Povežite se s nama

U fokusu

Dr. Robert Grudić: Čakovec ima sve preduvjete da postane regionalni centar za interventnu kardiologiju

Objavljeno:

- dana

Županijska bolnica Čakovec nedavno je svrstana među četiri najuspješnije bolnice u Hrvatskoj, i to na temelju audita koji je u hrvatskim bolnicama provela Agencija za kvalitetu i akreditaciju u zdravstvu i socijalnoj skrbi Ministarstva zdravstva.

Ovakva procjena kvalitete skrbi provedena je prvi put u Hrvatskoj i obuhvatila je 28 bolnica, a čakovečka se bolnica našla na samom vrhu, uz rame s Kliničkim bolničkim centrom Rijeka, zagrebačkim KBC-om Sestre milosrdnice i Županijskom bolnicom Vukovar.
Što to znači za čakovečku Bolnicu pitali smo njezina ravnatelja dr. Roberta Grudića, koji ističe da će četiri najuspješnije bolnice sad, na teret resornog ministarstva, proći akreditaciju za standardiziranje postupaka liječenja, što će dodatno unaprijediti kvalitetu zdravstvene skrbi u bolnicama.

Prvi je put u Hrvatskoj napravljena ovakva procjena kvalitete zdravstvene skrbi, a provedena je u 28 bolnica

– Akreditacija bolnice znači veću sigurnost pacijenta da će se liječiti po određenom protokolu. To je skup i dugotrajan proces standardiziranja zdravstvenog sustava, čime pacijenti dobivaju sigurnost da će u bilo kojem dijelu Hrvatske imati isti postupak, a ne da njihovo liječenje ovisi o tome tko je taj dan dežuran, tko od liječnika ima kakvo iskustvo i način rada – objašnjava ravnatelj što slijedi nakon provedenog audita.

U Bolnici su „jako zadovoljni auditom“ jer obično „svi doktori misle da jako dobro rade, ali jedno je dojam, a drugo stvarno stanje“.

Čakovečka je bolnica često po raznim pokazateljima kvalitete bila među najboljima, ali se dosad rezultati rada bolnica nisu mogli komparirati. Audit Agencije Ministarstva zdravstva konačno je to omogućio, i to temeljem rezultata zbrinjavanja u slučaju infarkta, moždanog udara i antimikrobne profilakse u kirurgiji. Pritom se gledalo niz kriterija, od dolaska pacijenta u bolnicu i njegova zbrinjavanja do otpuštanja iz bolnice.

U tijeku je nabava nove opreme ukupne vrijednosti od oko 20 milijuna kuna. Sredstva su osigurana iz EU fondova te će se tako obnoviti 80 posto zastarjele bolničke opreme

Među važnim kriterijima kod moždanog udara, primjerice, bilo je postavljanje CT dijagnoze u roku od tri sata od dolaska pacijenta u bolnicu, dok se kod srčanog udara gledalo, uz niz drugih parametara, dobivaju li pacijenti nakon izlaska iz bolnice lijek protiv zgrušnjavanja krvi.

Stiže MR

Čakovečka Bolnica za koji mjesec dobiva i magnetsku rezonanciju, što će također unaprijediti zdravstvenu zaštitu pacijenata. Iz Međimurske županije ovih su dana objavili da je MR uređaj u vrijednosti od oko 9 milijuna kuna nabavljen putem javne nabave, a ravnatelj Grudić pojašnjava da će polovicu potrebnih sredstava ipak podmiriti resorno ministarstvo, tako da neće sav trošak nabave pasti na Županiju.

– Magnetska rezonancija danas je postala standardna pretraga za niz malignih bolesti do bolesti mozga, kralježnice i zglobova. Naši pacijenti više neće morati odlaziti na pretrage u Pulu, Požegu, Gospić i druge ustanove, kao što je dosad bio slučaj – napominje te ističe da je paralelno s nabavom uređaja krenula i edukacija za liječnike i inženjere radiološke tehnologije kako bi bili obučeni za rad s tehnološki sofisticiranom opremom, ali će za početak surađivati i s liječnicima s klinika, koji će također očitavati rezultate MR-a.

Velika financijska sredstva ulažu se u informatiku kako bi Županijska bolnica Čakovec mogla postati “bolnica bez papira”

No to nije jedina suradnja o kojoj razmišljaju u Županijskoj bolnici Čakovec. Kako ističe ravnatelj, u Bolnici se planira povećati opseg subspecijalističkog rada i ostvariti suradnja sa susjednim zdravstvenim ustanovama, prvenstveno Općom bolnicom Varaždin, ali i drugim bolnicama na sjeverozapadu Hrvatske.

– Stalno se govori o nekakvom spajanju bolnica, ali smatramo da je budućnost u međusobnom funkcionalnom povezivanju. Naša ideja je da se subspecijalistički postupci rješavaju u našoj, sjeverozapadnoj regiji, tj. da se što manje pacijenata šalje na preglede izvan regije. Tako bi se varaždinska Bolnica mogla specijalizirati za zbrinjavanje neurokirurških pacijenata, dok bismo mi u Čakovcu mogli biti regionalni centar za interventnu kardiologiju. I sad nam na taj odjel dolaze pacijenti iz susjednih županija. Mislim da je u takvom načinu rada budućnost jer nije racionalno da se u jednoj bolnici jedna vrsta postupka radi jednom mjesečno dok netko u regiji to može obaviti sigurnije i s boljom opremom.

Trebamo se početi smatrati suradnicima, a ne konkurentima – kaže naš sugovornik.
Prema podacima o odljevu i dolasku novih liječnika, čini se da čakovečka Bolnica zasad nema problema ni s liječničkim kadrom, jer je u posljednje dvije godine došlo više novih liječnika nego što ih je otišlo.

Prema podacima za 2017. i 2018. godinu u Bolnicu je došlo 20 novih liječnika, a otišlo ih je 16, od čega je četvero umirovljenih, dok su ostali uglavnom svoju sreću potražili u inozemstvu.

Kao jedna od mjera za zadržavanje zdravstvenoga kadra i poboljšanje uvjeta rada svojedobno se spominjala izgradnja dječjeg vrtića u okviru bolničkoga kompleksa.

Dječji vrtić

Zasad je napravljen idejni projekt prema kojem bi zgrada „stare tehničke“, kako je neslužbeno nazivaju, trebala biti preuređena u dječji vrtić. Međutim, treba pronaći financijska sredstva za rekonstrukciju zgrade i dogovoriti tko će biti nositelj djelatnosti predškolskog odgoja, jer to ne može biti Bolnica.

“Stalno se spominje nekakvo spajanje bolnica, ali mislim da je budućnost u funkcionalnom povezivanju.”

– Objekt je pod zaštitom Restauratorskog zavoda i trebalo bi ga prenamijeniti i obnoviti. Vrtić bi bio namijenjen djeci zaposlenika svih zdravstvenih ustanova unutar kruga Bolnice, a to su Zavod za javno zdravstvo, Hitna, Dom zdravlja i Bolnica. Temeljem ankete, za vrtić bismo imali oko 80 djece, a cijena bi bila ista kao kod gradskih vrtića jer je ideja da općine i gradovi zadrže istu stopu sufinanciranja. Pitanje nositelja djelatnosti moglo bi se eventualno riješiti tako da to bude podružnica gradskog vrtića – navodi ravnatelj.

Među projektima koji su u tijeku je izgradnja nove zgrade dnevne bolnice/jednodnevne kirurgije koja se gradi unutar bolničkoga kompleksa. Zgrada bi trebala biti gotova za nešto više od godinu dana te se tada planira povećati opseg pacijenata liječenih u dnevnim bolnicama jer je to višestruko isplativo za bolnice. Bolničko je liječenje najskuplje, a liječenje u jednodnevnoj kirurgiji bolnici se više plaća te ujedno nema troška boravka pacijenta u bolnici.

Ravnatelj o budžetu za zdravstvo i novim propisima o stažiranju

Početkom studenoga zakonskim je izmjenama ukinuta obveza pripravničkog stažiranja za mlade liječnike. Tomu se protive studenti medicine, njihovi profesori, ali i Liječnička komora.

Što mislite o toj odredbi?
Mislim da je to loša situacija za liječnike koji ulaze u sustav jer mladi liječnici nemaju dovoljno praktičnog iskustva i najčešće odlaze raditi na najopasnija mjesta, tj. u Zavode za hitnu medicinu, gdje su često presudni iskustvo, donošenje odluke i brzina reagiranja. Tom se odlukom vjerojatno želi ubrzati ulazak novih liječnika u sustav, ali bi to moglo biti kontraproduktivno.

Resor zdravstva jedan je od rijetkih kojem se u sljedećoj godini povećava budžet. Hoće li se time riješiti neki od nagomilanih problema u zdravstvu?
Zdravstvo u svijetu svake je godine za 5 do 10 % skuplje zbog novih tehnologija, lijekova i metoda liječenja, tako da se tim povećanjem samo prati trend povećanja troška zdravstvene skrbi. Trenutačno godišnje za zdravstvo izdvajamo tek 750 eura po stanovniku, što je apsolutno nedovoljno u usporedbi s drugim zdravstvenim sustavima u našoj blizini. U Švicarskoj se, primjerice, toliko izdvaja na mjesečnoj bazi. Stoga, kad se gleda omjer uloženog i dobivenog, bez obzira na učestale kritike, naš je zdravstveni sustav među najboljima u Europi.

U fokusu

Dan izbora je neradni dan? Očito ne i za radnike jedne poznate ludbreške tvrtke

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Predsjednik Zoran Milanović je prilikom objave odluke o provedbi izbora za Sabor 17. travnja najavio kako će tada biti neradni dan. Međutim, očito ne za sve. Čitatelji su nam poslali obavijest Uprave tvrtke Lim-mont d.o.o., koja ima svoje pogone u Ludbregu i Vrbanovcu, a u kojoj se navodi da će taj dan biti radni za sve. Radnici su očekivano razočarani.

Izbori su neradni dan, ali će, po svemu sudeći, svi koji to žele moći raditi. Neki trgovački lanci već su se izjasnili da taj dan neće raditi, a Ministarstvo zdravstva dalo je pak preporuku zdravstvenim ustanovama da organiziraju rad u svojim ustanovama kako bi se pacijentima omogućila planirana i potrebna zdravstvena skrb, a radnicima ujedno omogućilo ostvarenje biračkog prava. Međutim, neke bolnice već su objavile da 17. travnja neće obavljati preglede koji nisu hitni.

KBC Zagreb odgodit će tako sve preglede i operacijske zahvate zakazane za dan provedbe parlamentarnih izbora 17. travnja, koji nisu hitni.

Podsjetimo i da je Državno izborno povjerenstvo (DIP) pozvalo sve poslodavce da na izbornu srijedu, 17. travnja ove godine organiziraju posao tako da zaposlenicima koji će taj dan raditi, omoguće izlazak na biračko mjesto.

Poslodavce se u obavijesti DIP-a poziva da poslovni proces organiziraju, smjenskim radom, u više timova ili u sličnim oblicima rada, kako bi se, apelira Povjerenstvo, omogućilo da zaposlenici koji rade na taj dan, ostvare svoje biračko pravo.

Nastavite čitati

U fokusu

Stanari kod VTC-a i dalje bez parkinga i prilaza javnoj cesti; HDZ: Gradonačelniče, napravite barem procjenu zemljišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Stanari koji žive u zgradama pored varaždinskog VTC-a i dalje nisu dočekali rješenje, iako im je bilo obećano. Ta se tema ponovo aktualizirala i na prošloj sjednici Gradskog vijeća.

Aranka Oreški (HDZ) podsjetila je da postoji mogućnosti da će stanari i hitne službe izgubiti pristup zgradi jer je parcelu kupio privatni vlasnik.

Gradonačelnik Bosilj joj je odgovorio da Grad uopće nije strana u postupku, ali dodao je da je Grad želio pomoći. Tvrdi da je riječ o privatnom vlasniku koji preko javnih sredstva želi riješiti svoj problem jer je za gradonačelnika Čehoka formirana parcela na igralištu gdje je izgrađen VTC.

– Prema GUP-u to je dvorište VTC-a. Imam dva pravna mišljenja da se dvorište ne može kupovati. Imam empatiju za građane, ali oni se moraju dogovoriti s vlasnikom. Niti jedan vlasnik građevine ne može spriječiti pravo pristupa građanima, a pogotovo ne hitnim službama – rekao je gradonačelnik Varaždina.

O svemu se oglasio i HDZ priopćenjem.

– Imali smo priliku vidjeti i čuti kako je varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj na Gradskom vijeću izjavio da problem stanara u kvartu Kozarčeva nije njegova briga. Potom smo imali priliku pročitati da gradonačelnik stanarima zgrada oko VTC-a predlaže da sami riješe slučaj s privatnim investitorom te tvrdi da je on ucijenjen od strane privatnog investitora – kaže HDZ.

Grad Varaždin u vlasništvu ima 1009 cesta, trgova, parkirališta, 287 poljskih puteva, 56 zelenih površina, kupuje sve i svašta, a novaca za krucijalni problem nema. Stanari okolnih zgrada su pod velikim stresom jer moguće je da već sutra neće imati gdje parkirati, podsjetili su u HDZ-u!

– Zanima nas je li gradonačelnik angažirao sudskog vještaka da napravi procjenu vrijednosti zemljišta, što je sasvim logično ukoliko želi pregovarati i riješiti problem. Očito je da ne želi riješiti problem! Neka prestane obmanjivati javnost! Mi sigurno ne pogodujemo privatnom investitoru nego želimo pomoći stanarima okolnih zgrada koji su nam se i obratili. Svakim novim potezom dokazuje da je najnesposobniji gradonačelnik u povijesti grada Varaždina! – istaknuli su u HDZ-u.

Tema VTC-a pojavljuje se svako malo i na sjednicama Gradskog vijeća i u političkim priopćenjima, ali sve to nije riješilo problem stanarima Supilove s kojima smo u nekoliko navrata razgovarali.

Još u studenom prošle godine rekli su nam da se nadaju rješenju, potom su tražili sastanak s gradskom vlasti, ali ni to nije polučilo rješenje. Investitor, odnosno tvrtka Marlex je još u svibnju prošle godine, dakle od toga je prošlo skoro godinu dana, poslala dopis Gradu Varaždinu u kojem nude na prodaju čestice na kojima je prilazna cesta. Uz to predlažu da svaka strana, Marlex i Grad Varaždin, naprave svoju procjenu vrijednosti zemljišta.

U Marlexovoj ponudi stajalo je i da su spremni Gradu besplatno ustupiti travnatu površinu i pločnike. Također, ukoliko se postigne dogovor, spremni su dvije godine pričekati da im Grad plati pristupnu cestu. Međutim, od svega toga ništa, Grad nije pristao na ponuđenu cijenu, koja je, prema gradonačelniku Bosilju, bila previsoka.

Sve se to pretvorilo u trakavicu, koja, da ne bi bilo zabune, seže godinama unazad. Očajni stanari su nam pak u nekoliko navrata rekli da su svjesni da problem nije od jučer, ali i poručili da je na Gradu Varaždinu da ga sada riješi. Ostali su bez parkirnih mjesta, a ni prostor pred samim ulazima u zgradu nije njihov, baš kao ni pločnici. Kako bi otvorili vrata zgrade u kojoj žive moraju zakoračiti po tuđem zemljištu. Sve to zvuči nevjerojatno, ali upravo tu su problemi brojnih stanara Supilove i Zagrebačke ulice u Varaždinu.

Danas je HDZ poslao novo priopćenje koje prenosimo u nastavku:

Gradonačelniče, učinite barem prvi korak, procjenu vrijednosti tog zemljišta

Grad Varaždin u svom vlasništvu ima više od tisuću cesta, trgova i parkirališta. Grad je, između ostalog, vlasnik 40 garaža, 287 poljskih puteva te 56 zelenih površina i parkova. Nedavno je i pregovarao da kupi novo zemljište u jugoistočnom dijelu grada za više od milijun eura.

No, kada Grad Varaždin i gradonačelnik Neven Bosilj trebaju uzeti u zaštitu više od dvije tisuće građana u okolici VTC-a i omogućiti im normalne uvjete života, ti isti stanari prepušteni su sami sebi.

– Nažalost, još čekamo od gradonačelnika Bosilja odgovor ili gestu “dobre volje” vezano za postavljeno pitanje na Gradskom vijeću koje se odnosi na rješavanje pitanja parkirališnog prostora oko VTC-a. Taj gorući problem pogađa više od 2.000 naših sugrađana tog dijela grada. Nažalost, bili smo i svjedoci izjava gradonačelnika na Gradskom vijeću koje su izazvale nelagodu među stanarima tog kvarta – Kozarčeva. Njegova nedavna izjava da problemi stanara nisu njegova briga, tj. da si sami riješe taj problem, je doslovno skandalozna. Naime, građani su ga upravo i zbog toga birali za gradonačelnika da zajedno s nama vijećnicima rješava probleme, a ne da daje takve izjave – izjavila je gradska vijećnica i predsjednica Kluba vijećnika HDZ-a Aranka Oreški te dodala.

– Grad je vlasnik preko tisuću cesta, trgova i parkirališta, zatim 40 garaža, 287 poljskih puteva, 56 zelenih površina, parkova, itd., pa se postavlja pitanje tko je kupovao i izgradio sve to, stanari tih kvartova ili Grad? Je li se sve to kupovalo donacijama, tj. da svaki stanar da neki iznos, ili se sve to plaćalo, kupovalo, gradilo i uređivalo proračunskim sredstvima? Jesu li prijašnji gradonačelnici okretali leđa od sličnih problema i upućivali građane da si ih sami riješe? Stoga, molim gradonačelnika da učini prvi korak u rješavanju tog problema, tj. izvrši po ovlaštenom procjenitelju procjenu vrijednosti tog zemljišta i isto dostavi na razmatranje gradskim vijećnicima. Neka se napokon i na Gradskom vijeću raspravi o toj problematici, vidi koji je to trošak i, ako se odluči kupiti, odmah razmotri u koju svrhu; parkiralište, zelene površine i slično – pojasnila je Oreški, predsjednica Kluba vijećnika HDZ-a.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje