Povežite se s nama

Međimurje

Dvjestotinjak zaljubljenika u prirodu na predivnome Mađerkinu bregu dočekalo ljeto!

Objavljeno:

- dana

U sklopu manifestacije Štrigovske noći 2019., u petak, 21. lipnja, na Mađerkinu bregu organiziran je Doček ljeta.

Radi se o događanju u kojem se s točke s jednim od najljepših pogleda u Međimurju dočekuje izlazak prvog ljetnog sunca. Prvi dan ljeta ili astronomski ljetni solsticij svake godine dolazi između 20. i 22. lipnja.

U narodu je povezan s raznim legendama koje nadahnjuje činjenica da je solsticij najduži dan u godini. Nakon toga dana slijedi razdoblje plodnosti, no i skraćivanja razdoblja osvijetljenosti. To “odumiranje” pak vrhunac postiže na zimski solsticij, kad je dan najkraći u godini. Stoga “dan ljetne večeri”, koji je u Hrvatskoj najčešće vezan uz Ivanje (Ivanjski krijesovi, Gorčensko proščenje…), odnosno Ivana Krstitelja, predstavlja početak žetve, ubiranja plodova i spremanja za zimu.

Ove se godine na Dočeku ljeta okupilo dvjestotinjak ljudi. U prvi ljetni dan uronili su uz glazbenu pratnju Puhačkog orkestra općine Štrigova pod umjetničkim vodstvom Nikole Novaka. Uslijedili su doručak na travi i degustacija pjenušaca poznatih međimurskih vinarija Cmrečnjak te Štampar.

Poznata manifestacija Općine Štrigova i tamošnje Turističke zajednice počela je upravo ovim Dočekom ljeta te je u punom jeku. Kombinira umjetničke, edukativne, sportske, enogastronomske i zabavne sadržaje poput koncerata, izložbi, utrke, susreta aviomodelara te raznih promocija. Završava tradicionalnim Magdalenskim proštenjem koje će se ove godine organizirati 22. srpnja, kada se s početkom u 11 sati održava svečana sveta misa.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje