Povežite se s nama

Međimurje

Dan Čehovca: djelo Đure Blažeke za razvoj međimurskog jezikoslovlja

Objavljeno:

- dana

Prošle godine mještani Čehovca usuglasili su se da će se 26. listopada obilježavati Dan naselja Čehovec.

Taj datum nije slučajno izabran jer je upravo krajem listopada 2017. godine obilježen završetak radova na izgradnji sanitarne i oborinske kanalizacije te radova na rekonstrukciji i modernizaciji prometnica i izgradnji pješačko-biciklističkih staza kroz Čehovec. Ujedno je postavljena LED rasvjeta u većem dijelu Čehovca i uveden je širokopojasni internet. Ovim investicijama, vrijednima više od 15 milijuna kuna, Čehovec je postao jedno od najljepše uređenih naselja u Međimurskoj županiji.

Stručnjaci su složni da su međimurski govori dosad bili preslabo istraženi

Ove godine u prepunoj dvorani Društvenog doma proslava Dana Čehovca bila je u znaku predstavljanja „Rječnika preloške skupine govora međimurskog dijalekta“ autora Đure Blažeke.

– Prelog će uz sve potencijale i prednosti u naslijeđe budućim generacijama ostaviti običaje i tradiciju rodnoga kraja. Grad Prelog uvijek je podržao ovakve inicijative i vjerujem da će profesor Blažeka nastaviti s jednakom energijom i zanimanjem davati doprinos razvoju svoga kraja – rekao je na promociji gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek.

– U ovom trenutku postoji šest akademika iz Međimurja, pa vjerujem da će upravo temeljem znanstvenih radova Đuro Blažeka postati sedmi – istaknuo je župan Matija Posavec

– Međimurski su govori dosad bili preslabo istraženi. Dugo je kao tipičan predstavnik međimurskih govora važio govor Svetog Martina. Međutim, mnoga međimurska mjesta imaju svoje dijalekte i poddijalekte, u što je potrebno uložiti mnogo truda da bi se istraživanjem realiziralo ovakvo jedno djelo. Autor Blažeka uspio je u tome. „Rječnik preloške skupine govora međimurskog dijalekta“ značajno je djelo za razvoj međimurskog jezikoslovlja i dokaz dijalektalnog bogatstva po kojem je Međimurje specifično.

U ovom trenutku postoji šest akademika iz Međimurja, članova najviše znanstvene institucije u Hrvatskoj, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, pa vjerujem da će upravo temeljem znanstvenih radova Đuro Blažeka postati sedmi – dodao je župan Međimurske županije Matija Posavec.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje