš ugodno iznenađenje. Odlično, po meni pravi biser Crne Gore! Došli smo taman prije zalaska Sunca, takav mir, gledaš u ta prostranstva, brodiće koji se dolje voze po rijeci, neopisivo.

Za Cetinje kažu da je neslužbena prijestolnica Crne Gore, u simboličkom smislu centar i duša Crne Gore i povijesno središte crnogorske nacije. Grad ima oko 15.000 stanovnika i smješten je u podnožju Lovćena, između Boke kotorske, Skadarskog jezera i Jadranskog mora.

Lovćen

Lovćen je najznamenitija planina u Crnoj Gori, nacionalni park površine 6220 hektara, i izdiže se iznad Boke kotorske. Na Jezerskom vrhu nalazi se mauzolej poznatoga crnogorskog vladike i pjesnika Petra II. Petrovića Njegoša, koji je i pokopan na Lovćenu, na vrhu koji se vidi iz njegova rodnog mjesta – Njeguša. Njegošev mauzolej najveći je i najvažniji spomenik Nacionalnog parka Lovćen. Do mauzoleja vodi čak 461 stuba! Ulaznica za Nacionalni park Lovćen stoji 2 eura, a za Njegošev mauzolej 5 eura. Kad smo krenuli dalje, pucali su prekrasni pogledi i stali smo na nekoliko vidikovaca s kojih je prekrasan pogled na Boku kotorsku, za koju kažu da je jedan od 10 najljepših zaljeva na svijetu!

Nikšićko pivo

Nikšić je drugi grad po veličini te vrlo važan industrijski centar Crne Gore jer se u njemu nalazi pivovara Trebjesa, poznata po legendarnome Nikšićkom pivu, kao i Željezara, koja proizvodi sirovi čelik i visokokvalitetne čelične limove.

Manastir Ostrog je uklesan u stijeni na 900 metara nadmorske visine, a izgradio ga je sveti Vasilije Ostroški, čije se relikvije i danas nalaze u manastiru. Sveti Vasilije nosio je kamenje i gradio ovo mjesto, koje je preživjelo i njemačke granate; još i danas ondje se nalazi granata koja čudom nije eksplodirala. Manastir Ostrog veliko je pravoslavno iscjeliteljsko svetište i postoje svjedočanstva o tisućama čudotvornih ozdravljenja, a ujedno je i najposjećenije pravoslavno svetište na ovim prostorima.

Posjetila sam zatim Most na Đurđevića Tari.

Mjesto je odlično! Ima i besplatno parkiralište i više ziplineova niz kanjon, po cijeni od 15 do 25 eura. Kod mosta postoje restorani u kojima se možete opustiti i uživati u jedinstvenom pogledu, kao i suvenirnice. Most na Đurđevića Tari dug je 365 metara. Uzdiže se nad kanjonom dubokim više od 150 metara i svrstava se u top-20 najljepših mostova na svijetu. U vrijeme kada je bio izgrađen, predstavljao je najveći prometni betonski most u Europi.

Durmitor

I za kraj, posjet Durmitoru. Nacionalni park Durmitor 1980. uvršten je na UNESCO-v popis Svjetske prirodne baštine. Smješten je u unutrašnjosti Crne Gore, između kanjona rijeke Tare i rijeke Pive. Durmitor, druga najviša planina Dinarida, ima čak 48 vrhova viših od 2000 m, s najvišim vrhom Bobotovim Kukom (2523 metra). Prvo smo posjetile Crno jezero, koje je doista prekrasno. Najveće je i najpoznatije jezero Durmitora i drugo po površini među planinskih jezerima Crne Gore te jedan od simbola ovoga kraja. Obišli smo i cijeli Durmitorski prsten i uistinu je to bio šećer na kraju.

Nadam se da vam je ovaj članak barem malo dočarao ljepote Crne Gore, a mnoge svoja putešestvija dijelim i na IG profilu @patricia_wanderlust_pl.

Vidikovac Pavlova strana
Sveti Stefan
Olupina broda
Most na Đurđevića Tari
Manastir Ostrog
Lovćen
Durmitor jezero
Kotor

Zabava & Stil

Općina Vinica dijeli litru i vodu kojom ćete počastiti ekipu na koncertu Cura iz centra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Vinca od 22. travnja do 4. svibnja obilježava svoje Dane, a sprema se pravi zabavni spektakl.

U petak, 26. travnja u šatoru u Gornjem Ladanju nastupa Jole, a u subotu, 27. travnja sve će zabavljati Cure iz Centra.

Ženski tamburaški sastav Cure iz Centra, poznate i kao C.I.C.E., u 15 godina postojanja iza sebe nosi brojne uspjehe i sudjelovanja na raznim festivalima diljem Hrvatske. Zabava je zagarantirana.

Tim povodom Općina Vinica poklanja vam litru vina i litru mineralne vode. Dijelimo tri puta po jednu rundu, a vi u objavi na Facebooku morate označiti ekipu koju ćete počastiti rundom na koncertu.

Sretne dobitnike objavit ćemo u petak, 26. travnja.

Nastavite čitati

Zabava & Stil

Općina Vinica obilježava svoje Dane, a za feštu su zaduženi Jole i Cure iz centra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Vinca od 22. travnja do 4. svibnja obilježava svoje Dane.

Pripremljeno je nešto za sve generacije.

Važno je napomenuti da se priprema i odlična zabava. U petak, 26. travnja, održava se svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Vinica, a u večernjim satim u šatoru u dvorištu PŠ Gornje Ladanje nastupa Jole. Početak koncerta je 21 sat.

Dan kasnije, u subotu, na istoj lokaciji zabavljat će Cure iz centra.

Ulaz na koncerte je besplatan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje