Povežite se s nama

Kultura

U Donjoj Dubravi održana 20. Smotra izvornoga međimurskog folklora

Objavljeno:

- dana

U subotu i nedjelju, 16. i 17. lipnja, u Donjoj Dubravi je održana jubilarna, 20. Smotra izvornoga međimurskog folklora.

Organizator i domaćin Smotre bilo je Kulturno-umjetničko društvo “Seljačka sloga” Donja Dubrava, dok je suorganizator Zajednica hrvatskih kulturno-umjetničkih društava Međimurske županije.

Selekcija

Smotra je prvi put organizirana 1974. godine, a otad se svake druge godine održava u Donjoj Dubravi. Selekcijskog je karaktera: biraju se najbolje izvedbe društava koja će predstavljati Međimursku županiju na državnim smotrama kao što su Vinkovačke jeseni i Đakovački vezovi.

– Na ovogodišnjoj Smotri nastupilo je 20 kulturno-umjetničkih društava. Ulicama Donje Dubrave prodefiliralo je više od 600 sudionika u međimurskim narodnim nošnjama. Među njima bilo je 17 kulturno-umjetničkih društava iz Međimurja, dok su gosti stigli iz susjedne Koprivničko-križevačke županije, Karlovačke županije i Slovenije.

Rekla je to na otvaranju smotre u dvorištu Kulturnog doma “Zalan” Suzana Karloci-Kvakan, voditeljica programa. Prije samog otvaranja, devet društava je u mimohodu prošlo donjodubravskim ulicama, pri čemu su ih pratili Puhački orkestar Općine Donja Dubrava i Mažoretkinje iz Nedelišća.

U povorci su sudjelovali KUD Općine Donji Kraljevec, KUD „Dr. Vinko Žganec“ Vratišinec, KUD “Seljačka sloga” Donja Dubrava, Hrvatsko kulturno društvo „Pomurje“ Lendava, KUD Općine Selnica, KUD Kotoriba, KUU “Zrin” Legrad, KUD Žiškovec i KUD Mihovljan. Oni su se kasnije predstavili na pozornici školske sportske dvorane, a njihove nastupe pratili su selektori Hrvatskog sabora kulture. Selektori Tibor Bün (glazba) i Nikola Kotur (ples i nošnje) budno su pazili na svaki detalj nastupa pojedinog društva.

Minuta šutnje

Svečanost otvaranja započela je hrvatskom himnom. Uslijedila je minuta šutnje za Elizabetu Toplek, popularnu Tetu Lizu, koja je preminula prošle godine, kao i za ostale promicatelje kulture kojih više nema među nama. U ime domaćina dobrodošlicu je uzvanicima zaželjela predsjednica KUD-a “Seljačka sloga” iz Donje Dubrave i Organizacijskog odbora Smotre Štefica Kovač.

Prisutne je pozdravio i predsjednik Skupštine Zajednice hrvatskih kulturno-umjetničkih društava Međimurske županije Miljenko Zelenbaba, a obratio im se i načelnik Općine Donja Dubrava Marijan Varga, uz kojeg je bio i predsjednik Općinskog vijeća Donje Dubrave Mario Mikulan. Svi su izrazili zahvalnost i poštovanje čuvarima kulture i tradicije.
Smotru je otvorio međimurski dožupan Josip Grivec.

– Hvala što od zaborava čuvate ono što su nam u naslijeđe ostavili preci i hvala vam što to vjerno prenosite na mlađe naraštaje. Svi ste pobjednici, jer radite ono što volite – rekao je.
Početak Smotre službeno je obilježen puštanjem golubice mira na slobodu, što je učinila mještanka Donje Dubrave Dina Zvonar.

Pokrovitelji manifestacije su Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Međimurska županija, Općina Donja Dubrava, a generalni donator Međimurje-plin Čakovec. Suorganizatori Smotre su Hrvatsko društvo skladatelja, ZAMP i Glas naroda.

Po završetku svih nastupa, u subotu i u nedjelju održani su i okrugli stolovi na kojima selektori s voditeljima iskazuju i razmjenjuju mišljenja oko nastupa.

Davni dani

​Druga po redu Smotra međimurskog folklora, održana u Donjoj Dubravi 20. lipnja 1976., bila je kulturna manifestacija o kojoj će se još dugo pričati. Oko 600 članova svih kulturno-umjetničkih društava i ogranak seljačkih sloga iz Međimurja, te OKUD “IMT” iz Knjaževca oduševilo je poveći broj posjetilaca, koji su pomno pratili svaki detalj s ovog skupa njegovatelja međimurskog melosa.

Na svečanom otvaranju Smotre govorili su Dragutin Vučenik, predsjednik Organizacionog odbora, i Martin Vučenik, direktor čakovečkog “Hrasta” – pokrovitelja ove kulturne manifestacije.

(izvor i foto odlomka “Davni dani” – list “Međimurje”)

Kultura

Varaždinski klub kolekcionara ove godine obilježava tri velika jubileja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski klub kolekcionara ostavljajući i sakupljajući neizbrisiv trag bivšeg, sadašnjeg trenutka, vremena i prošlosti ove godine slavi tri velika jubileja, što je rijetkost za jednu udrugu.

Riječ je o 90 godina organizirane filatelije (21.4.1934. osnovano FD Varaždin), potom 45 godina ljubitelja starina (28.6.1979. – osnovano društvo) i 40 godina numizmatike (10.2.1984. osnovano društvo).

Filatelija u našem kraju u suradnji s gradovima, općinama, vjerskim, društvenim zajednicama, pojedincima organizirano 100 godina bilježi i obilježava baštinu, povijest, kulturu našeg kraja. Sve datira iz davne 1920. godine, 58. broja časopisa „Slobodni gradjanin“ gdje se 23. listopada pojavio poziv za osnivanje podružnice hrvatskog filatelističkog društva u Varaždinu u sklopu zagrebačkog filatelističkog društva ili samostalno. Inicijator ideje bio je Major Mrzljak, a ista je rezultirala okupljanjem zaljubljenika u filateliju svaku srijedu u svratištu, gradskoj kavani “Novak“.

Neobaveznim sastajanjem nekoliko sakupljača i entuzijasta, članovima poznatih europskih društava kao što su „Concordia“ iz Berlina, društva iz Beča i gradova diljem Europe gdje su studirali naši sugrađani, „ filatelističko prijateljstvo“ preraslo je u ideju o udruživanju.

– Želja je pretvorena u stvarnost. Najpoznatiji članovi filatelističkog društva koji su i sastavili „Pravila Varaždinskog filatelističkog društva u Varaždinu“ u to vrijeme bili su Josip Kauf, upravitelj Hrvatske štedionice; Drago Čoklica, namještenik „Tivar“; Dragutin Cesarec, sudac; Mr. Dušan Grims, ljekarnik; Stjepan Barbot, privatnik, te Milan Blass. „Pravila društva“ 1934.godine odobrena su od Kraljevske banske Uprave Savke banovine. Ozakonjenjem „Pravila“ 21.travnja 1934. godine društvo je postalo „legalno“, čime je taj datum zabilježen kao dan osnutka Varaždinskog filatelističkog društva – FDV. O tome se brzo saznalo u gradu i počeli su se javljati do tada „nepoznati filatelisti“ čime je društvo zabilježilo velik rast. 1937. godine održana je prva, a 1940. i druga velika filatelistička izložba u prepunoj dvorani gradskog kazališta Varaždin. Filatelija je time zaživjela, a niz istaknutih pojedinaca u prvih je sto godina ostavilo svoj velik filatelistički trag – ističu slavljenici.

Tijekom godina rada puno je zabilježenih događaja vezanih uz nove naraštaje filatelista, od kojih se može izdvojiti osnivanje Male škole filatelije u Trakošćanu, na kojoj je već sudjelovalo preko 2500 mladih. Također je tu i promicanje filatelije zanimljivim radionicama u srednjoj školi te udruzi “Filos“, ali i radionicama koje djeluju u Osnovnim školama u Klenovniku, Varaždinskim Toplicama, Zalužju te Varaždinu.

– Zahvaljujući odličnoj suradnji s poštom Centar Varaždin, i njezinim upraviteljem mag. Ciglarom, rješenjem prostora u sklopu hotela „Turist“, započinje odlična suradnja „Filatelističkog društva Varaždin-FDV“, društva “Ljubitelja starina“ i članova društva „Numizmatičara“. U početku nedjeljom sastanci udruga održavali su se u razmaku od pola sata ali pošto se to pokazalo kao neprikladno jer su pojedini članovi bili u dvije ili tri udruge, područja sakupljanja odlučilo se da se isti spoje u jedno društvo. Predstavnici Filatelističkog društva Varaždin, „Ljubitelja starina“ i „Numizmatičara“ spajaju se 9.5.1993. godine u Varaždinski klub kolekcionara -VKK, i sve udruge postaju Sekcije – objasnili su iz VKK.

I Dodali:

„Da se rad filatelije, ljubitelja starina, Numizmatike, kolekcionarstva nastavi uz spoznaju da s prošlošću u korak sa sadašnjošću idemo u budućnost  nastavljamo naš rad nedjeljom ujutro od 8:00 – 9:30 sati u Hotelu „Turist“, gdje na druženje s veseljem pozivamo i sve kojima je filatelija, Numizmatika, Starine, kolekcionarstvo  ne samo hobby, već i dio svakodnevnog života i na taj način neka „živi“ s nama još dugi niz godina.“

Nastavite čitati

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje