Povežite se s nama

Međimurje

Događaj koji je trajno promijenio vizuru grada

Objavljeno:

- dana

OBLJETNICA UNIVERZIJADE

Okruglim stolom na maloj sceni Centra za kulturu svečano je obilježena 30. obljetnica najznačajnijega sportskog događaja u Hrvatskoj, Univerzijade ‘87.

Samom okruglom stolu prethodilo je emitiranje kratkoga dokumentarnog filma “Ususret Univerzijadi u Čakovcu”, koji je prije 30 godina u VHS tehnici snimio i montirao Ivo Vurušić.

Nova infrastruktura

Susret ljudi koji su svojim angažmanom omogućili da Čakovec bude dobar domaćin sportašima na 14. ljetnoj Univerzijadi bila je prilika da se s odmakom od 30 godina ocijeni kako je ova manifestacija dugoročno utjecala na Čakovec i Međimurje. Čakovčani su s puno entuzijazma ušli u projekt Univerzijade. Procijenjeno je kako Čakovec i Međimurje mogu puno doprinijeti središnjoj organizaciji u Zagrebu. Nakon što je čakovečki projekt suorganizacije usvojen, započeti su i prvi konkretni potezi.

– Projekt je uključivao izgradnju sadašnjeg nogometnog stadiona Mladosti, obnovljena je sportska dvorana GOC-a, a osim sportske infrastrukture bilo je mnogo aktivnosti u samom gradu. Pa su tako obnovljena pročelja zgrada, ugostiteljstvo se podiglo na višu razinu… Bilo je mnogo aktivnosti. Pokrenulo se i gospodarstvo jer su domaće tvrtke, pa tako i međimurske, radile mnoge stvari za potrebe Univerzijade. Ljetna Univerzijada bila je pokret koji je pokrenuo mnoge stvari u Međimurju i utjecao na podizanje kvalitete svih segmenta života – prisjetio se Dragutin Lončarić, predsjednik Organizacijskog odbora Univerzijade.

Na razne načine u volonterskim ulogama u Čakovcu je bilo angažirano više od 500 ljudi. Brojka bi zasigurno bila i puno veća, s obzirom na sve one koji su željeli biti dio ovoga velikog događanja. Univerzijada je bez sumnje do današnjih dana najveće sportsko događanje koje je organizirano u Hrvatskoj.

– Pogrešno je kada se danas na potencijalno domaćinstvo nekog velikog sportskog natjecanja gleda samo kroz prizmu velikih troškova. Pristup mora biti drugačiji. Projekt domaćinstva treba promatrati kroz prizmu profitabilnosti i svega onoga što iza njega ostaje društvu na korištenje. Gledajte primjere drugih zemalja koje dugoročno itekako profitiraju organizacijom europskih i svjetskih prvenstava ili pak Olimpijskih igara – zaključio je Lončarić.

Razvoj sredine

Osim u Zagrebu i Čakovcu, Univerzijada 1987. godine održana je još u Varaždinu, Bjelovaru, Petrinji, Sisku i Karlovcu. Sudjelovalo je 6.423 sportaša, a Čakovec je bio domaćin nogometnog i košarkaškog turnira. Upravo stoga je izgrađen nogometni stadion, dok je sportska dvorana GOC-a u potpunosti preuređena.

– Važno je iskoristiti domaćinstvo velikog natjecanja za disperziju aktivnosti i na druge sredine. Upravo je Univerzijada iz 1987. godine takav primjer uspješne organizacije. Čakovec se dokazao u organizaciji i suorganizaciji velikih natjecanja. Nije samo Univerzijada uspješan primjer. Bili smo domaćini Svjetskog rukometnog prvenstva za žene u seniorskoj kategoriji, ali i mlađim kategorijama.

Takva akcija iziskuje veliki novac, ali služi za promociju grada i sporta. To je prilika da se obnovi ili izgradi nova sportska infrastruktura te drugi popratni objekti, koji trajno ostaju građanima na korištenje. Domaćinstvo ne pokreće samo sportski aspekt razvoja grada, već je pokretač i ostalih sfera društva, posebno gospodarstva i turizma – dodao je Zoran Vidović, zamjenik gradonačelnika Čakovca.

Izvor:
Foto: RT

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje