Povežite se s nama

Međimurje

Djece je sve manje, ali se pedijatri posjećuju sve više

Objavljeno:

- dana

SUSRET STRUČNJAKA

Prvog školovanog pedijatra, gospođu dr. Rosenbaum, Varaždin je dobio još 1937. godine, a danas ih na području Varaždinske županije djeluje deset.

Pedijatri u primarnoj zdravstvenoj zaštiti ne zbrinjavaju samo bolesnu djecu, oni brinu o sprječavanju bolesti, prate rast i razvoj intervenirajući u slučaju odstupanja, brinu o položaju djeteta u društvu i utjecaju društva na dijete. Svaki propust u djetinjstvu rezultira narušenim zdravljem osobe odrasle dobi. Dakle, u rukama pedijatra ne leži samo zdravlje djece, već zdravlje cijelog naroda – istaknula je dr. Mirjana Kolarek Karakaš na 37. Simpoziju preventivne i socijalne pedijatrije s međunarodnim sudjelovanjem, koji se održavao od 9. do 11. listopada u Varaždinu. Dr. Kolarek Karakaš, dopredsjednica Hrvatskog društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju i predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije, održala je izlaganje pod nazivom “Specifičnosti zdravstvene zaštite djece u Varaždinskoj županiji”.

Autizam i stereotipi

– Postotak procijepljene djece među najvišima je u Hrvatskoj, a znamo da je cijepljenje jedna od najučinkovitijih preventivnih mjera u zaštiti zdravlja. Preuhranjenost djece je zastupljenija od pothranjenosti, što nam ukazuje na potrebu intenzivnije edukacije roditelja o pravilnoj prehrani djece. Postotak dojenčadi na prehrani isključivo majčinim mlijekom prati trendove na nacionalnoj razini, čime ipak nismo zadovoljni, jer se Republika Hrvatska svrstava među zemlje s niskom stopom dojenja – naglašava dr. Kolarek Karakaš, koja otkriva i da unatoč depopulacijskoj fazi stanovništva broj pregleda na svim razinama zdravstvene zaštite raste, a da su najčešći razlozi hospitalizacije djece bolesti dišnih putova. Ove specifičnosti vezane za Varaždinsku županiju samo su jedna od tema održanog simpozija. – Govorilo se i o autističnom spektru bolesti povezanih s intelektualnim teškoćama, teškoćama u motoričkoj koordinaciji i pozornosti. To je velika i raznolika skupina poremećaja rane dječje dobi nepoznatog uzroka, obilježena teškoćama u socijalnoj interakciji, neuobičajenim ponašanjem, stereotipima. U svijetu je prisutno prividno povećanje pojavnosti zbog preciznije dijagnostike, promjene dijagnostičkih kriterija i veće senzibilizacije javnosti – otkriva dr. Kolarek Karakaš.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje