Prelog: Gradska kavana Lovac nositelj standarda Okusi hrvatske tradicije
Vrijedno priznanje primila je u utorak, 18. lipnja, Gradska kavana Lovac iz Preloga. Naime, Gradska kavana Lovac primila je certifikat...
Rođen u Vratišincu 22. siječnja 1890., gdje je i proveo djetinjstvo, Žganec se zarana upoznao sa bilom međimurskoga seljačkoga stanovništva, koje će mu velikim dijelom odrediti buduću karijeru.
Međimurje je tada bilo u sastavu mađarske županije Zala. Sustavna se mađarizacija najvećim dijelom ogledala u nastavi koja je u međimurskim pučkim školama održavana na mađarskome jeziku. Takav nastavni program pohađao je i Žganec.
Kasnije je školovanje nastavio u Varaždinu pa u Zagrebu, gdje je, nakon završetka Teološkoga fakulteta, kulminaciju akademskoga života doživio obranom doktorske disertacije 1921. na Pravnome fakultetu. Uz studij, Vinko Žganec učio je i glazbu, nauk o harmoniji, kontrapunkt, glazbene oblike i poznavanje glazbala kod profesora Franje Dugana starijeg. Poduku iz glasovira dobivao je od direktora Muzičkoga konzervatorija Vjekoslava Rosenberga-Ružića. Jedno je vrijeme bio i župnik u Dekanovcu.
Do toga je trenutka Vinko Žganec već odigrao jednu od ključnih uloga u dokazivanju hrvatskoga etniciteta u kraju “med Murom i Dravom”. Čuvene “Hrvatske pučke popijevke iz Međimurja” (1916.) odigrale su ključnu ulogu na mirovnoj konferenciji u Versaillesu. Spomenuta je knjižica bila jedan od glavnih dokaza pripadnosti Međimurja ostatku hrvatskih zemalja.
Žganca možemo slobodno prozvati jednim od ključnih preporoditelja čiji je rad zadužio Međimurje. Kolika je bila opsežnost njegova rada? O tome najviše svjedoči podatak da je sakupio više od 15.000 napjeva, od kojih je veći broj izgubljen. Hrvatsku povijest zadužio je kao jedan od najvećih zapisivača narodnih pjesama, plesova i običaja. Još kao mladić 1908. godine zapisao je prvu pjesmu, “Megla se kadi”.
Druga Žgančeva knjiga smatra se najvažnijom knjigom u povijesti Međimurja
Za života je objavio niz radova. Radilo se o zbornicima, člancima i studijama. Žitelji Vratišinca se s pravom ponose ovim velikanom, a rodno mjesto odužilo mu se 1995. kada je tamošnja osnovna škola imenovana Žgančevim imenom. U Vratišincu djeluje i Kulturno-umjetničko društvo koje nosi prosvjetiteljevo ime. Njegovo bilježenje pjesama iz puka ima višestruki značaj za hrvatsku kulturnu povijest. Zapisao je preko 30 tisuća narodnih napjeva i tekstova. Nažalost, glavnina tih zapisa ostala je u rukopisima, a manji dio je objavljen.
Bio je etnomuzikolog, melograf, skladatelj i pisac, ali i odvjetnik, sveučilišni profesor, redoviti član Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti. Pjesme je prikupljao i izvan Hrvatske – u Mađarskoj, Austriji i Vojvodini. Koliko je Žgančev opus i danas tražen svjedoči podatak da su svi pretisci njegovih knjiga rasprodani. Zašto?
Iz jednostavnog razloga što se pisana riječ općenito smatra zaštitnim znakom hrvatskog kulturnog identiteta. Žgančevi zapisi u vrijeme međimurske potpune nacionalne letargije osobito su važni jer, kako je 1916. godine zapisao: “Ova se pojava dade protumačiti iz temperamenta međimurskih Hrvata. Taj je temperamenat melankoličan, više sklon čuvstvovanju nego energičnom radu i nepokolebljivim odlukama. Međimurac je nadalje osobito raspoložen za erotička čuvstva pa ovakova svoja mekana raspoloženja može izraziti najljepše i najvjernije u sumornoj melodiji mola. To je razlog zašto se nekoj žalobnoj melodiji u nas već poslovično kaže da je – međimurska!”
Evo što povodom obljetnice kažu u Međimurskoj županiji:
– Dr. Vinko Žganec zadužio nas je da njegujemo i prenosimo međimursku riječ, čuvamo tradiciju, kulturu, identitet… Brojne naše udruge s ponosom nose ime ovog akademika i etnomuzikologa. U spomen i sjećanje, u rodnome Žgančevu mjestu Vratišincu njegovo ime danas nose ulica, škola, kulturno-umjetničko društvo i Dom kulture, kao i Međimurska zaklada za obrazovanje, na čijem je čelu župan Međimurske županije Matija Posavec, koja dodjeljuje sredstva za pomoć u školovanju učenicima i studentima Međimurja!
Županijski izaslanici su s čelništvom Općine Vratišinec povodom obilježavanja sto godina oslobođenja Međimurja od mađarske vlasti na Žgančevu grobu položili vijence i zapalili svijeće. Time su odali počast jednom od najvećih Međimuraca, čiji duh i danas pridonosi jačanju međimurskog identiteta.
Berba grožđa, bogata povorka s uprizorenjem „Serjojnske berbe grožđa” nekada je bila gotovo najveća manifestacijska senzacija Murskoga Središća.
Organizatori s velikim zadovoljstvom najavljujuju tradicionalnu „Serjojnsku berbu grožđa” koja će se održati u nedjelju, 22. rujna, u Murskom Središću. Ovaj povijesni događaj, koji ponovno oživljava bogatu kulturnu baštinu ovog kraja, započet će točno u 14:30 sati. Start je točno u 14:30 sati na parkingu ispred groblja.
Povorka od groblja Ulicom A. Mihanovića kreće prema Martinskoj ulici, lijevo po Martinskoj, skreće desno u Matije Gupca i napreduje prema centru . odnosno do prostora ispred zgrade Gradske uprave. Glavni i finalni pokaz/mimohod je pred stubištem ispred zgrade gradske uprave.
Bira se i nagrađuje najzanimljivije predstavljanje.
Po okončanju mimohoda zajedničko slavlje-zabava uz glazbeni sastav u Sokolskom domu, s osiguranom eno-gastronomskom ponudom za sve sudionike povorke.
Obzirom na istek mandata Uprave Direktora GKP ČAKOM d.o.o. Ivana Perhoča, bacc.ing.el. Nadzorni odbor GKP ČAKOM d.o.o. je objavio natječaj za izbor nove Uprave Direktora GKP ČAKOM d.o.o.
– Kako po provedenom prvo objavljenom natječaju nije odabran ni jedan kandidat, natječaj je ponovljen. Po ponovljenom natječaju pristiglo je jedanaest prijava, od kojih su pet prijava bile pravovaljane. Sa svim kandidatima koji su poslali pravovaljane prijave, članovi Nadzornog odbora su obavili razgovor. Nakon obavljenih razgovora i proučene pristigle dokumentacije pravovaljanih prijava kandidata, Nadzorni odbor GKP ČAKOM d.o.o. je jednoglasno donio odluku te predlaže Skupštini Društva GKP ČAKOM d.o.o. da za novu Upravu Direktora imenuje gđu. Lidiju Miše-Jalšovec, dipl.oec. iz Čakovca – stoji u priopćenju ČAKOM-a.