Povežite se s nama

Međimurje

Dobili priznanja za 2 do 20 godina apstinencije

Objavljeno:

- dana

BEZ ČAŠICE

Na području Međimurske županije djeluje oko sedam klubova liječenih alkoholičara (KLA), a jedan od najstarijih je klub iz Preloga.

Početkom studenog u prostorijama Vatrogasnog doma Prelog članovi KLA Prelog održali su svoju redovnu 19. godišnju skupštinu. Uz članove njihovih obitelji, svečanoj prigodi pridružili su se gosti iz drugih klubova u Međimurju, te članovi klubova apstinenata iz Varaždina, Koprivnice, Križevaca, Zagreba i Ljubljane.

Sastanci najvažniji

Predsjednik KLA Prelog Slavko Slaviček informirao je okupljene o aktivnostima u protekloj godini te o budućim planovima.
– Uz raznovrsno djelovanje kluba u zajednici, najvažnija aktivnost je održavanje redovitih klupskih sastanaka jednom tjedno, svakog četvrtka u 19 sati. Na taj način apstinenti mogu dobiti potrebnu podršku, ali i članovi njihovih obitelji te druge osobe u problemima mogu doći i potražiti pomoć – istaknuo je Slaviček.

Godišnja skupština ujedno je prilika da klubovi pohvale svoje uspješne članove i podijele priznanja Hrvatskog saveza klubova liječenih alkoholičara. Terapeutkinja preloškog kluba Diana Uvodić-Đurić uručila je priznanja Davorki Žvorc za dvije godine apstinencije, Vladimiru Maltariću za tri godine apstinencije, Slavku Slavičeku za pet godina apstinencije i Roku Pavčecu za čak dvadeset godina uspješne apstinencije.

Rok Pavčec jedan je od osnivača kluba i njegov prvi predsjednik pa je dodjela njegovog priznanja potaknula emotivna prisjećanja na prve dane kluba i osobe koje su pomogle da se on osnuje. Zahvalu za pomoć u pokretanju kluba primila je obitelj Mije i Gordane Vugrinec iz Čehovca.

Opuštanje

Psihologinja Ljubica Uvodić Vranić održala je zanimljivo predavanje na temu “Stres i devet načina kako se boriti protiv njega”. Također je predstavila svoju novu knjigu “Devet vježbi opuštanja na kauču”. Članovi kluba zahvalili su Gradu Prelogu i Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije te svim drugim pojedincima i institucijama koje podržavaju njihov rad. U ime grada njihovom se skupu pridružila ravnateljica Doma kulture Preloga Jasminka Pervan, a ispred međimurskog zavoda skup je pozdravila epidemiologinja Renata Kutnjak Kiš. Nakon “službenog” dijela, članovi kluba i njihovi gosti nastavili su se družiti u opuštenoj atmosferi uz svirku tamburaškog sastava seljačke sloge Prelog.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje