Povežite se s nama

Život i društvo

Dok se cijeli svijet klanja Tesli, u Varaždinu ga ignoriraju!

Objavljeno:

- dana

Iako zanimanje za Nikolu Teslu u svijetu sve više raste, izgleda da opet zaobilazi Varaždin, čak i na 130. obljetnicu njegova dvodnevnog posjeta baroknom gradu. Podsjećamo, u Varaždinu nije bilo sluha ni da se povodom 163. obljetnice rođenja ovog znanstvenika grad uključi u iznimno dobro promoviranu međunarodnu kulturnu rutu.

Zanemareni tragovi

Slična situacija je i sada, jer krajem ovog mjeseca najvjerojatnije neće biti dostojno obilježen Teslin dolazak u Varaždin, u kojem je 1892. godine kao već slavni znanstvenik bio gost obitelji svog ujaka Pavla (Paje) Mandića.

Srećom, varaždinski književnik mr. sc. Denis Peričić je u knjizi kojom predstavlja Tesline “Vizionarske misli” (izd. Šareni dućan, Koprivnica, 2017.) između ostaloga popularizirao i dugogodišnju korespondenciju dvojice uglednih rođaka, a to je učinio i u nagrađenoj priči “Kak je Nikola Tesla prišel vu Varaždin”, pisanoj tehnikom tzv. faction fictiona (izmišljaja na temelju činjenica).

Sa suprugom Anitom napisao je i objavio dramu o Tesli i Marku Twainu, koja još nije izvedena, no možda se sa zastupljenošću varaždinskih autora na sceni našega HNK-a nešto promijeni dolaskom nove intendantice.

Dotad, bivšoj gradskoj vlasti i umjetniku Nikoli Vudragu ipak moramo zahvaliti što je ispred Tehnološkog parka postavljena najveća Teslina skulptura na svijetu. Taj kolos visok 12,5 metara, širok 4,5 metara i težak oko 4 tone danas je jedini podsjetnik na Tesline varaždinske veze.

A njih je itekako bilo jer je Pavao Mandić uvijek žednog nećaka godinama opskrbljivao vinom. Slao mu je u New York domaću varaždinsku kapljicu, jer znanstvenikov osjetljiv želudac druga vina jednostavno nije podnosio. Kvalitetu vina iz našega kraja Tesla je prethodno otkrio u SAD-u na njemu svojstven način – eksperimentirajući! Naime, nakon što je kušao različite sorte američkih, francuskih, talijanskih, dalmatinskih i inih vina, na red su stigle i boce s varaždinskim zemljopisnim porijeklom.

Štoviše, u jednom od pisama ujaku Tesla navodi da vino iz Varaždina čeka “kao Židovi Mesiju”! I dok je on u Americi intenzivno stvarao pijuckajući varaždinska vina, njegovi najdraži ujak bio je itekako aktivan u društvenom i vjerskom životu.

Primjerice, od 1885. godine bio je član lokalne Crkvene pravoslavne općine, koja je vodila brigu o zgradi crkve sv. Đorđa. Dodajmo i to da je Nikola Tesla u Varaždin stigao iz Zagreba u srijedu, 25. svibnja 1892. godine, u pratnji još jednog ujaka. Riječ je o episkopu tuzlanskom Nikolaju (Petru) Mandiću, bratu pukovnika austrougarske vojske Paje Mandića.

Kako doznajemo od Milice Kesler, kustosice beogradskog Muzeja Nikole Tesle, o boravku ovog znanstvenika u Hrvatskoj pisale su brojne onovremene tiskovine.

– Između ostalih, novosti o boravku Nikole Tesle vijesti je donosio zagrebački “Srbobran”. Nažalost, u muzejskoj arhivi nisam uspjela pronaći varaždinsku adresu na kojoj je stanovao Pajo. Pregledala sam prepisku s obitelji, i sva pisma koja su sačuvana u Teslinoj arhivi su napisana iz Pomaza, grada iz okoline Budimpešte. Dakle, varaždinskog traga nema. Također, nemamo ni pisma koja je Tesla napisao svom ujaku. Navodi pisama koji su objavljeni u knjizi “Prepiska sa rodbinom” su preuzeti iz knjige Vladimira Njegovana “Nikola Tesla – heroj tehnike”, koju je objavila “Prosvjeta” Zagreb 1950. godine. Autor, nažalost, nije naveo izvore. Ipak, možda je i to nekakav dodatan trag… – ističe Kesler.

Vrijedni dokumenti

Na kraju, spomenimo da Gradski muzej Varaždin u svojoj zbirci čuva unikatno prvo izdanje knjige “The Inventions, Researches and Writings of Nikola Tesla”, koju je osobno signirao Tesla. Također, i Državni arhiv u Varaždinu posjeduje nekoliko originalnih dopisa Paje Mandića.

U jednom od njih Teslin najdraži ujak moli gradske poglavare da ga oslobode plaćanja poreza na sve proizvedeno vino – najvjerojatnije ono koje je flaširao i potom u drvenim sanducima trgovačkim brodovima slao Nikoli “preko bare”.

Ujak Pajo prekorio nemarnog nećaka

Već spominjani Teslin ujak Pajo Mandić, koji je u našem gradu od čina bojnika dogurao do pukovnika austrougarske vojske, po odlasku u mirovinu preselio se na tastovo imanje u Pomaz kod Budimpešte. Iako u poznim godinama, ni 1897. godine nije zaboravio na obećanje koje mu je u Varaždinu dao Nikola Tesla.

– Mili moj Nikola, mnogo vremena prođe od kad sam od tebe zadnji put pismo dobijo. Ima od toga dana valjda tri godine. Koliko mojih pisama za tebe? Preporučenih i uz retur recepise (s povratnicom) sva ostadoše na moju žalost bezuspješna. Ili ti ih nisi dobijo ili… daljnje predmnjeve nesmem da izreknem! Gorko je za onoga, koji od svoga – kojeg ljubi, kojeg ubožava (obožava), za kojeg bi i svoj život žertvovati pripravan bijo – kroz tako dugo vreme glas očekuje, pak taj željeni glas dobiti nemože. U što su se tvoja obećanja – koja si mi u Varaždinu dao, da ćeš mi svakog mjeseca jedanput pisati – pretvorila? Jesam li ja skrivijo štogod, da me tako pustiš bez glasa, bez utjehe, bez radosti… – prekorio je nemarnog nećaka u svom pismu Pajo Mandić, čovjek koji je godinama bio glavni Teslin snabdjevač vinima.

Život i društvo

Varaždinska policija: Oprez pri paljenju vuzmenki

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Kako se Veliki tjedan tradicionalno u varaždinskom kraju obilježava starim uskrsnim običajima među koje spada priprema, izrada i spaljivanje vuzmenki na Veliku subotu, odnosno na sam Uskrs, policija skreće pozornost građanima da pritom vode računa o sigurnosti ljudi i imovine.

Najbolje i najsigurnije spaljivanje je spaljivanje na organiziran način uz obavezno vatrogasno dežurstvo vatrogasne postrojbe naselja u kojem se ista organizira. Loženje uskrsne vatre nije dozvoljeno ako je neorganizirano i ukoliko je vrijeme vjetrovito.

Lokaciju vuzmenke potrebno je odabrati na sigurnoj udaljenosti od gospodarskih i drugih objekata, stogova slame i sijena te drugih predmeta i nasada koje bi utjecaj topline mogao oštetiti.

Kod samog paljenja, a zbog povećanih opasnosti za ljudsku sigurnost, dozvoljeno je spaljivanje samo poljoprivrednog, šumskog ili biljnog otpada bez dodataka zapaljivih tekućina ili drugih tvari radi boljeg gorenja. Spaljivanje otpada nebiljnog porijekla nije dozvoljeno, ističu iz PU varaždinske.

Posebnu pažnju treba posvetiti djeci koja moraju biti pod nadzorom roditelja.

Mole se svi građani koji će paliti vuzmenke da prilikom paljenja ne ugroze svoju i sigurnost drugih građana te sigurnost svoje i tuđe imovine.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Župan: Dvorac Bela I je u prilično derutnom stanju, a cilj je da cijela dolina vitezova dobije na važnosti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Županijskoj palači u Varaždinu potpisani je 26. ožujka ugovor o kupoprodaji dvorca Bela I između Varaždinske županije i Danice Stipan Tomić te Vladimira Tomića, dosadašnjih vlasnika dvorca.

Ugovor je s dosadašnjim vlasnicima dvorca potpisao župan Anđelko Stričak, a potpisivanju su nazočili i zamjenica župana Silvija Zagorec, gradonačelnik Novog Marofa i saborski zastupnik Siniša Jenkač te Renata Skoko, pročelnica Upravnog odjela za poslove Skupštine i župana.

Nakon potpisivanja ugovora, župan je zajedno s županijskim vijećnicima, pročelnicima te predstavnicima mnogobrojnih udruga obišao dvorac Bela I i pripadajuće imanje.

Župan Stričak je istaknuo kako je za kupnju dvorca Bela I dobivena jednoglasna podrška vijećnika na prošloj sjednici Županijske skupštine.
– Dvorac je u prilično derutnom stanju, zahtjeva hitnu intervenciju i naravno da ga kao Županija želimo sačuvati i očuvati za buduće naraštaje. Ali osim tog očuvanja, bitno je naglasiti da nam je cilj da cijela ova dolina vitezova dobije na važnosti, da bude prepoznatljiva, da posjetitelji dođu i obiđu ovaj kraj. Znači cijelo ovo područje od novomarofskog Presečna, Krušljevca, Beletinca, Podevčeva, Bele Završja, Filipića, Seljanca, Margečana, nema jednu jedinu društvenu infrastrukturu. Vjerujemo da će ovo biti korak prema tome, da se cijeloj toj dolini da na važnosti odnosno prepoznatljivosti. Varaždinska županija trenutačno obnavlja dvorac Opeku, projektiramo energetsku obnovu dvorca Šaulovec, projektiramo obnovu jedine jahaone iz vremena Austrougarske u Varaždinu, projektiramo dogradnju palače Erdődy gdje se nalazi Glazbena škola u Varaždinu. Tim lokalitetima želimo kroz kojih četiri godine dati jednu novu vizuru, a samim time važnost Varaždinskoj županiji. Uz zaštitu tih možemo reći kulturnih lokaliteta, projektiramo istovremeno i izgradnju ostalih prezentacijskih centara za one lokalitete koji su nam važni, od Gaveznice, špilje Vindije, te muzeja Tri rijeke – rekao je župan Stričak.

Gradonačelnik Novog Marofa i saborski zastupnik Siniša Jenkač je naglasio kako se po zakonu, uvijek kad se ovakvi objekti prodaju, ako su u privatnom vlasništvu, moraju ponuditi lokalnoj ili regionalnoj samoupravi.
– S obzirom da je ipak regionalna samouprava jača i financijski, ali ima i veći značaj, u razgovoru sa županom Stričakom, zaključili smo da ćemo se mi odreći prava prvokupa u korist Varaždinske županije. Ovaj dvorac treba značajna ulaganja. Trebaju se uložiti značajna financijska sredstva da bi se uopće obnovio ovaj prostor i da bi mu se u budućnosti dao jedan sadržaj. Čestitam županu na hrabrosti i odlučnosti da županija kupi ovaj objekt. To je dugoročan projekat. Očekujemo i sredstva europskih sredstava, ali i Ministarstva kulture. Čitav ovaj krajolik ima posebnu vrijednost. Ne samo ovaj dvorac Bela I nego i dvorac Bela II te Pusta Bela, najstariji dvorac. Ovdje imamo izvor, Belski dol, tu se u blizini nalazi Čevo, nalazi se Ham Pokojec, ovdje se naziru su obronci Ivanščice i čitavi ovaj kraj je od posebnog značaja te je pogodan za razvoj kulturnog turizma. Siguran sam da će obnova dvorca dati novi zamah razvoju ovog kraja te se nadam da će ovdje i mnogi privatni najmodavci prepoznati potencijal i kreirati, stvarati, otvarati kučice s pričom koje će se moći iznajmljivati. Vjerujem da je ovo početak jedne dugoročne i lijepe priče koja ima itekako svoj smisao – naglasio je Jenkač.

Danice Stipan Tomić, dosadašnja vlasnica, rekla je kako su joj emocije podijeljene.
– S jedne strane rastajem se od nečeg toliko prekrasnog i nešto što sam voljela. A s druge strane sam sretna jer je dobio vlasnika koji će znati voditi brigu o tome i dalje ulagati. To je za ovaj kraj izuzetno bitno, da ti dvorci dobiju svoj turistički značaj, odnosno svoj nacionalni značaj. Čestitam županu koji je prepoznao vrijednost ove kulturne baštine – rekla je Stipan Tomić.

Nazočnima su se obratili i predsjednik Gradskog vijeća Grada Ivanca Zdenko Đuras pohvalivši investiranje Varaždinske županije u sanaciju ovakvih dvoraca te Zdravko Maltar, bivši gradonačelnik Grada Novog Marofa koji je prisutne upozna s poviješću samog dvorca.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje