Povežite se s nama

Međimurje

D. Kraljevec i projekt „Snažno zaželi“: pet djelatnica osposobljeno za gerontodomaćice

Objavljeno:

- dana

U utorak, 8. ožujka, u prostorijama Općine Donji Kraljevec svečano su podijeljena Uvjerenja o osposobljavanju za gerontodomaćice djelatnicama na projektu „Snažno zaželi“ – faza II Udruge sportske rekreacije „Sport za sve“ općine Donji Kraljevec.

Program zapošljavanja žena u Općini Donji Kraljevec po projektu „Snažno zaželi“ u skladu je s europskim i nacionalnim preporukama o unapređenju položaja žena na tržištu rada i zaštite prava žena. Time je uspješno nastavljen projekt „Snažno zaželi i ostvari“ – faza I.

Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava potpisan je 28. lipnja 2021. godine te se provodi u razdoblju od 15 mjeseci, odnosno do rujna 2022. godine, a ukupna vrijednost projekta iznosi 900.480 kuna i u stopostotnom je iznosu financiran bespovratnim sredstvima Europske unije. Zaposleno je deset žena koje pružaju pomoć starijim i nemoćnim osobama.

Tijekom provedbe projekta omogućeno je i osposobljavanje za gerontodomaćice koje je trajalo dva mjeseca, a provodilo ga je Pučko otvoreno učilište Čakovec. Osposobljavanje je uspješno završilo pet djelatnica na projektu: Danijela Smolek Lengelić, Marija Šestan, Lidija Vadlja, Ivanka Vidović i Nada Vrbanec. Cilj je bio dobivanje kvalifikacije koje su potrebne na tržištu rada, čime se ujedno potiče na radnu aktivaciju žena te na povećanje njihove zapošljivosti i nakon završetka projekta.

Svečanosti su, uz djelatnice zaposlene na projektu, prisustvovali i voditeljica projekta Ivana Blažeka Sokač, ravnatelj POU-a Čakovec Mario Zamuda te načelnik Općine Donji Kraljevec Miljenko Horvat. 

Pozdravnu riječ održao je načelnik Općine, koji je tom prilikom ženama čestitao Dan žena i podijelio im cvijeće. Istaknuo je da je ovo izrazito koristan i hvalevrijedan projekt te je pohvalio sve djelatnice koje sudjeluju u njemu, zaželjevši im puno uspjeha u daljnjem radu uz punu podršku Općine.

Diplome je djelatnicama projekta „Snažno zaželi“ uručio Mario Zamuda.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje