Povežite se s nama

Međimurje

Djeca promiču kajkavštinu na kreativan način

Objavljeno:

- dana

OTKRIVAMO

Osnovna škola Mursko Središće u srijedu je, po 14. put, bila domaćin kulturno-umjetničke manifestacije “Naš mali kaj”.

U početku zamišljen kao susret mladih pjesnika, “Naš mali kaj” obogaćivao se iz godine u godinu novim sadržajima, aktivnostima i natječajima, pa ne iznenađuje što svake godine okuplja sve više sudionika iz Međimurske i Varaždinske županije te susjedne Slovenije.

Zvončići, cvjetići…

– “Naš mali kaj” ove je godine okupio oko 200 učenika iz škola iz Međimurske, Varaždinske i Krapinsko-zagorske županije te susjedne Slovenije čiji učenici uče hrvatski jezik kao izborni predmet i koji nam redovito dolaze svake godine – doznali smo od profesorice Sonje Vršić, koja je i pokrenula ovaj projekt radi očuvanja i isticanja vrijednosti “domaće kajkavske reči” te ga uspješno vodi već 14 godina.

U prvom dijelu manifestacije “Naš mali kaj” učenici su pokazali svoje umijeće i kreativnost na radionicama.
– Ove godine imamo čak 11 različitih radionica, od kojih pet provodi Graditeljska škola Čakovec – otkrila je Vršić.
Učenice sedmih razreda Lorena, Maša i Ela sudjelovale su na radionici animacije.

Ove godine bilo je organizirano 11 različitih radionica na kojima su učenici pokazali svoju kreativnost

– Glavni lik je balerina i s njom radimo faze pokreta za animaciju. Još moramo sve to ubaciti u računalo, obojiti i dodati glazbu – kratko nam je objasnila Melita, učenica iz Graditeljske škole Čakovec koja je vodila radionicu.
Živo je bilo i u keramičarskoj radionici, u kojoj su se dovršavali raznobojni zvončići od gline, a i u etnoradionici, gdje su učenici, uz pomoć članica iz Društva žena Mursko Središće, izrađivali razne ukrase od krep-papira.

Nakon prezentacije radionica održan je kviz “Kaj smo pozabili?”, u kojem je ove godine sudjelovalo osam ekipa koje su se natjecale u poznavanju kajkavskoga govora.  Najbolja je ekipa bila iz škole Donja Dubrava. U završnom dijelu programa sudjelovali su učenici prijavljeni na glazbeni natječaj “Pesma zvoni” u kojem je bilo sedam sudionika, literarni “Zviraju reči” na kojem je sudjelovalo 16 sudionika i fotografski natječaj “Moja sreča”  na kojem je bilo 18 sudionika, a koji su  prezentirali svoje radove.

Veliki interes učenika i škola
Na 14. “Našem malom kaju” sudjelovale su škole OŠ Sveti Martin na Muri, OŠ Gornji Mihaljevec, III. OŠ Čakovec, OŠ dr. V. Žganca Vratišinec, II. OŠ Čakovec, OŠ Donja Dubrava, OŠ Jože Horvata Kotoriba, OŠ Donja Dubrava, OŠ Selnica, OŠ Kuršanec, OŠ dr. Ivana Novaka Macinec, OŠ Orehovica, OŠ Goričan, OŠ Podturen, OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica, OŠ Ivana Gorana Kovačića Sveti Juraj na Bregu i domaćin, OŠ Mursko Središće iz Međimurske županije, OŠ Breznički Hum, OŠ Novi Marof, OŠ Podrute i OŠ A. Starčevića Lepoglava iz Varaždinske županije, OŠ Belec iz Krapinsko-zagorske županije i OŠ Grad iz Slovenije.
 

Uz ravnatelja OŠ Mursko Središće i voditeljicu projekta Sonju Vršić, sudonike ovogodišnje manifestacije pozdravio je i gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak.
“Naš mali kaj” završen je podjelom zahvalnica i prigodnih darova te zajedničkim druženjem.

Dosad najveći broj radionica

Na 14. “Našem malom kaju” održano je dosad najviše radionica, od čega pet radionica Graditeljske škole Čakovec.  To su radionica animacije (Ljiljana Ille), radionica keramike (Petar Križnar), radionica paper 3D (Andrija Večenaj), videoradionica (Ivan Čondor) i radionica izrade web-stranica (Suzana Šestan). 

Održane su još radionica scenske igre glazbom, pokretom i plesom (Marinko Pintarić, Tajana Rihtarec Višnić), etnoradionica (Društvo žena Mursko Središće), dramska radionica (Jelena Dokleja), radionica glazbenog stvaralaštva (Marija Trstenjak), lutkarska radionica (Davor Dokleja) te fotografska radionica (Davor Žerjav i Davorin Mance).

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Međimurje

Vrtićarci u Nedelišću ugostili bake i djedove

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dana 1. listopada obilježava se Međunarodni dan starijih osoba, a s obzirom na to da Dječji vrtić Zvončić već duži niz godina njeguje međugeneracijsku suradnju, odlučili smo u vrtiće pozvati bake i djedove dan kasnije.

Skupina Lavići iz PO Lastavica te skupine Leptirići, Medeki, Pingvini, Sunčeka i Mrkvice iz DV Zvončić zajedno sa svojim odgojiteljicama pripremili su prigodan program za svoje najdraže. Bake i djedovi su vidjeli što to mališani u vrtiću rade. Bilo je tu pjesme i plesa, a kasnije su se bake i djedove počastili čajem i grickalicama te su im mališani podijelili poklone koje su pripremili. Takva su druženja značajna i za mališane i za njihove bake i djedove. Odnosi između njih produbljuju se te se stvaraju posebne veze i sjećanja na vrtićke dane. Djeca su uzbuđeno pokazivala što su to oni naučili za njih, a kasnije i svašta ispričali, a bake i djedovi su ponosno pratili svoju unučad, slušali ih i fotografirali.

Nastavite čitati

Međimurje

Gradonačelnik Preloga podijelio 15 naknada za novorođene

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Vipro Studio

Treći puta ove godine, u utorak, 1. listopada, u prostoru Gradske vijećnice Grada Preloga, gradonačelnik Ljubomir Kolarek podijelio je jednokratne naknade za novorođenčad.

Naknade iznose, za prvo dijete roditelja podnositelja zahtjeva 270 eura, zatim za drugo dijete 350 eura, za treće dijete 400 eura, za četvrto 600, a za peto i svako sljedeće dijete u obitelji podnositelja zahtjeva naknada iznosi 730 eura. Roditelji i dalje imaju pravo i na poklon bon za kupnju opreme za novorođeno dijete, a vrijednost poklon bona iznosi 70 eura. Također, kao dodatni poklon podijeljene su i besplatne godišnje članarine za Knjižnicu i čitaonicu Grada Preloga, kao i poklon bonovi Dječjeg kluba SiMS te poklon bon obrta EduTea.

Ovom je prilikom podijeljeno ukupno 15 naknada, četiri za prvo dijete, sedam za drugo dijete i četiri naknade za treće dijete u obitelji. Ovom je prilikom, tako ukupno podijeljeno, kroz naknade i bonove, 6180 eura. U tri navrata ove godine, ukupno je podijeljeno 50 naknada, vrijednosti ukupno 20.190 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje