Povežite se s nama

Međimurje

Dejan Buvač: “Međimurska popevka nam je priskrbila nacionalni legitimitet!”

Objavljeno:

- dana

Zajednica hrvatskih kulturno-umjetničkih udruga Međimurske županije, Udruga „Matapur“ čija je predsjednica Lidija Bajuk i KUU „Seljačka sloga“ iz Nedelišća zajedničkim su snagama 2012. godine krenuli u akciju da međimurska popevka dobije svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske, u čemu su i uspjeli te je 14. lipnja 2013. godine doneseno Rješenje Ministarstva kulture.

Njime je međimurska popevka dobila status nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske u smislu članka 9. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.

Mjere zaštite

Samim Rješenjem utvrđene su i određene mjere zaštite (osigurati dostupnost javnosti, poticati sudjelovanje pojedinaca i grupa u izvođenju i prenošenju popevke, promicati i popularizirati kulturno dobro održavanjem stručnih skupova te putem pisanih i eletroničkih medija, educirati stručni kadar za prenošenje znanja i vještina ovog dobra, senzibilizirati javnost, nastaviti s istraživanjem kao i primjerenim dokumentiranjem, očuvanje međimurske popevke da bi se izbjegla opasnost od nestajanja i uništenja).

Na inicijativu nositelja, uz stručnu preporuku Povjerenstva za nematerijalnu kulturnu baštinu i odlukom Ministarstva kulture, prije dvije godine započelo se s pripremama za izradu nominacije za upis na Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva. Nominacija je pripremljena u suradnji sa stručnjacima: dr. sc. Lidijom Bajuk, dr. sc. Nailom Ceribašić i dr. sc. Tvrtkom Zepcem, uz potporu lokalne zajednice i ustanova s područja Međimurske županije.

Pojedinci i institucije sa 73 pisane potpore podržali su nominaciju, što je najviše što je jedna nominacija ikada dobila. Na sjednici UNESCO-va Međuvladina odbora za nematerijalnu kulturnu baštinu održanoj u srijedu, 28. studenoga, u Port Louisu (Republika Mauricijus), međimurska popevka (tradicijski napjev Međimurja) kao samostalna nominacija upisana je na UNESCO-v Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva.

Blago i inspiracija

– Tek sada nam predstoji veliki zadatak – da popevka i dalje živi u svojoj jezičnoj i glazbenoj tradiciji, ali i putem novih glazbenih izričaja. Međimursku popevku danas možemo čuti u izvedbi nekoliko glazbenih stilova: autentičnog, folklornog, klasičnog, zborskog, zabavnog, rock, jazz, etno… Ne samo da smo se trudili sačuvati popevku, već je ona zbog svoje topline postala inspiracijom mnogim umjetnicima. Time je ušla u suvremenost i dala još veći obol očuvanju baštine. Tradicija se mora čuvati, ali i nadograđivati za dobrobit svih nas koji volimo svoju zemlju. Svima nama je na neki način ponuđeno uzeti ono što smo dobili od svojih predaka i, naravno, predati to tradicijsko blago, očuvano i osuvremenjeno, budućim pokoljenjima; samo na taj način tradicija ima budućnost! – kaže predsjednik Zajednice hrvatskih kulturno-umjetničkih društava Međimurske županije, Dejan Buvač.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje