Povežite se s nama

Međimurje

Dan polja krumpira: ratari pogledali rezultate prokušanih i eksperimentalnih sorti

Objavljeno:

- dana

Prošloga tjedna na polju Kristijana Borkovića iz Belice, u predjelu poznatom pod nazivom Kramarišče, u organizaciji njegova Obiteljskoga poljoprivrednoga gospodarstva i tvrtke Agricola iz Čakovca održan je Dan polja krumpira.

Na oglednoj su njivi analizirani rezultati pokusa postignuti u proizvodnji.

Organizatori Dana polja: Siniša Balent, direktor tvrtke Agricola iz Čakovca, i Kristijan Borković, vlasnik OPG-a Borković

Nove sorte

– Ideja Dana polja je promocija novih sorata. Zastupamo tvrtku HZPC iz Nizozemske, s kojima surađujemo već 25 godina. Dane polja organiziramo da poljoprivrednici koji se bave proizvodnjom krumpira vide nove sorte te ih upoznaju putem rezultata pokusa. Zatim ih u manjoj količini introduciramo u njihovu proizvodnju i onda vidimo koje im odgovaraju po prinosima, izgledu, kvaliteti i zahtjevima njihova tržišta. Od nešto starijih sorata u komercijalnoj proizvodnji već su nekoliko godina Colomba i Memphis, dok među novije pripadaju Lucinda, Farida, San red…

Polje je nenavodnjavano. Prije nekoliko godina paralelno smo izvodili pokuse na navodnjavanim i nenavodnjavanim poljima, no budući da čak 70 posto poljoprivrednika ne navodnjava svoje površine, pokuse izvodimo u uvjetima bez vode da bismo dobili i prikazali što realnije rezultate. Ako neka sorta zadovolji u uvjetima bez vode, na navodnjavanu polju njezini će rezultati biti još tridesetak posto bolji! – objašnjava Siniša Balent, direktor tvrtke Agricola iz Čakovca.

Ugodno iznenađenje

Uz stručni nadzor mr. sc. Milorada Šubića, pročelnika čakovečke podružnice Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva, brojni proizvođači merkantilnoga krumpira iz Belice i susjednih općina dobili su priliku pogledati koje su novosti u razvoju proizvodnje te kulture.

– Ova je godina bila prilično neobična, sa čak dva povijesna klimatološka maksimuma prema podacima DHMZ-a, što znači da u ratarstvu možemo očekivati iznenađenja. Krumpir je tipična planinska biljka koja mjesečno tijekom vegetacije traži dobro raspoređenih 110-120 milimetara oborina. Ovo je polje nenavodnjavano, s prosječnom međimurskim agrotehnikom. Na Danu polja može se naći 16 sorata, pri čemu dominiraju sorte žute kožice. Imamo četiri skupine dozrijevanja: vrlo rani, rani, srednje rani i kasni krumpir. Najveći dio proizvođača skladišti krumpir tijekom zime te ga prodaje na proljeće, kad ostatak Hrvatske i regije nema krumpira. Tako je i danas većina proizvođača došla upravo zbog takvih sorata.

Mr. sc. Milorad Šubić

Zanimaju ih prinos, dužina vegetacije, boja mesa, kvaliteta… Moram priznati da sam, s obzirom na ovogodišnje uvjete, ugodno iznenađen: prinos većine sorti kreće se oko 40 tona po hektaru, jedna sorta je dala i prinos od više od 50 tona! Budući da je svibanj bio iznadprosječno hladan, dok je lipanj 2019. najtopliji ikad zabilježen, nismo znali što očekivati. Kao što sam već naveo, ovi rezultati su postignuti uz prosječnu agrotehniku. S obzirom na sve navedeno, mislim da proizvođači mogu biti zadovoljni kvalitetom i prinosom svojih proizvoda. Imamo pet-šest izrazito zanimljivih sorata, neke su od njih već poznate, dok je jedna ovdje na promociji. Radi se o sorti pod šifrom “Camelia”, što će joj navodno biti službeno ime, koja pokazuje neka vrlo zanimljiva svojstva – objasnio je Šubić.

Europski standardi

Dodao je da je europska politika puno restriktivnija u odnosu na nekadašnje mjere na koje su hrvatski proizvođači bili naviknuti. Navodi primjer skladištenja, pri kojem će trebati osigurati aktivnu ventilaciju, te smanjenje razina hormona koji utječu na čuvanje krumpira. Zbog toga su, kaže, trenutno najzanimljivije sorte koje su otporne na dugotrajno skladištenje.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje