Povežite se s nama

Međimurje

Stjepan Kovač čestita Dan antifašističke borbe koji je obilježen diljem Međimurja

Objavljeno:

- dana

U subotu, 22. lipnja, diljem Hrvatske je obilježen Dan antifašističke borbe.

Upravo na taj dan, 1941. formiran je Prvi sisački partizanski odred, u Brezovici kraj Siska, što se smatra i začetkom antifašističkog pokreta na području Hrvatske. Polaganjem vijenca i paljenjem svijeća počast su poginulima u najvećem ratnom sukobu u povijesti odala izaslanstva Grada Čakovca, Međimurske županije, Grada Murskog Središća, Policijske uprave Međimurske, Hrvatske vojske, Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije, Društva „Josip Broz Tito“ Međimurske županije te brojni građani.

Uz predsjednika Društva „Josip Broz Tito“, Zvonimira Goluba, koji je govorio o žrtvama Drugoga svjetskog rata, o značaju antifašističke borbe govorio je i Jurica Horvat, predsjednik Gradskog vijeća Čakovca.

– Danas je 1941. godina daleka povijest. Tako to i mora biti, no sve manje živih neposrednih sudionika tih slavnih događaja, ne smije biti povod za prekrajanje povijesti. Činjenice govore da su zahvaljujući Narodnooslobodilačkoj borbi dio Hrvatske danas Istra, Zadar, otoci, Baranja i naše Međimurje. Zahvaljujući partizanima, Hrvatska je u okvirima Jugoslavije zadržala svoju državnost i granice te je i zahvaljujući tome danas samostalna, suverena i demokratska država – naglasio je između ostaloga Horvat.

Vijenci i svijeće postavljeni su ispred spomenika poginulima u Drugome svjetskom ratu Luje Bezeredija, kao i na obližnjem grobu Karla Mrazovića Gašpara. Prije posjeta čakovečkom groblju u Mihovljanu, ista su izaslanstva položila vijence i zapalila svijeće u čakovečkom Perivoju Zrinskih, kraj spomenika poginulim i nestalim međimurskim braniteljima u Domovinskom ratu.

Vijenci položeni i na čakovečkom Jugu

Izaslanstva Gradskog kotara Jug i Društva antifašističkih boraca i antifašista Međimurja predvođeno predsjednicima Miljenkom Zorkom i Zvonimirom Golubom, položila su vijence i zapalila svijeće podno spomen obilježja ubijenim i poginulim Međimurcima u Drugom svjetskom ratu. Uoči Dana antifašističke borbe, u ime Grada Čakovca, na dva spomen obilježja svijeće je zapalio i predsjednik Gradskog vijeća Jurica Horvat.

Podno spomen ploče u Preloškoj ulici Horvat je naglasio da Grad Čakovec neće prestati s tradicijom obilježavanja ovog važnog datuma iz svjetske povijesti, kao ni sa sjećanjem na početke borbe protiv fašizma, u kojima su i stanovnici Čakovca, ali i cijelog Međimurja imali značajnu ulogu. Zvonimir Golob je, prisjećajući se također začetaka antifašističkog pokreta, rekao kako unatoč brojnim pokušajima iskrivljavanja interpretacije povijesnih događanja, zapadni svijet dostojno obilježava važne datume vezane uz antifašizam te je to zalog da će sjećanje na sve koji su dali doprinos ovom pokretu, živjeti i u budućnosti.

Nakon kratkog okupljanja u Preloškoj ulici, vijenci i svijeće položeni su i podno spomen ploče postavljene na zgradi DVD-a Pustakovec-Buzovec-Putjane u Ulici Milke Trnine. Za sve poginule i ubijene Čakovčane i Međimurce u Drugom svjetskom ratu odana je počast minutom šutnje.

Čestitka gradonačelnika Čakovca Stjepana Kovača

Povodom Dana antifašističke borbe i Dana državnosti, gradonačelnik Grada Čakovca Stjepan Kovač uputio je čestitku u kojoj stoji:

„Poštovane sugrađanke i sugrađani!

Praznici koje obilježavamo 22. i 25. lipnja predstavljaju izuzetno važne datume moderne hrvatske povijesti. Upravo na te dane pokazali smo da naš narod nikakva sila, ni povijesne okolnosti ne mogu spriječiti u želji da žive u slobodnoj Hrvatskoj.

Hrvati su bili jedan od prvih naroda koji je krenuo u borbu protiv fašizma i nacizma, te je u njoj u najvećem postotku i sudjelovao. Upravo je 22. lipnja 1941. godine u šumi pored Siska osnovana prva antifašistička jedinica u okupiranoj Europi. Ne treba posebno govoriti što Međimurci duguju Narodnooslobodilačkoj borbi. Svi znamo da upravo zahvaljujući našim sugrađanima koji se nisu pomirili s mađarskom fašističkom okupacijom te su se otišli boriti u partizane nakon Drugoga svjetskog rada ponovno postajemo sastavni dio Hrvatske. Mnogi su u borbama za oslobođenje dali svoje živote te su mučeni i ubijeni samo zato što su glasno govorili o hrvatskom identitetu Međimurja.

Hrvati su svoju želju za životom u slobodnoj državi ponovno pokazali 50 godina kasnije, 25. lipnja 1991. godine. Na povijesnoj je sjednici Hrvatskog Sabora donesena Odluka o samostalnosti i suverenosti. Bio je to začetak današnje demokratske Hrvatske, ali i početak krvavog i teškog Domovinskog rata. I u njemu smo pobijedili, prvenstveno zahvaljujući želji za životom u demokratskoj i prosperitetnoj zemlji te tada pokazanom nacionalnom jedinstvu.

Generacijama koje se danas školuju ti događaji možda predstavljaju samo povijesne činjenice. No, obilježavanjem tih teških i slavnih dana, prisjećamo se da su u temelje naše slobode ugrađeni životi mnogih naših predaka. Današnja slobodna, demokratska i europska Hrvatska nije takva postala sama od sebe, već je rezultat teške i dugotrajne borbe vođene idealima i željom da budemo svoji na svome.

Sretan Vam Dan antifašističke borbe i Dan državnosti!”

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje