Povežite se s nama

U fokusu

Dok se čeka rješenje za javni prijevoz, Ludbrežane će voziti taksi

Objavljeno:

- dana

Da je javni prijevoz gotovo neučinkovit, nije ništa novo. Varaždinska županija slabo je povezana, posebice po pitanju autobusnog prijevoza.

Zato Grad Ludbreg i okolne općine planiraju projekt integriranog prijevoza koji bi taj problem riješio, barem u tom dijelu Županije. No, dok se čeka realizacija projekta, putnike će u Ludbregu po novom voziti i taksi.

– U uvjetima manjka osiguranih linija javnog gradskog prijevoza, pružanjem usluge autotaksi vožnje Grad Ludbreg posredno osigurava mogućnost zadovoljavanja i takvih potreba, kako lokalnom stanovništvu (dolazak kod doktora, dolazak kod državnih i drugih službi, prijevoz zakašnjelih putnika, noćnih putnika, putnika koji ne smiju ili nisu u stanju trenutno voziti), tako u sezoni i putnicima namjernicima-turistima u Gradu Ludbregu. Omogućavanje pružanja i takve usluge zasigurno je u funkciji obogaćivanja zadovoljavanja prometnih, gospodarskih i turističkih potreba Grada Ludbrega – stoji u obrazloženju odluke koja je prihvaćena na prošloj sjednici Gradskog vijeća. Predviđena su dva autotaksi stajališta, u Ulici Miroslava Krleže kod autobusnoga kolodvora te na Trgu Svetog Trojstva kod pošte.

Praznikom bez prijevoza

Spomenimo i da je iz pojedinih mjesta potpuno nemoguće doći na drugi kraj Županije. Praznikom neke linije ni ne voze, a radnim danom vozi svega pet linija dnevno, ili manje.

Prije pet godina Varaždinska, Međimurska i Koprivničko-križevačka županija zajedno su donijele zajednički strateški dokument pod nazivom Master plan za integrirani prijevoz putnika, o razvoju suvremenog prijevoza putnika za područje cijele regije sjeverne Hrvatske.

Inicijativu za početak provedbe Master plana, iako na samo jednom subregionalnom području, pokrenuli su Grad Ludbreg i susjedne općine Martijanec, Mali Bukovec, Veliki Bukovec i Sveti Đurđ. Zajedno su, kao partneri, naručili i pokrenuli izradu Studije razvoja sustava održivog javnog prijevoza i sustava nemotorizirane mobilnosti za Grad Ludbreg i općine Martijanec, Sveti Đurd, Veliki Bukovec i Mali Bukovec, koja će obuhvatiti područje tih pet jedinica lokalne samouprave.

Jedna karta za sve

Suvremeni javni urbani i regionalni prijevoz putnika bazira se na principu “jedna karta za sve oblike prijevoza”, tj. za autobuse, tramvaje, željeznicu, podzemnu željeznicu, i takva je dio modela tzv. integriranog prijevoza putnika.

– Javni prijevoz mora biti dostupan svima, uvijek i svugdje i mora biti cjenovno prihvatljiv, što znači da se prijevozne karte subvencioniraju novcem iz proračuna Republike Hrvatske, županija, gradova i općina. To se, u konačnici, višestruko vraća zajednici kroz povećani gospodarski rast i povećanu kvalitetu života građana. Uz suvremeni i zeleni javni prijevoz, vrlo je važno razviti i kvalitetnu pješačku i biciklističku infrastrukturu, kako bi udio pješačenja i bicikliranja porastao na znatno veću razinu u odnosu na današnju. Javni prijevoz, pješačenje i bicikliranje međusobno se nadopunjuju i zajedno stvaraju pozitivnu spiralu održivog i učinkovitog prometnog sustava – objasnio je ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje