Povežite se s nama

U fokusu

Danijel Borović konkretan: “Netko je u Zagrebu sinoć mogao poginuti!“

Objavljeno:

- dana

Kakva je to protuzračna obrana (PZO) triju država članice NATO-a, koja u četvrtak nije uspjela pravovremeno identificirati, a kamoli prije pada na Zagreb neutralizirati vojnu bespilotnu letjelicu lansiranu na Ukrajinskom teritoriju? Odgovor na ovo pitanje dobili smo od umirovljenog pukovnika Danijela Borovića koji ni trenutka ne dvoji o tome da je u glavnom gradu Hrvatske netko mogao poginuti.

Naime, izvidnički zrakoplov veličine manjeg aviona nije identificiran niti srušen od PZO na putu od Ukrajine do Zagreba, kojeg je taj NLO preletio za više od sat vremena.

– Činjenica je da ne postoji potpuno učinkovita tehnologija koja može uništiti takve letjelice koje bez goriva imaju težinu veću od 6 tona. Štoviše, elektronika suvremenih radarskih sustava PZO ima ograničenja pri izdvajanju takvih ciljeva. Hrvatsko ratno zrakoplovstvo moglo bi presresti i uništiti takvu letjelicu jedino kada bi imalo njezinu pravovremenu identifikaciju i moderne lovačke avione 4+ generacije poput francuskih Dassault Rafale – objasnio je Borović.

Kad znamo da je europsko nebo podijeljeno na sjeverni i južni sektor, jasno je da je na nebu velika gužva. Za naše je tako nadležan NAT-ov zapovjedni centar Torrejón, smješten kod Madrida. A u njemu možda nitko nije imao pojma što se zapravo približava jednom od glavnih gradova u EU, brzinom od 700 kilometara na sat, na visini od 1300 metara.

To je zapovjedni centar koji u konačnici donosi odluku je li potrebno presretanje nepoznatih letećih objekata ili ne. U ovom slučaju pokazalo se na najgori mogući način koliko je opasno gubljenje vremena i izostanak reakcije PZ sustava čak triju država članica NATO saveza. Naime, dron sovjetske proizvodnje Tu-141 nakon lansiranja u Ukrajini preletio je Rumunjsku i Mađarsku, a srušio se usred Zagreba nakon što je, očigledno, ostao bez goriva – ističe naš sugovornik koji godinama upozorava da hrvatsko nebo s ovakvim ratnim zrakoplovstvom nije bogzna kako branjeno.

Još gore, nekim političarima još uvijek nije jasno da HRZ ne smije ostati bez borbene komponente, odnosno lovačkih aviona koji mogu djelovati u svim vremenskim uvjetima i noću.

U fokusu

Niste sigurni na koje biralište sutra trebate izaći? Ovdje provjerite koje je vaše biračko mjesto

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Sutra, 17. travnja, održavaju se parlamentarni izbori. Birališta se otvaraju u 7 sati i moći će se glasovati do 19 sati.

Službena promidžba završila je u ponoć, nakon čega je u Hrvatskoj nastupila izborna šutnja. Na parlamentarnim izborima bira se 151 zastupnik i to u 12. izbornih jedinica. Varaždinska, Međimurska, Krapinsko – zagorska i mali dio Zagrebačke županije pripada III. izbornoj jedinici.

Tako je u našoj izbornoj jedinici predano čak 16 pravovaljanih kandidacijskih listi parlamentarnih stranaka i nezavisnih lista. S obzirom da postoji mogućnost preferencijalnog glasanja, u srijedu 17. travnja, moći ćete zaokružiti bilo koje od 224 ponuđenih imena kandidata. Druga je mogućnost naravno zaokružiti samo broj liste.

Svi oni koji žele provjeriti svoje podatke u registru birača te koje je točno njihovo biračko mjesto mogu to učiniti na posebnim stranicama Ministarstva uprave.

Ukoliko niste sigurni, provjerite na kojoj je adresi vaše biračko mjesto. Popis svih biračkih mjesta po izbornim jedinicama možete pronaći OVDJE.

Nastavite čitati

U fokusu

Varaždinska županija, Mali Bukovec i Bukotermal kreću u realizaciju prve geotermalne elektrane na sjeveru Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinska županija, Općina Mali Bukovec i njihova tvrtka Bukotermal kreću s projektiranjem i ishođenjem dozvola za izgradnju prve geotermalne elektrane na sjeveru i druge u Hrvatskoj.

Bukotermal je, naime, ostvario i posljednji uvjet da se krene u realizaciju ovog najvećeg projekta u povijesti Varaždinske županije: potpisan je ugovor s INA-om o kupoprodaji zemljišta na kojem se nalazi bušotina Lunjkovec-1, čime su riješeni svi imovinsko-pravni odnosi.

– Riječ je o čestici koja je izrazito važna jer se na njoj nalazi bušotina Lunjkovec-1 koja će u proizvodnji električne energije služiti kao utisna bušotina za povrat ohlađene vode natrag u geotermalni rezervoar, odnosno u geotermalno ležište. Riješeni imovinsko-pravni odnosi sada omogućuju projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za izgradnju geotermalne elektrane, vrelovoda te pripadajućih naftno-rudarskih, elektro-energetskih i strojarskih objekata. Također, kupnja ovog zemljišta je važna i za projektiranje te ishođenja lokacijskih, naftno-rudarskih i građevinskih dozvola za nove parove proizvodno–utisnih bušotina, jer se upravo na tom zemljištu planiraju dvije nove utisne bušotine – navodi direktor Bukotermala Alen Požgaj.

Ovo važno ulaganje se pokreće nakon što su istraživanja potvrdila da se na eksploatacijskom polju Lunjkovec – Kutnjak na dubini od 2.345 metara nalazi nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja Celzija, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije.

Uz proizvodnju električne energije, moći će se koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata u agrotermalne svrhe, odnosno za grijanje staklenika i plastenika za proizvodnju cvijeća, voća i povrća.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje