Povežite se s nama

U fokusu

Direktor varaždinskog Dimaxa: I dimnjaci koji se ne koriste trebaju biti dostupni i ispravni

Objavljeno:

- dana

Na članak o obavljanju dimnjačarskih usluga u Varaždinu, koji smo prije dva tjedna objavili u Regionalnom tjedniku, reagirao je direktor tvrtke Dimax Miroslav Njegovec.

On kaže da su riješili nesporazum s predstavnikom stanara zgrade na adresi Zrinskih i Frankopana 10 b, koji je odbio platiti dimnjačarske usluge. Podsjećamo, Mile Tanacković nije želio potpisati radni nalog dimnjačaru smatrajući da su njihove usluge nepotrebne jer čiste dimnjake koji se ne koriste, dok se u Dimaxu pozivaju na odluku Grada Varaždina iz 2015. prema kojoj se i takvi dimnjaci trebaju čistiti jednom u dvije godine.

Kontrole

Nakon objave članka u Regionalnom tjedniku, predstavnik stanara i direktor Dimaxa sastali su se na inicijativu upravitelja zgrade, obrta Filmar, nakon čega su, kako tvrde obje strane, plaćeni zaostali računi i razjašnjene nedoumice oko potrebe i dinamike čišćenja dimnjaka, a direktor Dimaxa je povukao prijavu upućenu Komunalnoj službi Grada Varaždina. Njegovec se poziva na gradsku odluku koja propisuje način i rokove čišćenja te kontrolu dimnjaka ovisno o vrsti priključenih uređaja za loženje.

– U navedenoj zgradi ugrađeni su dimnjaci od nehrđajućega čeličnog lima, a imaju priključene atmosferske bojlere. Kod takvih dimnjaka kontrole se moraju obavljati najmanje dva puta godišnje i jedanput čišćenje. Jedanput godišnje obvezno se čiste i priključne cijevi od bojlera do dimnjaka u stanovima te se mjeri koncentracija CO u prostoru oko bojlera. Ovo je mjerenje važno jer smo imali više slučajeva gdje su dimnjak i priključak bili ispravni, ali dimni plinovi nisu izlazili kroz dimnjak, npr. zbog nape koja stvara negativan podtlak, PVC stolarije i pomanjkanja svježeg zraka ili zbog neredovitog servisa bojlera.

Neugodni mirisi

Odluka iz 2015. godine propisuje i obavljanje analize dimnih plinova jednom godišnje kod uređaja za loženje u stanovima. Također je propisano da se jednom u dvije godine kontroliraju ili čiste dimnjaci koji nisu u stalnoj upotrebi. To na prvu zvuči malo čudno, ali i u njima se nakuplja nečistoća ili su začepljeni gnijezdima ptica pčelinjacima. To može uzrokovati pojavu neugodnih mirisa u stanovima. Zbog starosti ti se dimnjaci mogu urušiti ili se korisnici samoinicijativno spajaju na takve dimnjake bez prethodne konzultacije s dimnjačarima ili kroz njih provode antenske i strujne kabele, vodovodne cijevi ili ispuste klimauređaja, što je zabranjeno. Zato dimnjaci koji se ne koriste uvijek moraju biti dostupni, prohodni, ispravni i spremni za upotrebu – objašnjava Njegovec.

Smatra da je za česte nedoumice građana oko dimnjačarskih usluga zaslužna trenutačna regulativa u zemlji, prema kojoj svaki grad i općina propisuju obavljanje dimnjačarskih usluga na svom području i cjenik tih usluga. Tako ispada da se, primjerice, u Zagrebu dimnjaci čiste svaka dva mjeseca, a u Lepoglavi jednom godišnje, iako svi imaju iste dimnjake i trošila.

– To bi se trebalo riješiti jedinstvenim zakonom o obavljanju dimnjačarskih usluga s cjenikom koji bi trebao vrijediti za cijelo područje Hrvatske, a na donošenju takvog zakona radi Udruženje dimnjačara, koje djeluje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori – kaže Njegovec.

Fasadni bojleri

Otkad su preuzeli koncesiju za obavljanje dimnjačarskih usluga u Varaždinu, u Dimaxu imaju dosta upita korisnika s bojlerima vrste C (tzv. fasadni, turbo ili kondenzacijski uređaji).

– Zbog kruženja pogrešnih informacija, korisnici s fasadnim bojlerima često ne dopuštaju dimnjačarima da obave kontrolu i tvrde da nemaju dimnjak. Međutim, i kod takvih fasadnih ispusta postoji dimovodni sistem, samo što je manjeg promjera i dimenzija, a produkti izgaranja su također dimni plinovi. Takvi su sistemi proglašeni najsigurnijim po pitanju mogućnosti povrata dimnih plinova i trovanja ugljičnime monoksidom, ali se pokazalo da to nije uvijek tako. Nedavno smo u redovnoj kontroli kondenzacijskih bojlera naišli na velike količine CO u prostoru i odmah smo obavijestili nadležne službe – kaže Njegovec.

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje