Povežite se s nama

Kultura

Eh, taj hrvatski: Centar za seksualna prava nije znao što je govorio naš Tomislav Lipljin

Objavljeno:

- dana

ZAŠTO NE PRIČAMO

Ženska soba – Centar za seksualna prava i partnerske organizacije u Zagrebu su predstavile kampanju „Pričajmo jezikom ravnopravnosti“, upozorivši da „hrvatski jezik reflektira neravnopravnost žena u patrijarhalnom društvu“.

Uglavnom, treba koristiti „ženske inačice“ pojedinih „riječi muškog roda“ kad se radi o „ženama i djevojčicama“, na primjer „pilot – pilotkinja“, a ako takvih riječi nema, pozivaju se građani (i, naravno, građanke) da ih izmisle, pa je tako, na primjer, predloženo i ovo: „mudrac – mudrica“… u što baš nisam uvjeren, ali nije to bitno, nego ovo što slijedi.

Kampanja je hvalevrijedna jer u službenoj uporabi (na primjer u natječajima za radna mjesta) treba ravnopravno koristiti oblike kao što su „vozač – vozačica“.

Ali nešto je trulo u kampanji ovoj. I to već u naslovu: „Pričajmo jezikom ravnopravnosti“.

Pokojni Tomislav Lipljin često je (i javno) znao reći: „Mi Hrvati ne pričamo, nego pripovijedamo ili razgovaramo, odnosno govorimo“ (ovisno o kontekstu). To mnogi ne znaju, što i nije smrtni grijeh: jasno je da je u svakodnevnom govoru glagol „pričati“ čest, a (prečesto) se zavuče i u medijski prostor.

No svakako bi ga trebalo izbjegavati u službenoj uporabi, a naročito u kampanji kojoj je tema – hrvatski jezik.

Ne bi to bilo tako strašno da se na službenu web-stranicu kampanje nije uvukao i ovaj „ravnopravni“ par: „hirurg – hirurškinja“. Pa dokle, draga braćo… i sestre?! „Dokle će to tako? Dokle će u mojoj kući da popuje svako?!“ (citat iz „Pozorišta u kući“ Novaka Novaka).

P. S. Umro je akademik Ante Stamać – profesor, čudak, prijatelj, genij; majstor hrvatskog jezika. Još je 1999. u velikoj anketi „Što očekujete u novom tisućljeću“ odgovorio najpametnije: „U novom tisućljeću očekujem samo svoju smrt“. Neka mu je laka hrvatska zemljica koju je toliko volio.

Izvor:
Foto: FACEBOOK / ŽENSKA SOBA

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje