Povežite se s nama

Međimurje

Dr. Marin Smilović: Liječnik bi se trebao usavršavati tijekom cijeloga radnog vijeka!

Smilović

Objavljeno:

- dana

Hrvatski dan liječnika utemeljen je na spomen 26. veljače 1874. godine, kad je osnovan Hrvatski liječnički zbor. Bila je to osma liječnička udruga u Europi. Osnovana je s ciljem unapređenja medicinske struke na svim razinama.

Tim povodom mladi liječnik Marin Smilović, dr. med., komentirao nam je međimursko i hrvatsko zdravstvo te dobre strane i nedostatke zdravstvenog sustava.

Što vas je potaknulo na studij medicine, jeste li razmatrali i druge mogućnosti, koliki su utjecaj na vas imali roditelji, a koliko se radilo o čistom interesu za medicinu?

– Tijekom srednje škole zanimale su me prirodne znanosti, većinom biologija i kemija, te sam odlučio upisati medicinu. Želja mi se javila još u osnovnoj školi, prvenstveno zbog roditelja liječnika, koji su utjecali na mene ne u smislu nagovaranja da idem njihovim stopama, nego su me zaintrigirali njihov rad, altruizam i činjenica da pomažeš drugim ljudima, što je u meni probudilo strast prema medicini. Tijekom upisa prijavio sam se samo na medicinu i na stomatologiju kao rezervni plan. Zanimale su me i gluma i glazba, no nisam odlučio krenuti tim putom.

Nakon završetka fakulteta odlučio sam se skrasiti u Međimurju, gdje sam se oženio svojom divnom suprugom Melani, koja je također liječnica, specijalizira dječju i adolescentnu psihijatriju. Imamo dvoje djece: Lauru (4) i Luku (1). Nakon obavljenog staža u Županijskoj bolnici Čakovec radio sam skoro godinu dana na Objedinjenom hitnom bolničkom prijemu (OHBP-u), gdje mi se iskristaliziralo što bih želio specijalizirati, a to je klinička radiologija u Županijskoj bolnici Čakovec. Sad sam na trećoj godini specijalizacije, trenutno u sklopu specijalizacije radim u Kliničkoj bolnici Dubrava. Nakon toga volio bih postati supspecijalizant interventne radiologije.

Marin Smilović s obitelji

POHVALNA INFRASTRUKTURA

Kakvo je vaše mišljenje o zdravstvu u Međimurju i Hrvatskoj općenito?

– Mislim da se u međimurskom zdravstvu u odnosu na neke druge krajeve dosta ulaže u infrastrukturu i opremu, što je pohvalno. Imamo moderne poliklinike, dijagnostičke aparate i sale, no mislim da bi se mogao poboljšati odnos prema mladim liječnicima. Naime, u zadnjih nekoliko godina velik broj upravo mladih liječnika odlučio je napustiti Hrvatsku prvenstveno zbog loših uvjeta rada te inertnoga i loše uređenoga zdravstvenog sustava. Način na koji se mlade liječnike pokušava zadržati je davanje penalizacijskih specijalističkih ugovora s radnom obvezom, što se pokazalo kontraproduktivnim. Stanje bi se moglo poboljšati kad bi se u suradnji državne i lokalne samouprave mladim liječnicima omogućili bolji uvjeti za rad.

Biste li preporučili mladima da studiraju medicinu?

– Moja preporuka mladim osobama koje žele studirati medicinu je da se odluče za taj put ako su primarno filantropi i altruisti, spremni na činjenicu da ih čeka težak fakultet te da će se cijeloga svoga radnog staža morati usavršavati i učiti. Sve to ipak ima i jako pozitivnu stranu, a to je osjećaj kad se pomogne ljudima koji su bolesni, što uistinu upotpunjuje osobu.

Marinova supruga Melani sa sinom Lukom i kćerkom Laurom

PACIJENT NA PRVOME MJESTU

Postoji li još išta što biste željeli poručiti kolegama ili javnosti?

– Prvenstveno želim poručiti svojim kolegicama i kolegama da se moramo truditi poboljšati međuljudske odnose, da trebamo pacijenta uvijek stavljati na prvo mjesto te da moramo zajedno pokušati poboljšati zdravstveni sustav, koji je trom i loše organiziran. Svatko tko radi u zdravstvenom sustavu zna koliko je to iscrpljujući i zahtjevan posao te da briga o pacijentima traje 24 sata svaki dan. Svima nam je u interesu da zdravstvena zaštita u Hrvatskoj dođe na višu razinu u kojoj će biti zadovoljni i pacijenti i liječnici i ostalo medicinsko osoblje.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje