U Čakovcu održana završna konferencija projekta „Kultura se fura“
Na Autobusnom kolodvoru u Čakovcu 13. rujna održana je završna konferencija projekta „Kultura se fura“ i predstavljanje novog vozila Bibliobusne službe...
ZAGREB
Dan Međimurske županije i Spomendan na Zrinske i Frankopane ove je godine nakon niza događanja i svečanosti u Međimurju obilježen i u Zagrebu uz prijavak čakovečke Zrinske garde, polaganje vijenaca, paljenje svijeća i misno slavlje.
Podsjećamo, prije šest godina Hrvatski sabor proglasio je Spomendan, pa je tom prilikom, nakon obilježavanja u Bečkome Novome Mjestu i Čakovcu smotrom povijesnih postrojbi, Dan Međimurske županije dostojanstveno obilježen i u glavnom gradu, Zagrebu, u organizaciji Zrinske garde Čakovec i Međimurske županije. Svi okupljeni prisjetili su se pritom na čin koji se dogodio 1671. godine, na pogibiju Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, kao simbol žrtve za slobodu i pravdu hrvatskog naroda i hrvatske domovine, ali i na 15 tisuća izgubljenih života u Domovinskom ratu, redom boraca za samostalnost RH. Inače, posebno je impresivan bio početak svečanosti s postrojavanjem Zrinske garde Čakovec ispred zagrebačke katedrale.
Izvor:
Foto:
U subotu, 25. studenoga, su se zgradi Scheier u Čakovcu okupili članovi Udruge pčelara Agacija Međimurske županije, na svečanosti dodjele priznanja za najbolji ovogodišnji med.
Dodijeljeno je čak 15 zlatnih odličja za bagremov i cvjetni med, kao i med cvijeta uljane repice. Srebrnim odličjem ovjenčano je 28 proizvoda, dok je 14, uglavnom bagremovog meda, dobilo brončana odličja.
Pčelarstvo Trupković je i najtrofejnije te je u ovom ciklusu ocjenjivanja dobilo dva zlata te jedno srebrno odličje, zatim Pčelarstvo Kanan čiji med je dobio zlatno i srebrno odličje, pčelarstvo Nenada Jeđuta osvojilo je dva srebra, a obitelj Heđa iz Slakovca dosegnula je najvišu ocjenu među zlatnim medaljama za svoj bagremov med.
Župan Matija Posavec čestitao je pčelarima što su unatoč teškim i izazovnim vremenima uspjeli zadržati visoku kvalitetu meda, te dodao kako će im Međimurska županija i dalje pružati ruku podrške, pomoći i suradnje.
Susret je bio i edukativnog karaktera te namijenjen i onima koji tek namjeravaju ući u svijet pčelarstva, stoga je Željko Trupković, predsjednik Agacije, na skup pozvao eminentne izlagačice, prof. dr. sc. Ivanu Tlak Gajger koja je govorila o prevenciji bolesti pčela, a okupljenim međimurskim pčelarima obratio se i Dražen Kocet iz Saveza pčelara Hrvatske, te dr. Kolics Balazs iz mađarskog pčelarskog saveza.
Općina Selnica je i ove godine za umirovljenike pripremila poklonove, a povodom božićno-novogodišnjih blagdana.
Za ostvarivanje prava na bon potrebno se prijaviti OVDJE.
Prijaviti se mogu svi kojima mirovina ili ukupne mirovine iznose do 350 eura.
Dokumentacija će se prikupljati od 27.11.2023. (ponedjeljak) do 11.12. 2023. (ponedjeljak) isključivo elektronski na mail: [email protected] ili se ostavlja u sivom sandučiću kod općinskog ureda. Naknadne prijave više neće zaprimati. – Zamolite svoje ukućane ili susjede da vam pomognu kod ispunjavanja i slanja dokumentacije. U slučaju potrebe možete nazvati i nas na broj telefona 861-344 – objavila je Općina Selnica.
Podjela bonova bit će 14. i 15. prosinca (četvrtak i petak) u prostorijama Udruge umirovljenika (Trg sv. Marka 2, Selnica) od 9 do 12 sati.