Povežite se s nama

Kultura

D. Širola: Tradicionalna fotografija polako izumire

Objavljeno:

- dana

FOTOGRAFIJA

Kad je prije priličan broj godina pun samopouzdanja i vjere u svoje „fotografsko oko“ Damir Širola pokucao na vrata redakcije tada kultnog omladinskog lista „Polet“, dvojica poletovih fotografa, Mio Vesović i Ivan Posavec, otpravili su ga bez puno riječi.

Danas je Širola prijatelj s obojicom, nazvat će ih svojim „uzorima“ i pozvati da pogledaju njegovu izložbu „Facebook“ u varaždinskom Galerijskom centru, kojom je renomirana umjetnička ustanova ušla u ovogodišnju „Noć muzeja“.

 

Poletov rukopis na kojemu sam “odrastao” kao fotograf ostao je i danas

 

Fotograf Damir Širola dosad je izlagao u svim varaždinskim izložbenim prostorima, osim u samom prostoru GMV-a. Ovaj, kako sam sebe naziva, „novopečeni Varaždinac“, s obzirom na to da je prije tri godine zagrebačku adresu zamijenio varaždinskom, fotografijom se počeo baviti još u četvrtom razredu osnovne škole.

Iako je kasnije skrenuo u neke druge profesionalne vode, Široli je fotografija ostala primarni životni izazov. Iako tad Poletovi, Vesović i Posavec, nisu niti otvorili mapu s njegovim fotografijama to ga nije obeshrabrilo. Štoviše. Bio je to odličan „triger“ da tvrdoglavi Širola nastavi s fotografijom. Na beogradskom Salonu mladih sredinom 80-ih dobio je nagradu za fotografiju.Usput je tezgario snimajući sve i svašta – snimao je jelovnike za restorane po obali, image-fotografije za pekare, porfolia i kataloge za umjetnike…

Metropolis

Njegova prva izložba „Metroplis“ u zagrebačkom KIC-u i danas je ostala upamćena. Širola je, naime, izložio samo četiri fotografije – ali ukupno velike punih osam kvadrata.

– Planirano je da postav ostane dva tjedna, ostao je četiri mjeseca.Nije odustao, ali niti pokušavao izlagati. – Činjenica je da je taj Poletov rukopis, na kojemu sam „odrastao“ kao fotograf, ostao. Fotografiranje mi je intimno bilo potrebno. Nisam se pokušao „gurati u tu ligu“. Fotografirao sam za sebe, veli. Tako bi vjerojatno i ostalo da mu Mio Vesović prije osam godina, 2008., nije rekao kako je šteta da ta gomila fotografija ostane samo rezultat njegova hobija, spremljen u ormaru. Sugerirao mu je izložbu i tad je, kako veli Širola, „krenulo“. – Počeo sam izlagati, veli. Njegova prva izložba „Metroplis“ u zagrebačkom KIC-u i danas je ostala upamćena. Širola je, naime, izložio samo četiri fotografije – ali ukupno velike punih osam kvadrata. – Planirano je da postav ostane dva tjedna, ostao je četiri mjeseca.

Besmislenost

Širola: Ne vjerujem u fotografa koji nije pogledao deset kinematografskih klasika, nije pročitao deset klasika niti ne sluša klasičnu glazbu

Na beogradskom Salonu mladih sredinom 80-ih dobio je nagradu za fotografiju. Preseljenjem u Varaždin nastavio je izlagati. Razočarano veli kako tradicionalna fotografija „polako izumire“. – U inozemstvu ne, ali kod nas se događa, meni nimalo simpatičan, zaokret. Fotografija se sve više koristi kao sredstvo nekakvih psihosocijalnih istraživanja. Ove fotografije služe nečem drugom, potpuno su nečitke, mogu drastično reći „besmislene“, ako uz njih nemate esej da ih objasni. Rezultat su apsolutno fotografski nezanimljive fotografije. Ne vjerujem u fotografa koji nije pogledao deset kinematografskih klasika, nije pročitao deset klasika niti ne sluša klasičnu glazbu. Jasno, govorim isključivo o autorskoj fotografiji, zaključuje Damir Širola.

FACEBOOK

“Krajnje sam iziritiran autoportretima, koji su u međuvremenu postali selfiji. Mislim da su portreti nešto daleko više od toga. Ovo su „žive fotografije“ i ti portreti nisu napravljeni „ofrlje“ i slučajno nego su nastali iz serija. Kontra današnje instant primjene fotografije u medijima, konkretno u facebooku. Ovo je drukčije. Na slikama su ljudi od kojih za neke ne znam niti kako se zovu, ali sam u nekom trenutku došao u kontakt s njima, uglavnom slučajno”, riječi su kojima Damir Širola govori o izložbi “Facebook”.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje