Povežite se s nama

Kultura

Dokumentarac o cimbulama i cimbuljašima upotpunit će budući stalni muzejski postav

Objavljeno:

- dana

Muzej Međimurja Čakovec nastavlja s projektom dokumentiranja nematerijalne baštine. Riječ je o projektu koji je dio jedne puno šire priče.

Naime, 2020. godine završit će uređenje fortifikacije dvorca Zrinski, u čijem će stalnom postavu na prvom katu biti zastupljene sve zaštićene natuknice nematerijalne baštine Međimurja.

Projekt

– Na području Međimurja zaštićeno je čak 15 natuknica nematerijalne baštine, što je iznimno veliki broj. Upravo stoga započeli smo s ovim višegodišnjim projektom, koji između ostaloga uključuje i snimanje dokumentarnih filmova – otkrila nam je u uvodu razgovora Janja Kovač, kustosica i voditeljica etnografskih zbirki u Muzeju Međimurja Čakovec.

Na tom se popisu nalaze medičarski obrt, međimurska popevka, kotoripska i štrigovska skupina govora, svetomarska toponimija, tradicijsko lončarstvo, tradicijsko umijeće izrade čipke na području Svete Marije, umijeća izrade tradicijskih dječjih igračaka, izrade i sviranja cimbala, izrade tradicijske pokladne maske pikač u Selnici, izrade tradicijskih božićnih jaslica, izrade tradicijskog božićnog nakita kinča, izrade nakita božićnog lustera, sviranja na tamburama farkašicama te ispiranje zlata.

Prvi od dva ovogodišnja dokumentarna filma u projektu „Nematerijalna baština Međimurja“ je film o sviranju cimbala.
– Riječ je o dokumentiranju umijeća sviranja i izrade cimbala u Podravini, Međimurju i Hrvatskom zagorju. Četiri cimbalaša, Nikola Baričević, Neven Kolarić, Dražen Balog i Vilim Čituš, i danas nastavljaju ovu vještinu u Međimurju. Iznimno nas veseli da se ovom društvu pridružuju i mlade snage poput iznimno talentirane Mije Perenc iz Donje Dubrave. Kako bismo što pitoresknije predstavili međimurski melos i sve njegove nijanse, za potrebe snimanja smo se uputili na neke od najljepših lokacija Međimurja: na brege i kuriju Terbotz, u središte građanske kulture Međimurja, Gradsku kavanu Čakovec i novootvoreni čakovečki hotel Castellum te u ravnicu u prostore KUD-a „Seljačka sloga“ Donja Dubrava – otkrila je kustosica Kovač.

15 natuknica nematerijalne baštine evidentirano je na području Međimurja. Sve one bit će dio stalnog postava Muzeja nematerijalne baštine.

Promocija filma održana je u prostorima Muzejskoga informativnog centra Muzeja Međimurja Čakovec. Režiju potpisuju Danijel Janković i Zoran Fras, koji je ujedno bio i snimatelj, a montažu Danijel Janković.

Nakon Čakovca, film je prikazan i u Donjoj Dubravi, čiji se KUD „Seljačka sloga“ aktivno uključio u oživljavanje i promociju vještine sviranja cimbula.

– KUD „Seljačka sloga“ otprije nekoliko godina radi na oživljavanju ove vještine. Započeli smo kupnjom novih industrijskih cimbula uz pomoć Ministarstva kulture, a nastavili financiranjem iz vlastitih sredstava poučavanjem sviranja dvojice naših članova, Dražena Baloga i Vilima Čituša. Njima su se sada priključile i neke nove mlade snage kao što je Mia Perenc – zadovoljno je poručila Štefica Kovač, predsjednica dobravske „Seljačke sloge“.

Tradicija

Upravo je promocija dokumentarnog filma u Donjoj Dubravi najveća nagrada i priznanje tamošnjim ljudima na velikom angažmanu u očuvanju vještine sviranja cimbula.
– Iznimno me veseli oživljavanje sviranja cimbala u Donjoj Dubravi, u kojoj do prije toga nije više bilo aktivnih cimbuljaša. Svi snimljeni filmovi, pa tako i ovaj, postat će dijelom stalnog postava Muzeja nematerijalne baštine.

Filmovi su namjerno osmišljeni tako da traju do 10 minuta i da imaju podnatpise na hrvatskom i engleskom jeziku, čime se prilagođavaju potrebama suvremene muzejske publike, turistima u potrazi za kulturnim sadržajem, znatiželjnicima i istraživačima lokalne povijesti – istaknula je kustosica Kovač.
Nakon prikazivanja filma uslijedila je poslastica za sve prisutne. Naime, troje od petero aktivnih cimbalaša na području Međimurja pokazalo je svoje umijeće sviranja.

– Odaziv mještana Donje Dubrave još je jednom pokazao da Dobravčice i Dobravčani prepoznaju i cijene baštinu te je aktivno prenose na nove naraštaje u 21. stoljeću. U trenutku kada smo započeli s projektom u Međimurju su bila dvojica svirača cimbula. Pričanjem o projektu, njegovom promocijom, ali i angažmanom ljudi na terenu, danas imamo petero aktivnih svirača. To je ogroman uspjeh – zaključila je Janja Kovač iz Muzeja Međimurja Čakovec.

Slijedi film o međimurskoj popevki

Bogatstvo nekog prostora mjeri se i bogatstvom kulturne baštine stvarane stoljećima. Tradicija prenošena s koljena na koljeno, očuvana znanja i vještine, predmeti, kao i ljudi, te proces njihova nastajanja, vrijednosti su koje je potrebno zaštititi od zaborava. Upravo s tim ciljem Muzej Međimurja Čakovec započeo je s projektom dokumentiranja nematerijalne baštine.

Kroz godinu djelatnici Muzeja dokumentiraju po dvije od čak 15 nematerijalnih natuknica na području Međimurske županije. Riječ je o visokokvalitetnim dokumentarnim filmovima u trajanju od sedam do 10 minuta. U tome im veliku pomoć pruža Ministarstvo kulture, koje projekt financira od 2016. godine.

– Prošle godine tijekom srpnja odrađeno je snimanje vještine ispiranja zlata, a u rujnu izrada svetomarske čipke. U projekt smo uključili ljude koji poznaju izvornu vještinu te svoje znanje čuvaju i prenose na nove naraštaje, što je iznimno važno za cjelokupno očuvanje nematerijalne baštine. Važno je naglasiti da se fokus istraživanja nematerijalne baštine premješta sa samog predmeta na proces njegove izrade, osobu koja ga je izradila, na vještinu izvođenja usmenih djela, na kontekst u kojem se ono izvodi. Nakon što smo završili film o sviranju cimbula, ove godine na red još dolazi međimurska popevka – otkrila je Janja Kovač.

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje