Povežite se s nama

Kultura

Dobru djecu ne primjećujemo – to je kao da ne vidiš da je dan sunčan

Objavljeno:

- dana

VELIKI ZA MALE

Ona voli red, voli kad je drveće podrezano, fasade oličene, funkcionalne stvari…Te osobine pripisuje svom horoskopskom znaku – biku. Sanja Pilić – horoskopski bik, i Sanja Pilić, najčitanija hrvatska književnica za djecu, kao da su dvije različite osobe.

Osoba koja ne skida osmijeh s lica, koju nije sram pred deset ljudi reći da se želi slikati za facebook, ali „nek’ se ne vidi trbuh“… teško je zamisliti kako uživa u, uvjetno rečeno – redu, radu i disciplini. Lakše ju je „sakriti“ u grm iz kojeg, skupa s djecom, viri i smišlja kako će nadmudriti odrasle.

Moja najvjernija publika su djeca od 3. do 7. razreda osnovnih škola

 

Formula privlačnosti

Zagrebačka književnica doživjela je veliku privilegiju – nedavno su ju osobno djecaizabrala kao gošću književne večeri Dječjeg odjela varaždinske knjižnice. Nerijetki su joj roditelji zahvalni, jer su im djeca zavoljela čitati zahvaljući upravo njoj. 

“Peti razred je najkritičniji. Tu ih morate „privući“, Sanja Pilić

 

– To sam čula jako puno puta, veli. Kako to komentira? – Djeca su smatrala da su knjige dosadne ili im se valjda nije svidjelo ono što su čitala. I to upravo u po čitanje najopasnijim godinama, kada je velika prijetnja da odustanu od čitanja. Moja najvjernija publika su djeca od 3. do 7. razreda osnovnih škola. Peti razred je najkritičniji. Tu ih morate „privući“, priča žena koja je očigledno pronašla tu „formulu privlačnosti“.

– Moje su knjige duhovite, vedre, lako se identificirati s likovima. Bazirane su na dobricama, koji su, jadni, dobri otpočetka dokraja, što danas nije baš popularno. Istovremeno su samostalni, vedri, nešto se događa, jezik je obično duhovit, pa vjerujem da im to paše, govori Sanja Pilić, čije knjige naizgled nemaju neku veliku poantu, već djeci, kako sama veli, „suptilno podmetne i školu i pisce, kazalište i muzeje“. – Sve to na jedan blagi način, ne pametujem previše. Vjerujem da me zato „izabiru“. Moji su junaci samostalni, junakinje nisu onako „ženski bedaste“. Volim ih zaštititi pameću od zaljubljivanja u kojekakve bezvezne frajere… govori književnica. 

“Moje su knjige duhovite, vedre, lako se identificirati s likovima”.

Dobroj djeci nije lako

– Djeci nije lako. Osobito onoj dobroj. U romanu „Fora je biti faca“ jedan je dječak vrlo pristojan, zbog čega ima samo probleme. Ima prijatelja koji nije nimalo pristojan i stalno dobro prolazi u životu. Dobra su djeca zanemarena djeca. Djecom s problemima se svi bave – od psihijatara, psihologa, škole… dok dobrim đacima ili pristojnoj djeci nitko ne kaže niti „hvala što mi ne stvaraš probleme“. Dobru djecu zapravo ne primjećujemo – to je kao da ne vidiš da je dan sunčan, pun energije, nakon cjelodnevnog užurbanog ritma, govori Sanja Pilić.

Koga djeca vole?

Na vječnu enigmu zašto djeca nekog vole, odgovara: – Dobro se ja slažem s njima. Mogu se glupirati, ali sam i ozbiljna kad treba – ne ulizujem im se, veli ova, vjerojatno najzastupljenija književnica u hrvatskoj lektiri

“Mogu se glupirati, ali sam i ozbiljna kad treba – ne ulizujem im se”

Rijetki uopće znaju da je Sanja Pilić kćer legendarne Sunčane Škrinjarić. – Osim knjižničarki i ekipe koja se bavi knjigama, dugo to nitko nije znao. Nas dvije smo potpuno različite spisateljice. Ona je izvrsna, ali vidim da je zastarjela za ove generacije koje vole brzo pročitati knjigu, nostalgična je Sanja Pilić. Pitamo je očekuje li se danas previše od djece – biti odličan učenik, naučiti strane jezike, ići u glazbenu školu…Dozvoljava li se djetetu biti dijete? 

Volim djecu koja rade

Mogu se glupirati, ali i biti ozbiljna – djeci se ne ulizujem

-Ne. Satnica koja im se nameće ubila je to obiteljsko vrijeme. Objektivno zaista ne znam kada su roditelji s djecom. Trebaju previše toga usvojiti u malo vremena, bez ikakvog razumijevanja, govori. Što se, pak, tema njezinih romana tiče, kaže: – Znam da ih ne smijem gnjaviti sa socijalnim temama, jer to ih ne zanima, ali u mojim romanima baš ne idu ni u šoping, nije im to neki smisao – smisao je ipak prijateljstvo. Također, volim djecu koja rade. Mislim da je prirodno kad imaš neki obrt da ti klinci pomažu. Volim te 14-ogodišnjake koji mi donesu kavu, pa im se malo prolije – oni uče život. Tako i moji junaci nisu dangube, govori.

“Malo drvo”

Njezina engleska kolegica, J. K. Rawling, knjigama za djecu zgrnula je bogatstvo. – Meni je to dosadno. kao i “Gospodar prstenova”. Mama mi je nudila čitati Tolkiena, probala sam, ali dosadno mi je. Samu sebe bih uvijek radije čitala. Baš me briga za hobite. Volim realne situacije. Od knjiga za djecu sam voljela i danas volim Kerstnera – tu njegovu duhovitost, Jako volim “Malo drvo”, jedinu knjigu Forresta Cartera kao i Saroyana.

“Mama mi je nudila čitati Tolkiena, probala sam, ali dosadno mi je. Samu sebe bih uvijek radije čitala”.

Prije nego je odjurila na brzinski ručak pred polazak autobusa za Zagreb, s vrata dovikuje: – Joj, trebala sam početi pisati neki roman jer sam tako obećala, ali još nisam počela. I ode. Toliko o horoskopskim osobinama bika žene, u čijem vam društvu ne može biti dosadno ili depresivno. I onda shvatite zašto je djeca vole. Njih ne možete prevariti.

Iz biografije

 Između dvadesetak književnih nagrada, Sanja Pilić odlikovana je Redom Danice hrvatske s likom Antuna Radića za osobite zasluge u prosvjeti i kulturi. Surađivala je s Autonomnom ženskom kućom iz Zagreba i radila sa zlostavljanom djecom.

OPUS

 Objavila je do sada 27 knjiga za djecu i odrasle, od čega je sedam naslova u školskoj lektiri. Napisala je i 18 slikovnica. 

Izvor:
Foto:

Kultura

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom postavu “Kuće tambure“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio je ovih dana prostor u stalnom izložbenom postavu u osebujnijoj „Kući tambure“ koja je svečano otvorena u petak, 12. travnja, u Slavonskom Brodu.

Odnosno u gradu koji ima najstariju folklornu manifestaciju u Slavoniji „Brodsko kolo“. Tambura je dobila još jedno priznanje na muzejskom prostoru površine gotovo 2500 metara četvornih.

U Tvrđavi Brod svečano je otvoren interpretacijski centar „Kuća tambure – slavonska notna bajka“. Svečanost je otvorio gradonačelnik Mirko Duspara, a svojim je dolaskom istu uveličao predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa svojom pratnjom, a koji je istaknuo kako grad Slavonski Brod može biti iznimno ponosan na realizaciju ovako velikoga projekta.

Jer malo se koji grad u Republici Hrvatskoj a i regiji može pohvaliti impozantnom građevinom, posebice u očuvanom spomeniku nulte kategorije Tvrđavi Brod. Predsjednik Svjetske tamburaške asocijacije i osnivač Tamburica Festa u Novom Sadu Jovan Pejčić također je posjetio Slavonski Brod i novootvorenu Kuću tambure te se pohvalio kako dobra suradnja među tamburaškim orkestrima dviju susjednih zemalja postoji već godinama jer i Hrvati sudjeluju na Tamburica festu.

 Za glazbeni program bili su zaduženi učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Moderator programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.

Obilaskom postava Interpretacijskog centra „Kuća tambure – slavonska notna bajka“ posjetitelji se upoznaju s poviješću toga glazbenog instrumenta, starim i suvremenim sustavima tambure, tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim sastavima, tamburom u školstvu kao i tradicijskom kulturom Slavonije. Osim postava, u Kuću tambure smještena je i majstorska radionica gdje posjetitelji mogu svjedočiti izgradnji tambura.

Također, Kuća tambure sadrži koncertnu dvoranu, ambijentalnu dvoranu, kao i suvremeni tonski studio.
Dodajmo da je varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom izložbenom postavu!

– Velika je čast i privilegija dobiti prostor i vrijeme u stalnom postavu muzeja Nova kuće tambure – “Slavonska notna bajka”. Iznimno mi je drago da sam mogao podijeliti ove dragocjene trenutke otvaranja izložbenog prostora s mojim velikim prijateljem Ivanom Enjingijem. Naime, njemu je ujedno posvećena Vinska Simfonija  za tamburašku filharmoniju, koja je briljantno praizvedena uz  sjajni Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem uglednog maestra Siniše Leopolda. Radujem se skorom izlasku nosača zvuka u nakladi udruge Aulos i Koncertnog ureda Varaždin – ističe Bobić.

“Kuća tambure – slavonska notna bajka“ ne predstavlja samo očuvanje glazbenog stvaralaštva već je i promocija tambure kao simbola regije te potiče stvaralaštvo inovativnih kulturno-umjetničkih, edukativnih i drugih sadržaja. Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 metara četvornih.

Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.

Nastavite čitati

Kultura

Filmovi varaždinske Vanime na međunarodnim festivalima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što su filmovi nastali u produkciji varaždinskog Filmsko kreativnog studija Vanima protekle godine neobično uspješno predstavljali ovaj filmsko kreativni studio i varaždinske animatore kako na festivalima i filmskim smotrama u Hrvatskoj i u njenom širem okruženju, tako i na brojnim europskim i svjetskim festivalima, uspješan put prošlogodišnje produkcije Vaniminih animiranih filmova po svjetskim filmskim festivalima i smotrama nastavlja se i dalje.

Film „Bastet-Božica mačaka“ čije su autorice Vita Dvoržak, Sara Majnarić i Inja Đolonga našao se tako u službenoj selekciji međunarodnog festivala „Smile“ u New Delhiju, a isto tako je odabran za prikazivanje u konkurenciji međunarodnog festivala CMS u Lucknowu u Indiji. Oba festivala održavaju se sredinom travnja.

Dva Vanimina filma našla su se i u službenoj selekciji međunarodnog filmskog festivala Baloss u Milanu u Italiji. Riječ je o filmovima „Što usta zbore to ruke stvore“ koji potpisuju autorice: Lucija Kranjčić, Kala Šmic, Franka Bogović, Vita Dvoržak i Anabela Mlinarić i „Treće oko“ autorice Anabele Mlinarić koji će biti prikazani u sklopu ovog festivala u svibnju u Milanu.

U sklopu internacionalnog, jubilarnog 15. Vafi-Rafi festivala u Varaždinu koncem svibnja i početkom lipnja, u službenoj će konkurenciji biti prikazana četiri Vanimina filma. Bit će to filmovi „Bastet-Božica mačaka“, „Što usta zbore to ruke stvore“, „Oko moje glave“ autora Viga Gulića, Oleksandra Saška Moskalova, Brune Tomašković, Brune Jovan, Kale Šmic, Bernarda Hercega, Klare Nagy i Lovra Ledenka, te film „GPT Meni“, stop animacija koju potpisuju Kala Šmic, Klara Nagy, Franka Bogović, Vita Dvoržak, Sara Majnarić, Anabela Mlinarić i Lucija Kranjčić.

Inače, varaždinski animatori redovno se sastaju nekoliko puta tjedno u svojim prostorima u Preradovićevoj 4 u Varaždinu učeći, zabavljajući se i intenzivno pripremajući nove filmove čije se finaliziranje očekuje do lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje