Povežite se s nama

Kultura

Dr. sc. Maja Žvorc: “Na fakultetu sam naučila ‘rastaviti’, a u Školi crtanja sastaviti sliku!”

Maja je kustosica izložbe fotografa Damira Širole, koju možete razgledati do 28. veljače

Objavljeno:

- dana

Međimurje je odnedavno bogatije za još jednu doktoricu znanosti: to je 34-godišnja Maja Žvorc iz Čakovca, mnogim ljubiteljima umjetnosti poznata s otvorenja raznih izložbi u čakovečkome Centru za kulturu.

S otvorenja izložbe zavičajnih autora povodom 40 godina Centra za kulturu u Čakovcu

Ova povjesničarka umjetnosti i anglistica u prosincu je doktorirala s temom “Nadgrobni spomenici na području povijesne Zagrebačke biskupije od 15. do 18. stoljeća” na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, prethodno diplomiravši na istoj ustanovi. Na temelju svoga diplomskog rada, koji je dobio nagradu Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske “Radovan Ivančević”, kasnije je napisala prvu knjigu u biblioteci “Studije Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske” pod nazivom “Portretna poprsja iz Muzeja Međimurja u Čakovcu”.

Znanost i kultura

– Moj doktorski rad obuhvaća razdoblje gotike, renesanse, manirizma i baroka. Veličina područja koje je Zagrebačka biskupija obuhvaćala jako je varirala tijekom stoljeća, no možemo reći da se uglavnom radi o kontinentalnoj Hrvatskoj. Temu sam zapravo odabrala na prijedlog mentorice dr. sc. Sanje Cvetnić. U diplomskom radu više sam bila usmjerena na svjetovnu skulpturu, no kako sam s mentoricom uspostavila dobar odnos, a kao “friško” diplomirana povjesničarka umjetnosti imala ograničen pregled nad građom, odlučila sam je poslušati.

Naime, svidio mi se znanstveni rad, a navedena tema nije skroz neistražena, ali nije bila ni sustavno obrađena. Ipak, bez mentoričina usmjeravanja teško bih sve odradila – kaže Maja, inače zaposlena kao nastavnica engleskog jezika u Srednjoj školi Čakovec. S Centrom za kulturu surađuje kao kustosica i, povremeno, kao moderatorica.

Maja djeluje i u Likovnom savjetu CZK-a

– Na tom angažmanu prvenstveno moram zahvaliti Marini Kukolić, voditeljici filmske i izložbene djelatnosti Centra za kulturu, na čiji sam se poziv odazvala kao vanjska suradnica. Osim mene, u “timu” suradnica još su i Marta Horvat te Tanja Karas, obje povjesničarke umjetnosti. Djelujemo kao Likovni savjet Centra.

Priprema za izložbu izgleda, primjerice, tako da se najprije sastanemo s umjetnikom i odaberemo radove koje će predstaviti. Nakon toga razrađujemo postav, to jest djela usklađujemo s dostupnim prostorom. Osim toga, pišemo tekst za katalog. Kad je katalog završen, slijede sam postav izložbe i na kraju otvorenje – objašnjava Maja, koja je kustosica i nedavno otvorene izložbe “System Error” zagrebačkoga fotografa Damira Širole, odnedavno s varaždinskom adresom.

Centar za istraživanje Međimurja

Navodi da je radeći u školi zavoljela nastavnički posao koji je u početku smatrala privremenim rješenjem. Unatoč tomu, nedostaje joj znanstvenoistraživački rad: trenutačno predaje samo engleski jezik, no “doziva” je povijest umjetnosti. Svoju prirodnu znatiželju djelomično uspijeva zadovoljiti i djelovanjem u Centru za istraživanje Međimurja, u kojem je zamjenica predsjednika.

– Centar je osnovan početkom 2020. godine na inicijativu sadašnjeg predsjednika, povjesničara Zorana Turka, inače ravnatelja Centra za kulturu “Rudar” u Murskome Središću, i etnologinje Janje Kovač, kustosice u Muzeju Međimurja. Bavi se multidisciplinarnim istraživanjem Međimurja, organizacijom međunarodnih znanstvenih skupova, provedbom velikih istraživačkih projekata, organizacijom stručnih i popularnih predavanja, izdavanjem zbornika i drugim aktivnostima.

Članovi i članice Centra za istraživanje Međimurja znanstvenici su različitih profila

Trenutačno radimo na zborniku u kojem će se skupiti stručni i znanstveni radovi na temu različitih kriza, bilo društvenih, političkih, gospodarskih ili nekih drugih. U planu je napraviti i zbornik posvećen sv. Jeronimu, što bismo htjeli ostvariti na ljeto ili najesen. Željeli bismo organizirati i izlaganja na kojima će se predstavljati radovi koje su pojedini autori objavili u zborniku, kako bi javnost dobila uvid u ono čime se bavimo.

Centar doista okuplja stručnjake iz različitih područja: od povjesničara, povjesničara umjetnosti i arheologa do ekologa, sve one koji imaju afinitete prema istraživačkom radu povezanom s prostorom između Mure i Drave – ističe povjesničarka umjetnosti, kojoj podršku u svemu što radi pružaju otac Marijan, majka Jovanka i sestra Iva.

Crtež i ulje

Likovna crta “kola” u obitelji: Majin pradjed Petar Žvorc bio je samouki slikar, a njezin otac, inače poznati čakovečki kirurg u mirovini, također se amaterski bavi likovnom umjetnošću.

– I sama slikam i crtam, no ne baš pretjerano često zbog nedostatka vremena. Dvije sam godine s ocem pohađala Školu crtanja i slikanja “Paleta”, koju je vodio slikar Ivan Lovreković. Na fakultetu su nas, naime, podučavali kako dekonstruirati umjetničko djelo, analizirati ga i raščlaniti, dok je na ovome tečaju zanimljivo bilo saznati kako “složiti” sliku.

Od tehnika mi se najviše dopada običan crtež, odnosno olovka, što me najviše opušta. Sviđa mi se i tehnika ulja na platnu, jer je spora – možeš na njemu raditi koliko god želiš, može se prepravljati i zaista uzeti vremena – naglašava Maja.

Dodaje da je njezin otac početkom 2019. godine izlagao na 12. bijenalnoj izložbi Likovnog udruženja Čakovec u Centru za kulturu. U istoj ustanovi do kraja veljače možete razgledati već spomenutu izložbu Damira Širole.

Umjetnost u krvi

Stjepan Leiner

Zanimljiva je i “tajna veza” koju Majino obiteljsko stablo krije s obitelji Leiner.

Brat Majine bake bio je, naime, Stjepan Leiner, prvi fotograf i preparator čakovečkoga Muzeja, u kojem je i sama dvije godine radila.

Stjepanov nećak pak je poznati bubnjar Azre i Vještica Boris Leiner, koji je ujedno akademski kipar. Umjetnička crta očito je duboko usječena u genetski kod ovih dvaju čakovečkih rodova.

Čakovčanin Boris Leiner, poznati bubnjar Azre i nekih drugih bendova, ujedno je akademski kipar

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70 godina muzeja Dvor Trakošćan uz izložbu, druženje s muzealcima, light show…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dvor Trakošćan s velikim zadovoljstvom poziva sve zainteresirane na službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Otvorenje će se održati u dvorcu, 24. travnja, u srijedu, s početkom u 19 sati, a izložba će sve prisutne provesti kroz bogatu tematsku priču koja istražuje složene dinamike braka.

Osim službenog otvorenja izložbe, posjetitelje očekuje bogat glazbeni program, impresivan light show te prilika za druženje s muzealcima, što će upotpuniti ovo posebno događanje.

„Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje