Ervin Vičević, načelnik Općine Selnica: „Dječji vrtić i Aglomeracija rješavaju potrebe nekoliko budućih generacija“
Općina Selnica samo je jedna od jedinica lokalne samouprave u Međimurju koja se posljednje dvije godine nosi sa svim problemima...
Na desetu godišnjicu manifestacije kojom njeguju rusku tradiciju i kulturu posebno ponosna bila je predsjednica Udruge Kalinka Tatjana Mikolaj koja je istaknula trud, rad i odricanje svih članica u svakoj aktivnosti koju provode.
– Slavenski korijeni, kultura i povijest povezuju nas već stoljećima te možemo biti ponosni na dobre odnose koje imaju Ruska Federacija i Hrvatska. Mnogi Rusi doselili su se na ove prostore te im je Hrvatska postala ne samo novi dom, već i prava domovina. Upravo zato je važno njegovati rusku kulturu, ali i prijateljstvo koje imaju naše države – rekao je veleposlanik Ruske Federacije u Republici Hrvatskoj Anwar Sarvarovič Azimov.
U Hrvatskoj živi oko 1500 pripadnika ruske manjine, a u Međimurju djeluje njihovo najbrojnije društvo koje danas okuplja stotinjak ruskih sunarodnjaka, Hrvata i ljubitelja ruskog jezika i kulture.
– Kalinke iz godine u godinu pokazuju svoju ljubav prema Rusiji, čuvaju vrijednosti i identitet te su most koji povezuje dva naroda. Međimurje je bogato običajima i baštinom, no otvorenošću prema dobrim programima i projektima želimo pokazati veliko poštovanje i zahvalnost članovima Kalinke za sav njihov trud i što svojim djelovanjem čine našu zajednicu boljom – poručio je župan Međimurske županije Matija Posavec.
Svaka narodna pjesma jedna je životna priča koja riječima i melodijom govori o dalekoj prošlosti i životu predaka te su Laura Čurin i Mura Magdalenić izvedbom ruskih narodnih pjesama unijele dašak ruske kulture i duše u kulturno-umjetničkom programu. Nastupila je i Dječja vokalna skupina Malinka, ponos Udruge Kalinka, a članovi Mješovite vokalne skupine KUD-a Žiškovec i Vokalne skupine Kalinka zajedničkim nastupom pokazali su kako Hrvati pjevaju na ruskom, a Rusi na hrvatskom.
Zanimljivu koreografiju kojom je spojila umijeće rukovanja štapom i rusku glazbu, pripremila je Tena Gotal, dok su Jelizaveta Donskih, Karina Mlinarić i Taisa Helena Tomašić izvele plesnu točku. Boršč, peljmeni, golubci i som u košuljici neki su od ruskih specijaliteta koje su same pripremile vrijedne članice Kalinke. Uz bogat jelovnik, moglo se degustirati brojne slastice, a neizostavna je bila i ruska votka.
Danima ruske kulture pored Veleposlanika Ruske federacije u RH Anwara Savraroviča Azimova i župana Međimurske županije Matije Posavca prisustvovali su brojni uvaženi gosti, među kojima i prva tajnica Veleposlanstva Ruske Federacije, predstavnica Rossotrudničestva u Hrvatskoj Natalija Jakimčuk sa zamjenikom Sergejem Ždanovićem, ataše za kulturu Veleposlanstva Ruske Federacije Aleksandra Maljceva, zamjenik gradonačelnika Grada Preloga Zdravko Kvakan, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport MŽ Blaženka Novak, pročelnik UO za gospodarske djelatnosti MŽ Darko Radanović, pročelnica upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb MŽ Sonja Tošić Grlač, đakon u pravoslavnoj crkvi Svjetog Georgija u Varaždinu otac Uglješa Pilinger, predstavnica ruske nacionalne manjine u Međimurskoj županiji Svjetlana Vitaljevna Jezernik, predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Varaždinske županije Milan Mirčetić, predstavnik srpske nacionalne manjine u Međimurskoj županiji Milorad Sarap te brojni ljubitelji ruske kulture i tradicije.
Na Međunarodni dan klavira koji se obilježava 29. ožujka održat će se smotra mladih pijanista u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu u organizaciji Međužupanijskog stručnog vijeća nastavnika klavira Republike Hrvatske te u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu i uz potporu Koncertnog ureda Varaždin i Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu.
Na smotri mladih pijanista predstavit će se više od 100 mladih pijanista iz cijele Hrvatske, a stručno predavanje u okviru stručnog vijeća održat će red. prof. art. Srđan Čaldarević s Muzičke akademije u Zagrebu.
Pet koncerata talentiranih mladih pijanista održat će se u 10, 12, 15, 17 i 19 sati u velikoj koncertnoj dvorani Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu. Ulaz na sve koncerte je slobodan.
Međunarodni dan klavira obilježava se 88. dan u godini, što je podsjetnik da klavijatura ima 88 tipki. Iako je temeljni instrument europske glazbe još od druge polovice 18. stoljeća, klavir se u varaždinskoj Glazbenoj školi podučava tek od 1936. godine.
Umjetničko i pedagoško nasljeđe i iskustvo stvorilo je osnovu za međunarodno pijanističko natjecanje u Glazbenoj školi u Varaždinu – Memorijal Jurica Murai i Murai Grand Prix, koji je u kratkom vremenu stekao veliki ugled te privukao velik broj natjecatelja iz cijelog svijeta.
U Gradskoj knjižnici i čitaonici Novi Marof na tjednoj se bazi provode participativne aktivnosti poticanja čitanja i podizanja javne svijesti o važnosti čitanja u sklopu projekta „Čitanje na kotačima“.
Radionice „Stranice sjećanja“ uskoro će biti završene, nakon čega slijede „Kreativno pisanje“ i „Vesele stranice“.
U udruzi „Sunce“ iz Novog Marofa koja okuplja djecu i osobe s poteškoćama u razvoju te osobe s invaliditetom, stručnjaci će provesti 16 radionica „Vesele stranice“ koje su ritmičko-glazbene naravi. Izvođači će zajedničkom suradnjom izvesti autorsku interpretaciju priča i pjesama koje će se uz interaktivne zadatke i glazbu prezentirati polaznicima. U tome će im pomoći muzički instrumenti koje je knjižnica nabavila u siječnju ove godine.
Osim radionica „Vesele stranice“, uskoro će početi i radionice „Kreativno pisanje” namijenjene svima koji žele razviti svoj kreativni potencijal u pisanju priča i pjesama. Kroz 20 radionica polaznici će naučiti kako se izražavati u formi poezije i proze te izraziti svoje unutarnje osjećaje.
Radionice „Vesele stranice“ počinju 11. svibnja te će se održavati četvrtkom u poslijepodnevnim satima u prostorima udruge „Sunce“. O početku održavanja radionica „Kreativno pisanje“ knjižnica će obavijestiti sve zainteresirane putem web stranice i društvenih mreža.