Povežite se s nama

U fokusu

Dokumenti ne lažu: Habuš već tri godine obmanjuje

Objavljeno:

- dana

Bale će još mjesecima trunuti u Brezju

Četiri godine varaždinski gradonačelnik Goran Habuš tvrdi da će zbrinuti bale smeća. Iako se u to već dugo sumnja, prošli tjedan je postalo jasno da od toga neće biti ništa: bale će još mjesecima ostati u Brezju, a Varaždinci bi mogli biti oštećeni za više od 100 milijuna kuna. Odgovornost za to leži upravo na Habušu i njegovim suradnicima.

Direktor Fonda za zaštitu okoliša Sven Müller i ministar Mihael Zmajlović prošli su tjedan napokon javno iznijeli ono o čemu su (pre)dugo šutjeli: Gradu Varaždinu ne mogu odobriti 70 milijuna kuna za zbrinjavanje bala na temelju koncesije iz ožujka 2013. godine, jer predviđa da se otpad iz Varaždina samo “preseli” na drugo odlagalište u Davoru.

O tome je Fond obavijestio Grad još u studenome 2013. godine!

”Mulja”, a optužuje

Od tada pa do prošlog tjedna Habuš pred Gradsko vijeće nije uputio prijedlog o poništavanju koncesije. Umjesto toga, Fondu je prije 20-ak dana uputio zahtjev za sufinanciranje koji se i dalje temelji na koncesiji dodijeljenoj Cezaru, Eko-Flor Plusu i Komunalcu Davor. Razlika je u tome što je Grad ovaj put dostavio i Plan zbrinjavanja baliranog otpada, koji – kao što smo upozoravali – nije u skladu s dodijeljenom koncesijom. Odlaganje se predviđa za trećinu bala, dok se za čak dvije trećine otpada predviđa mehaničko-biološka obrada. Fond je prvo 29. rujna, pa ponovno prošli tjedan, 14. listopada, upozorio da su ionako spornu koncesiju sada uspjeli i izmijeniti, što zakonom također nije dopušteno!

Iz tog dopisa su Habuš i njegovi suradnici očito shvatili da Fond i Ministarstvo ni uoči izbora neće prihvatiti nezakonita rješenja. Dan kasnije, u četvrtak, Habuš se u društvu članova HNS-a, djelatnika gradske uprave i tvrtki te nekoliko građana uputio na prosvjed u Zagreb. Tamo je poručio da ih „Ministarstvo i Fond zavlače već pune dvije i pol godine“. U petak je otišao korak dalje.

– Ministar Zmajlović i direktor Fonda Müller godinama su nas i javnost obmanjivali svojim izjavama. Ako će biti potrebno, krenut ćemo u pravnu bitku da se dokaže tko je u pravu – istaknuo je i ustvrdio da Zmajlović ne može tvrditi da je „koncesija nezakonita“.

Bez dozvola

Tko obmanjuje javnost? Prouči li se prepiska između Grada, Fonda i Ministarstva od 2013. godine do prošlog tjedna, dolazi se do samo jednog zaključka: Habuš je taj koji već tri godine obmanjuje javnost. I ne samo to. Očitovanja koja je Grad dobivao od Fonda i Ministarstva nisu dana na uvid gradskim vijećnicima. Nisu dobili čak ni važan dokument od 20. svibnja 2014. godine upućen predsjedniku Gradskog vijeća. Riječ je o očitovanju Ministarstva o koncesiji, za koje je Habuš prošli tjedan izjavio da ga nisu dobili.

U očitovanju je navedeno da Cezar, Eko-Flor Plus i Komunalac Davor ne raspolažu potrebnim dozvolama za gospodarenje otpadom, a nemaju ni potrebne kapacitete da bi zbrinuli bale. „Mišljenja smo da se u navedenom slučaju nije niti mogla dodijeliti koncesija s obzirom da se ne radi o komunalnoj djelatnosti (…), već je u pitanju izvršenje inspekcijskog rješenja (…) kojim je naloženo uklanjanje predmetnih bala s lokacije Brezje te se isto treba izvršiti putem treće osobe“, piše u očitovanju Samostalne službe za pravne poslove.

Istaknuli su da su mišljenja da se koncesijski ugovor niti ne može sklopiti, jer su protekli svi rokovi. Međutim, vijećnici o tome nikada nisu raspravljali.
Kao da to nije bilo dovoljno, Grad je prošli mjesec, 30. rujna, zatražio mišljenje Ministarstva financija o tome mogu li izmijeniti Ugovor o koncesiji koji još nije ni potpisan!

Ako je suditi po tome što je napisao, ministar financija Boris Lalovac je bio šokiran Habuševim navodima. Gradonačelnik se, naime, požalio da Grad koncesijski ugovor nije potpisao „poradi financijskih pitanja i nedovoljno osiguranih sredstava u proračunu“.

„Prije svega naglašavamo kako je Grad Varaždin prije same dodjele koncesije, odnosno pripremnih radnji za dodjelu, nužno trebao osigurati sredstva u proračunu Grada“, jasan je bio Lalovac u očitovanju od 5. listopada.

Habuš je pojasnio da bi znatno proširili opseg koncesije (bale se ne bi samo odlagale, nego i prethodno obradile) zbog „usklađenja koncesionara s novim zakonskim propisima“, pa ga je zanimalo bi li to bila bitna izmjena nesklopljenog ugovora. „Ugovor o koncesiji mora biti sastavljen u skladu s dokumentacijom za nadmetanje (…), odabranom ponudom te odlukom o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja. Sukladno tome, davatelj koncesije je dužan odredbama sklopljenog ugovora pratiti ono što je određeno kroz postupak koncesije“, odgovorio je ministar financija.

Nije htio ni obećati

Habuša je uputio i na Državno odvjetništvo! „Iz svega navedenoga i činjenice da do danas nije sklopljen ugovor, Ministarstvu financija nije posve razvidno kako se navedeni slučaj – koji ima jasne ekonomske implikacije u svezi javne usluge – nije proveo unatoč proteku od gotovo tri godine. Stoga upućujemo Grad Varaždin da pažljivo sagleda sva buduća činjenja i postupanja s nadležnim resornim ministarstvom, te po potrebi s Državnim odvjetništvom, a poradi pravne sigurnosti primjene posebnog zakona u odnosu na krovni Zakon o koncesijama“, poručio je Lalovac.

Habuš nije odustao od koncesije ni nakon toga, pa čak niti nakon prošlotjedne „primamljive“ ponude iz Fonda. – Gradonačelniku smo 14. listopada poslali prijedlog Upravnog odbora Fonda o načinu financiranja i uputili ga da podnese novi zahtjev u kojemu će barem obećati da će provesti novi javni postupak. Znači, ne da ga sada provede, nego da samo navede da će provesti i stornirati odluku o odabiru koncesionara – otkrio je direktor Fonda Müller prošli tjedan u Ludbregu.

I dok su dokumenti napokon otkrili što se uistinu događalo protekle tri godine, ostaje pitanje: zašto Habuš uporno inzistira na koncesiji? Je li riječ pogodovanju, štiti li nekoga ili ne želi konačnu potvrdu da je bivši gradonačelnik Ivan Čehok, koji je zbog smeća bio i u pritvoru, imao rješenje za bale?

“Prokockao” milijune 

Ne samo da aktualni gradonačelnik Habuš nije uspio osigurati 70 milijuna kuna za zbrinjavanje baliranog otpada, nego je uspio „prokockati“ novac osiguran 2010. godine. Bivši gradonačelnik Čehok je te godine potpisao ugovor s Fondom za zaštitu okoliša i njime osigurao 34,6 milijuna kuna za zbrinjavanje 70.000 tona baliranog otpada mehaničko-biološkom obradom. Danas je u Brezju oko 130.000 tona bala, za sanaciju je potrebno više od 100 milijuna kuna, Fond je raskinuo ugovor iz 2010. i sada nije osigurana ni kuna sufinanciranja.

Podsjetimo, otpad se u Brezju počeo balirati 2005. godine, a inspekcija je 2007. donijela rješenje da se hitno ukloni. Godinu dana kasnije su Varkom i tadašnji T7 Vis sklopili Ugovor o interventnom odvozu i zbrinjavanju otpada. Kao što je poznato, Čehok je sredinom 2011. uhićen, a na vlast je krajem te godine došao Habuš. Početkom 2012. s probnim radom je počela MBO tvornica, koja je tada bila u vlasništvu T7 Visa, ali je Habuš odbio postupiti po interventnom ugovoru tvrdeći da ne može jer je predmet kaznenog postupka. Te godine je raspisao koncesijski natječaj za zbrinjavanje bala koji se pokazao kao fatalan: nije se tražila obrada otpada, nego odlaganje ili spaljivanje, što je niži rang gospodarenja otpadom. Na natječaj se javio i T7 Vis, ali su uvjeti natječaja bili tako postavljeni da nije mogao konkurirati mehaničko-biološkom obradom, jer je skuplja od „običnog“ odlaganja otpada. Prošli mjesec Habuš se u Planu zbrinjavanja bala „vratio“ MBO-u koji je 2012. odbacio. Je li uvjet o prethodnoj obradi otpada iz koncesijskog natječaja bio izostavljen slučajno ili namjerno?

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Dario Pocedulić najbolji je mladi poljoprivrednik: poljoprivrednici su marginalizirani, a birokracija nas “ubija”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prije desetak godina Dario Pocedulić, po struci prometni tehničar i njegova supruga Tamara, inženjerka odjevne tehnologije iz Gornjeg Kućana počeli su se baviti poljoprivredom.

Krenuli su skromno, no danas obrađuju 115 hektara zemlje. Na površini od 50-ak hektara uzgajaju heljdu, a na ostalim površinama pšenicu, kukuruz i uljarice.

Prije desetak dana Dario je proglašen najboljim mladim poljoprivrednikom u Hrvatskoj. Zašto su se započeli baviti poljoprivredom, zašto se odlučili za uzgoj heljde, koji problemi ga tište i koliko mu znači ova nagrada ispričao nam je 38-godišnji Dario Pocedulić.

Za početak. Koliko vam znači ova nagrada?

Svakako sam počašćen što sam odabran za ovogodišnjeg najboljeg hrvatskog mladog poljoprivrednika na Izboru održanom prošloga tjedna u sklopu 6. Međunarodnog kongresa o ruralnom turizmu. Do sada je OPG primio nekoliko priznanja, ali ovo posljednje je uistinu najveće. Ono je ne samo meni već i ostatku OPG-a, potvrdilo da uistinu idemo u dobrom smjeru s našim razvojem. A opet također je i izuzetna čast predstavljati svoju državu na Europskom Izboru za najboljeg mladog poljoprivrednika.

Kad i zašto ste se započeli baviti poljoprivredom?

Možemo reći da je kod Pocedulića poljoprivreda obiteljski zanat. Moj djed se bavio poljoprivredom, moj otac, a nekako sam se i ja odlučio primiti poljoprivrede. Nadam se da će jednoga dana moj posao preuzeti sin i nastaviti razvoj OPG-a. Kako su godine prolazile, a ja postajao stariji, odlučio sam malo konkretizirati naslijeđeni OPG i pokušat ga napraviti specifičnim. Mislim da smo supruga i ja to uspjeli. Danas prodajemo bezglutenske prerađevine Varaždinske heljde, od brašna, kaše, pahuljica, kiflica, mlinci, tjestenine, krekera, grizeva, do pufzrnca, hrskača i svake godine povećavamo paletu prehrambenih proizvoda od tradicijske “hajdine” sa modernim prizvukom. Naravno, osim prehrambenih proizvoda, u ponudi imamo i jastuke punjene ljuskicama Varaždinske heljde različitih dezena i namjena.

Inače, OPG je registriran 2006 godine i tada smo obrađivali nekih šest hektara. Postepenim razvojem, neprestanim ulaganjem i ulaskom u preradu i proizvodnju prehrambenih proizvoda, značajno smo povećali obradivu površinu koju prijavljujemo ove godine u Upisnik – na 115 hektara.

S kojim problemima ste se kao poljoprivrednik susretali i još se susrećete?

S površinski malim parcelama. I papirologijom, odnosno birokracijom. Postoji par apsurdnih birokracijskih situacija koje sam doživio posljednjih nekoliko godina koje su uistinu zbunjujuće, možda čak i zabrinjavajuće, no nekako smo ih uspjeli prevazići. Ne sumnjam da me takovih još neće pa barem desetak dočekati u nastavku mog poslovanja. I naravno, postoji onaj klasičan problem na koji mi ne možemo utjecati, a to je – vremenska prognoza. Prije nekih dva tjedna kod nas u Gornjem Kućanu je unutar dva sata tri puta padala tuča. U travnju. Što nas onda čeka kroz ljeto? Malo tu na negativnu stranu ide i doživljaj nekih sugrađana kojima je to sve zabavno. Nama poljoprivrednicima koji se bavimo isključivo poljoprivredom to nije nimalo zabavno. Mi živimo od plodova koji su nezaštićeni na poljima i ne, ne možemo ih nikako “prekriti čarobnim plaštem” i spriječiti štetu.

Koliko je poljoprivreda zahtjevna grana?

Svaki posao je toliko zahtjevan koliko se pojedinac odluči njime baviti. Meni, našem OPG-u je poljoprivreda jako zahtjevna jer mi uvijek želimo napraviti najbolje i sebe ulažemo maksimalno. No, nekad jednostavno i kad se trudimo, odričemo puno stvari koje su nekima normalne, jednostavno “nemamo sreće” jer bude otkupna cijena uroda duplo manja od prošlogodišnje i jedva da pokrijemo tekuće troškove, troškove sjetve, dorade, popravaka mehanizacije. No, ne posustajemo – slijepo se držimo one “bit će bolje” iz godine u godinu.

Zašto baš heljda? Što vas je inspiriralo da se počinjete baviti njezinim uzgojem?

Heljda se povijesno, tradicijski uzgajala u našem kraju. Zašto ne pokušat oživjet tradiciju, baštinu i ponudit sugrađanima prije svega jednu zdravu namirnicu, ali u modernim oblicima? I Udruga Hajdina je tu na čelu s Ružom Levatić i udrugari se trude očuvat lokalnu baštinu i tradicijsku kulturu naša četiri južna naselja Grada. Bitna je volja. A i nekako su prošla vremena bila ljepša, ljudi su se više družili, bilo je veće zajedništvo i manja užurbanost. A opet, ona poslovna činjenica jest da kad uđete u trgovinu, teško da ćete naći domaće proizvode od heljde na policama. Zato ih možete naći kod nas ili vam ih mi dostavimo besplatno u Varaždin.

Imate široku paletu proizvoda od heljde. Kako je s plasmanom tih proizvoda na tržište?

Sve naše proizvode je moguće naravno kupiti kod nas u “Kući Varaždinske heljde” u Gornjem Kućanu. Kako smo spomenuli, besplatnu dostavu imamo za naše sugrađane u Varaždinu. Osim toga, šaljemo proizvode doslovno po cijeloj Hrvatskoj uz prethodnu narudžbu putem naše web trgovine. Dostupni smo u trgovinama “Delikatesa Veronika” te s krekerima smo od prošle godine ušli u svima dobro poznate Lidl trgovine. Osim na taj način, našim proizvodima opskrbljujemo i nekoliko restorana na području Varaždina i bliže okolice, a također, možemo pohvaliti i najmlađe Varaždince, oni u školama između ostaloga i zahvaljujući gradskom projektu “Čarobna osmica” koji se provodi uz uz certifikat Ministarstva znanosti i obrazovanja, a u suradnji sa poznatim varaždinskim nutricionistima Anitom Car i Davorom Hostić, za obroke dobivaju i naše proizvode.

Godišnje proizvedete oko 40 tona heljde. Traži li se kilogram više Varaždinske heljde?

Da. Sugrađani su počeli prepoznavati Varaždinsku heljdu i zadovoljni su našim proizvodima. Prošle godine smo u jednom trenu ostali bez kaše pa onda bez kiflica. Jednostavno nismo uspjeli pripremiti toliku količinu koliko je u tom trenu tržište tražilo, a uvijek proizvodimo svježe, ne radimo robu za skladište.

Vi se ne bavite direktnom prodajom heljde ni otkupom, no većina heljde u Hrvatsku se uvozi. Je li riječ je o nekvalitetnoj heljdi?

Da li je nešto kvalitetno ili ne provjeravaju institucije zadužene za to. U smislu, da li je sukladno našim zakonima i pravilnicima. A posljednji glas daju kupci. Mi sami znamo prošetat po trgovačkim lancima i vidimo razne proizvode koji se uvoze kako iz EU, tako iz trećih zemalja. Kod toga je dosta nezgodno što u tim trećim zemljama najčešće nisu na snazi ista pravila i politike što se tiče zaštite i tretiranja usjeva, skladištenja i proizvodnje. I onda najčešće ti proizvodi budu jeftiniji. Koliko se kontrolira domaća proizvodnja, toliko bi se trebala ispitivati i kontrolirati uvozna koja se nalazi po trgovinama.

Kakav je po vama položaj poljoprivrednika u Hrvatskoj? Što se treba poboljšati?

Poljoprivrednici su po mom iskustvu marginalizirani. Na rubu društva. Nekima će biti smiješna ta izjava, ali ako je realno sagledate, shvatit ćete zašto. Na nama je da radimo na polju, u ne kontroliranim vremenskim uvjetima. Mi možemo uložiti mnogo u proizvodnju hrane, a zbog vremenskih nepogoda ili recimo pada cijene u tri mjeseca ostat ćemo bez prihoda. Ne samo od zarade nego i bez sredstava za sljedeću žetvu. Ne vlastitom krivicom. Isto tako, od poljoprivrednika koji radi najčešće po cijele dane, nevezano na nedjelje i svetke, se očekuje da ispunjava sve više i više papirologije.

Recimo, ja obrađujem nekih 115 hektara i to na otprilike 249 ARKOD iD-a, i sad prema novoj odluci sam trebao do svake njive doći traktorom. Pozicionirati traktor, vodeći pritom računa na njegovu poziciju u odnosu na neki prirodni marker, izaći van i fotografirati i geo tagirat ga. Sjest u traktor, doći do završetka te iste njive i ponovit postupak te potom učitat fotografije u aplikaciju, zatražit putem aplikacije dodjeljivanje zadataka od strane APPRRR-a. I tek nakon toga počet raditi na toj njivi. Posao koji radim cijeli život. Ja imam 249 takvih njiva. Ne znam tko je došao do te odluke, ali ona je sad postala opcionalnom nakon onih žustrih prosvjeda u EU.

Onda pak možemo i o kupcima malo, ne puno, samo malo. Imamo kvalitetan proizvod ali ne prodajemo na tržnici, nudimo besplatnu dostavu na adresu za narudžbe veće od 11 eura za Grad. I onda ljudi zovu i pitaju i kad im kažemo da smo u Gornjem Kućanu, onda nekad bude odgovor – a šteta što niste na tržnici. Nismo, i nećemo biti jer si ne možemo priuštiti stajati na tržnici jer mi kod kuće dok ne prodajemo, svaki dan proizvodimo svježe proizvode i planiramo kako povećati kvalitetu. Nisu poljoprivrednici bogati ljudi, samo su radišni.

Što još imate u planu u budućnosti?

Puno toga. Još sam mlad, ako me zdravlje posluži Varaždinska heljda će se proizvodit i prerađivat još dugi niz godina. Samo nebo je granica.

Varaždinska heljda

OPG Pocedlić uz pomoć i suradnju Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Varaždinske županije (dr. Mara Bogović i njenin tim) te same Varaždinske Županije (dr. Dragutin Vincek i njegove kolegice iz Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša), Agronomskog fakulteta i Ministarstva poljoprivrede 2021. godine uspješno je registrirao i uvrstio na sortnu listu “Varaždinsku heljdu” kao prvu hrvatsku sortu heljde. Danas je OPG Pocedulić njezin registrirani čuvar, uzgajivač i dorađivač.

Proizvodi bez glutena

Svi proizvodi OPG-a Pocedulić od Varaždinske heljde su certificirano bez glutena.

– Cilj nam je svake godine ponuditi sugrađanima jedan novi proizvod od heljde. Ove godine predstavljamo dva nova proizvoda. Jedan je već vani, a to su “Puf zrnca”. Izvrsna su sa jogurtom, fina, hrskava. Heljda je prirodno bez glutena, no lagano se kontaminira pa treba imati izdvojenu proizvodnju.

Inače se OPG svake godine s novim proizvodom prijavljuje na “Ocjenjivanje prehrambenih proizvoda” koje zajedno provode Prehrambeni i Agronomski fakultet iz Zagreba u suradnji naravno s Ministarstvom poljoprivrede. Do sada su naši krekeri te mlinci od Varaždinske heljde bili proglašeni najinovativnijim prehrambenim proizvodima. Kiflice i tjestenina su primile zlatnu diplomu a pahuljice brončanu. Veliko iznenađenje nam je stiglo prošle godine iz Bruxellesa za naše krekere, Zaprimili su medalju za izvrsnost i kakvoću, “Superior taste award**” od International Taste Instituta” a što je prvo takvo priznanje za jeda hrvatski OPG. I jako smo ponosni na to – ističe Pocedulić.

Nastavite čitati

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje