Povežite se s nama

Kultura

Nekad nerazdvojni suradnici dogradonačelnica Malenica i Hrvoje Selec – danas suparnici

Objavljeno:

- dana

Za manje od 20 dana počinje 9. VAFI. Ovaj internacionalni festival animiranog filma ima zavidnu međunarodnu reputaciju, zahvaljujući kojoj je Varaždin tjedan dana animacijski centar svijeta djece i mladih. Za Festival je prijavljeno 687 filmova iz 59 zemalja, a za prikazivanje je odabrano njih 188.

Kako bi sve bilo spremno za Festival, direktor Festivala i tajnik VANIME Hrvoje Selec rezervirao je hotelski smještaj za osamdesetak gostiju iz svijeta, dogovorio izradu kataloga i rezervirao avionske karte partnerima.
Sad ga „jedino“ brine što napraviti ako netko zatraži avansno plaćanje jer VANIMA novac zasad – nema.

VAFI na dug

Hrvoje Selec je sve rezervirao i dogovorio, a kad će platiti – ne zna. Festival svjetske reputacije, koji se u usporedbi s nekim drugim gradskim događanjima istog ranga – Varaždinskim baroknim večerima i Špancirfestom – može nazvati jeftinim, malo više od dva tjedna prije otvaranja još uvijek je u iščekivanju novaca. – Sreća da su partneri iz Italije, pa su putni troškovi jeftiniji. Lani su bili iz Kine, a sljedeće su godine iz Kanade – govori Hrvoje Selec.

U njegovu se raspoloženju miješaju euforija i letargija, razočaranje i očekivanje. Euforija zbog skorog početka Festivala, letargija zbog financijskih nevolja, razočaranje u Grad Varaždin i očekivanje da će se nešto ipak u zadnji trenutak uspjeti riješiti.
Jedino u što je siguran je da će se VAFI održati samo zahvaljujući posuđenom novcu. Od koga, još uvijek ne zna.

Vjerovali smo da će vlast, čija je važna karika u nju stigla zahvaljujući upravo izvaninstitucionalnoj kulturi, nastaviti poticati istu tu kulturu za koju se stalno borila. Ovo me razočaralo. (HRVOJE SELEC)

Ovo je prvi put u devet godina održavanja da je Grad ostavio VAFI na cjedilu.
Istina je da udruge zbog zakonskih birokratskih procedura novac po Javnom pozivu dobivaju već „duboko“ u godini, ali prijašnjih je godina Grad posegnuo za jednostavnim rješenjem: posebnim zaključkom za dotaciju novca. Međutim, taj se zaključak 20 dana prije Festivala ni ne spominje.

„Fajterica“

Ironično je da su problemi nastali u istoj godini kad je donijeta Strategija kulture, Grad ima vlast navodno sklonu kulturi, a zamjenica gradonačelnika je poznata hobistica u kulturi, koja je baš na VANIMI i VAFI-ju izgradila svoj javni ugled. Sandra Malenica je donedavno bila programska voditeljica VANIME, glasna u zagovaranju prava udruga u kulturi, a ta reputacija „fajterice“ s kulturnim pedigreom inaugurirala ju je u dobar adut u predizbornoj kampanji. Ona je ove godine, bila i jedna od selektorica filmove koji će ući u službeni program VAFI-ja.

Zbog takve vlasti, koja se deklarirala kao intelektualno-kulturno-„kulerska“, činilo se da bi svim kulturnjacima, pa među njima i VANIMI, trebalo ubuduće biti lakše, osobito zato što se VANIMA u cijeloj Hrvatskoj ističe kao primjer kako bi trebala izgledati izvaninstitucionalna kultura. – Vjerovali smo da će vlast, čija je važna karika u nju stigla zahvaljujući upravo izvaninstitucionalnoj kulturi, nastaviti poticati istu tu kulturu za koju se stalno borila. Zato ne treba čuditi što sam razočaran – rekao je Hrvoje Selec.

VANIMI će ova, 2018. godina ostati u gorkom sjećanju. Osim što muku muče s VAFI-jem, Udruzi će ova godina ionako biti financijska prekretnica. Na lošije. Udruga je od gradskih 270.000 kuna spala na vjerojatnih 120.000. Hrvoje Selec neće reći ništa za 120.000 kuna s koliko se financiralo Kino Gaj dok ga je vodilaVANIMA, a kino je danas u ingerenciji Pučkoga otvorenog učilišta, pa smatra da im taj novac ni ne pripada. Zbog toga im je bilo sasvim u redu kad su lani dobili 200.000 kuna, koliko je bilo i u Nacrtu Proračuna za 2018. godinu. Zašto se onda govori o 120.000? Zato što je istovremeno donijeta odluka prema kojoj udruge putem Javnog poziva u toj djelatnosti mogu dobiti maksimalno tih 120.000 kuna.

– Sreća je što VANIMA ne ovisi samo o Gradu Varaždinu, nego udrugu novčano podupiru i HAVC, Varaždinska županija te Udruga hrvatskih filmskih redatelja. Dosad je Grad financirao polovicu budžeta VANIME, koji je bio preko 400.000 kuna, a oni su dotirali ostatak. I sad tu može nastati problem. Kad te lokalna zajednica ne podupire, lako se može dogoditi da ti i ostali financijeri smanje sredstva. Zašto bi država davala novac ako te vlastiti grad ne prepoznaje? – pita se Hrvoje Selec.

Unatoč svemu, siguran je u jedno: VAFI će se održati unatoč komentaru gradonačelnika Ivana Čehoka na Facebook postu u kojem se Hrvoje Selec potužio da mu „pada mrak na oči jer ide VAFI, a Javni poziv za udruge u kulturi jako kasni“. Bio je to kao mamac za mnoge nezadovoljne gradskom vlašću da kažu što misle o odnosu nove vlasti prema kulturi. “… pokreni se da slučajno Selec ne otkaže festival, baš me preplašio.”, napisao je tad Ivan Čehok na stranici svoje zamjenice. Ovo sprdanje s VAFI-jem i nije ispalo baš sretno jer je Ivan Čehok izabrao zamjenicu čiji je javni imidž izgrađen upravo na VANIMI i VAFI-ju.

– Očekivao bih od gradonačelnika bilo kojeg grada da pozove na sastanak i pita kako da pomogne, a ne da se ismijava preko Fejsa – jedino je što će prokomentirati Hrvoje Selec. On će priznati da je razočaran svojom bivšom suradnicom, ali dalje od toga neće ići, niti će se dati uvući u opširnije komentiranje postupaka dogradonačelnice.

Pet prioriteta, jedna “realizacija”: kupovina zgrade na kredit

VANIMA i VAFI nisu jedini s problemima u gradskoj kulturi. Iako se baš od ove vlasti očekivalo razumijevanje za kulturu kojeg prije nije bilo, ono je barem zasad izostalo. Riječi su bile velike, ali djela ih ne prate i stanje u kulturi nije ništa bolje, žale se involvirani, nego što je bilo u vrijeme bivše vlasti. – Bivša je vlast priznala neupućenost u kulturu i osnovala je Kulturno vijeće, koje im je trebalo olakšati djelovanje u kulturi. Naložili su izradu Strategije kojom bi se vodili. Od ove smo vlasti, s obzirom na ljude koji sjede u njoj i njihovu kulturnu vokaciju na koju se pozivaju, očekivali puno više, a zasad nismo puno dobili – razočaran je Hrvoje Selec.

Zaborav

I on je, kao potpredsjednik Kulturnog vijeća Grada Varaždina, osnovanoga 2015. godine, sudjelovao u izradi dugo čekane Strategije razvoja kulture od 2018. do 2022. godine. Međutim, danas se brine ima li ona uopće šansu zaživjeti.

– Donijeta je Strategija, a na istoj su sjednici Gradskog vijeća u proračun unijeti projekti u kulturi koji nisu dio Strategije i za koje Vijeće nije znalo. Spomenimo tek namjeru da vila Bedeković, kad se iz nje iseli Dječji odjel Knjižnice, postane Moderna galerija. Za tu je namjeru predviđeno velikih pola milijuna kuna u proračunu za 2018. godinu. Za što točno, nije jasno, iako osobno mislim da od toga neće biti ništa jer je Crkva već zatražila povrat vile, koja je, tvrde, njihovo oduzeto vlasništvo – sumnjičav je Hrvoje Selec.

Prepričava: – Strategija ne mora dobiti potvrdu Vijeća, ali smo sami inzistirali na tome kako bi sve političke opcije bile s njom upoznate pa ne bi jamrale ako i kada dođu na vlast. Prije toga smo razgovarali sa svim kandidatima za gradonačelnika, koji su iznosili što namjeravaju poduzeti za bolji kulturni život Varaždina. Jedno od obećanja svih opcija je bilo i osnivanje gradskog Odjela za kulturu, ali od toga nema ništa. Udruge u kulturi su prvi put već maknute pod civilni sektor, što spada u drugi upravni odjel. Ne znam kako će to biti. Također, Strategija je očigledno već pala u zaborav. Jedan od projekata Strategije je i jačanje izvaninstitucionalne kulture jer je u Varaždinu ova druga, institucionalna, prejaka, pa su udruge zapostavljene. U tom prioritetu su i dva potprioriteta, tradicijske udruge i one koje se bave audiovizualnom djelatnošću. I jednoj i drugoj su smanjena sredstva za apliciranje u kulturi putem Javnog poziva Grada Varaždina i to je problem – kaže.

Pet prioriteta

U predizbornom programu Glasa za Varaždin Ivana Čehoka, s kojim je i osvojio mandat, navedeno je pet prioriteta u kulturi – obnova Sinagoge, uređenje Kina Dom i Kina Gaj, preseljenje Gradske knjižnice i obnova velike pozornice HNK-a – uz obećanje da će realizacija svih pet početi u prvoj godini mandata. Ta je godina na isteku, a obećanje se svelo na kreditno zaduživanje i kupovinu bivše Varteksove robne kuće s namjenom da u njoj bude Gradska knjižnica.

Jedno je sigurno: problema u kulturi ima jednako, ako ne i više nego za bivših garnitura. Razlika je samo što se od njih nije ni očekivalo rješenje, za razliku od aktualnih dužnosnika, koji se svi odreda busaju kulturom u prsa.

Obećanja

U predizbornom programu Glasa za Varaždin Ivana Čehoka, s kojim je i osvojio mandat, navedeno je pet prioriteta u kulturi – obnova Sinagoge, uređenje Kina Dom i Kina Gaj, preseljenje Gradske knjižnice i obnova velike pozornice HNK-a – uz obećanje da će realizacija svih pet početi u prvoj godini mandata. Ta je godina na isteku, a obećanje se svelo na kreditno zaduživanje i kupovinu bivše Varteksove robne kuće s namjenom da u njoj bude Gradska knjižnica.

Kultura

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom postavu “Kuće tambure“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio je ovih dana prostor u stalnom izložbenom postavu u osebujnijoj „Kući tambure“ koja je svečano otvorena u petak, 12. travnja, u Slavonskom Brodu.

Odnosno u gradu koji ima najstariju folklornu manifestaciju u Slavoniji „Brodsko kolo“. Tambura je dobila još jedno priznanje na muzejskom prostoru površine gotovo 2500 metara četvornih.

U Tvrđavi Brod svečano je otvoren interpretacijski centar „Kuća tambure – slavonska notna bajka“. Svečanost je otvorio gradonačelnik Mirko Duspara, a svojim je dolaskom istu uveličao predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa svojom pratnjom, a koji je istaknuo kako grad Slavonski Brod može biti iznimno ponosan na realizaciju ovako velikoga projekta.

Jer malo se koji grad u Republici Hrvatskoj a i regiji može pohvaliti impozantnom građevinom, posebice u očuvanom spomeniku nulte kategorije Tvrđavi Brod. Predsjednik Svjetske tamburaške asocijacije i osnivač Tamburica Festa u Novom Sadu Jovan Pejčić također je posjetio Slavonski Brod i novootvorenu Kuću tambure te se pohvalio kako dobra suradnja među tamburaškim orkestrima dviju susjednih zemalja postoji već godinama jer i Hrvati sudjeluju na Tamburica festu.

 Za glazbeni program bili su zaduženi učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Moderator programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.

Obilaskom postava Interpretacijskog centra „Kuća tambure – slavonska notna bajka“ posjetitelji se upoznaju s poviješću toga glazbenog instrumenta, starim i suvremenim sustavima tambure, tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim sastavima, tamburom u školstvu kao i tradicijskom kulturom Slavonije. Osim postava, u Kuću tambure smještena je i majstorska radionica gdje posjetitelji mogu svjedočiti izgradnji tambura.

Također, Kuća tambure sadrži koncertnu dvoranu, ambijentalnu dvoranu, kao i suvremeni tonski studio.
Dodajmo da je varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom izložbenom postavu!

– Velika je čast i privilegija dobiti prostor i vrijeme u stalnom postavu muzeja Nova kuće tambure – “Slavonska notna bajka”. Iznimno mi je drago da sam mogao podijeliti ove dragocjene trenutke otvaranja izložbenog prostora s mojim velikim prijateljem Ivanom Enjingijem. Naime, njemu je ujedno posvećena Vinska Simfonija  za tamburašku filharmoniju, koja je briljantno praizvedena uz  sjajni Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem uglednog maestra Siniše Leopolda. Radujem se skorom izlasku nosača zvuka u nakladi udruge Aulos i Koncertnog ureda Varaždin – ističe Bobić.

“Kuća tambure – slavonska notna bajka“ ne predstavlja samo očuvanje glazbenog stvaralaštva već je i promocija tambure kao simbola regije te potiče stvaralaštvo inovativnih kulturno-umjetničkih, edukativnih i drugih sadržaja. Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 metara četvornih.

Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.

Nastavite čitati

Kultura

Filmovi varaždinske Vanime na međunarodnim festivalima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što su filmovi nastali u produkciji varaždinskog Filmsko kreativnog studija Vanima protekle godine neobično uspješno predstavljali ovaj filmsko kreativni studio i varaždinske animatore kako na festivalima i filmskim smotrama u Hrvatskoj i u njenom širem okruženju, tako i na brojnim europskim i svjetskim festivalima, uspješan put prošlogodišnje produkcije Vaniminih animiranih filmova po svjetskim filmskim festivalima i smotrama nastavlja se i dalje.

Film „Bastet-Božica mačaka“ čije su autorice Vita Dvoržak, Sara Majnarić i Inja Đolonga našao se tako u službenoj selekciji međunarodnog festivala „Smile“ u New Delhiju, a isto tako je odabran za prikazivanje u konkurenciji međunarodnog festivala CMS u Lucknowu u Indiji. Oba festivala održavaju se sredinom travnja.

Dva Vanimina filma našla su se i u službenoj selekciji međunarodnog filmskog festivala Baloss u Milanu u Italiji. Riječ je o filmovima „Što usta zbore to ruke stvore“ koji potpisuju autorice: Lucija Kranjčić, Kala Šmic, Franka Bogović, Vita Dvoržak i Anabela Mlinarić i „Treće oko“ autorice Anabele Mlinarić koji će biti prikazani u sklopu ovog festivala u svibnju u Milanu.

U sklopu internacionalnog, jubilarnog 15. Vafi-Rafi festivala u Varaždinu koncem svibnja i početkom lipnja, u službenoj će konkurenciji biti prikazana četiri Vanimina filma. Bit će to filmovi „Bastet-Božica mačaka“, „Što usta zbore to ruke stvore“, „Oko moje glave“ autora Viga Gulića, Oleksandra Saška Moskalova, Brune Tomašković, Brune Jovan, Kale Šmic, Bernarda Hercega, Klare Nagy i Lovra Ledenka, te film „GPT Meni“, stop animacija koju potpisuju Kala Šmic, Klara Nagy, Franka Bogović, Vita Dvoržak, Sara Majnarić, Anabela Mlinarić i Lucija Kranjčić.

Inače, varaždinski animatori redovno se sastaju nekoliko puta tjedno u svojim prostorima u Preradovićevoj 4 u Varaždinu učeći, zabavljajući se i intenzivno pripremajući nove filmove čije se finaliziranje očekuje do lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje