Povežite se s nama

Međimurje

Društvo agronoma Osijek: „Necertificirano sjeme može uzrokovati nekontrolirano širenje bolesti“

Ilustracija

Objavljeno:

- dana

Mnogo rasprave u javnosti izazvao je prijedlog novog Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja. Najveći protivnici Zakona su ekološki savezi i udruge koje su poručile da je „prijedlog novoga Zakona nedorečen“.

– Ekološko sjemenarstvo uopće se u Zakonu ne spominje, iako nova uredba EU o ekološkoj proizvodnji unosi značajne novosti po pitanju toga područja. U Hrvatskoj postoje brojni mali OPG-ovi koji svoju egzistenciju osiguravaju uzgojem dijelom za vlastite potrebe, a dijelom za prodaju. Njima Zakon beziznimno predviđa ograničenje upotrebe vlastitoga sjemenja, što je u krizno vrijeme dodatan udar na najranjiviji dio malih OPG-ova. To također znači gubitak sorata koje još nisu prikupljene u kolekcijama Nacionalne banke biljnih gena i stavljene na sortnu listu – poručili su između ostalog krajem prošle godine iz Hrvatskog saveza ekoloških proizvođača te udruga Biovrt i Život.

U raspravu se uključilo i Društvo agronoma Osijek, najveće strukovne udruge agronoma s tradicijom rada više od 70 godina. Oni u otvorenom pismu daju punu potporu donošenju novog Zakona.

– Novi Zakon o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja donosi niz poboljšanja za poljoprivredne proizvođače, sektoru oplemenjivanja i sjemenskoj proizvodnji. Također, objavom otvorenog pisma želimo stati na kraj netočnim informacijama o uvođenju novih ograničenja koje se pojavljuju u javnosti – ističe Romeo Jukić, predsjednik Društva agronoma Osijek.

Ono s čim se slažu sve strane u ovoj priči je činjenica da trenutno važeći Zakon o sjemenu datira iz 2005. godine te ga je potrebno izmijeniti.

– Predloženi način zadovoljavajuće je osmišljen te ima punu podršku struke. U ovom trenutku i prema trenutnoj zakonskoj regulativi, upotreba sjemena s poljoprivrednog gospodarstva je bez kontrole, odnosno nije poznata kvaliteta takvog sjemena, kao ni prisustvo bolesti i štetnih organizama, a nažalost, često je i predmet ilegalne trgovine – ističe predsjednik Jukić, dodajući da uspješni poljoprivredni proizvođači ostvaruju visoke i stabilne prinose, između ostalog i zato što koriste kvalitetno sjeme.

– Sjetvom certificiranog sjemena proizvođaču se jamči sortna pripadnost i minimalno propisani zahtjevi kakvoće kao što su čistoća, klijavost i zdravstveno stanje. Stoga je potrebno i „sjeme s poljoprivrednog gospodarstva“ proizvesti na način da osigura poljoprivrednom proizvođaču ispravno zdravstveno stanje i poznata osnovna svojstva kakvoće. Stoga ukazujem da upotreba necertificiranog sjemena bez ikakvog nadzora nije dobar primjer poljoprivredne prakse i može uzrokovati nekontrolirano širenje bolesti, korova i štetnih organizama bila te rezultirati značajnim smanjenjem prinosa po jedinici površine – dodaje Jukić.

Nema zabrane proizvodnje sjemena za autohtone i tradicijske sorte

Puno rasprave izazvalo je tumačenje dijela javnosti da će se novim Zakonom zabraniti korištenje tradicijskih sorti i proizvodnja vlastitog sjemena.

– Nigdje u prijedlogu Zakona nismo uočili zabrane po pitanju proizvodnje vlastitog sjemena i na vlastitom gospodarstvu za autohtone i tradicijske sorte. Stoga tumačenja u kojima se spominje zabrana upotrebe autohtonog sjemena starih sorti i njihovih proizvoda smatramo neispravnim. Mali proizvođači, razne udruge i ostali koji se bave proizvodnjom autohtonih i tradicijskih sorti na ovaj način odbijaju službenu evidenciju takvog materijala i mogućnost budućih poticaja takve proizvodnje. Ukazujemo da ovaj prijedlog nije obveza, nego mogućnost pojedinca, što smatramo poticajnim prijedlogom ovog Zakona – stav je struke.

Prijedlog Zakona po tom je pitanju prilično jasan te malim i ekološkim proizvođačima, vrtlarima i hobistima ni na koji način ne određuje nove namete i ograničenja u smislu proizvodnje vlastitog sjemena za vlastite potrebe.

– Proizvodi od sjemena autohtonih i tradicijskih sorti će se i dalje moći prodavati na tržnicama jer navedeni proizvodi nisu obuhvaćeni ovim Zakonom. Dakle, u prijedlogu novog Zakona je vidljivo da se malim proizvođačima ne nameću nova ograničenja, nego omogućuje proširenje njihove djelatnosti na legalnu komercijalizaciju autohtonih i tradicijskih sorti. Na taj bi način ove sorte trebale dodatno dobiti na vrijednosti. Žalosno je da u dosadašnju javnu raspravu nije bila uključena struka i sugovornici koji se bave oplemenjivačkim radom i sjemenarskom strukom, već su medijski prostor dobili samo određene udruge i pojedinci – piše u otvorenom pismu Društva agronoma Osijek kojeg potpisuje predsjednik Romeo Jukić.

Međimurje

Više od 850 sudionika na nedjeljnom Polumaratonu Zrinski

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na konferenciji za medije 16. travnja predstavljeno je novo izdanje najpopularnije i najmasovnije međunarodne utrke, koja se održava povodom Dana Međimurske županije – Polumaratona Zrinski.

Pročelnica Službe za poslove župana Petra Vadlja istaknula je da je riječ o događaju koji oslikava duh Međimurja: „I ove godine nizom sportskih manifestacija pokazujemo da je naša Županija apsolutno zasluženo, prva u Hrvatskoj, ponijela titulu Europske regije sporta. U nedjelju ćemo to potvrditi na sedmom izdanju Polumaratona Zrinski, nakon čega slijedi spidvej spektakl u Donjem Kraljevcu, zatim naš poznati BIMEP, te biciklistička utrka na ranču Curek. Međimurje živi sport kroz sve generacije, živi zdravo i održivo što simbolizira i ovogodišnji slogan promoviran uz Dane Međimurske županije – Green is in Međimurje je in.“

Dodala je da je Polumaraton Zrinski snažna promocija i kraja i sporta te zahvalila članovima organizacijskog odbora na predanosti, kao i novinarima na praćenju bogatog programa Dana Međimurske županije.

Konferenciji su – u ime organizatora – prisustvovali članovi Atletskog kluba Međimurje, na čelu s predsjednikom Marijem Dobšom koji naglašava: „Polumaraton Zrinski najveća je utrka Međimurja i već dosad se prijavilo više od 850 sudionika iz nekoliko zemalja. Prognostičari su za nedjelju najavili temperaturu zraka između 8 i 13° C, što je za trčanje optimalno. O sigurnosti utrke brinut će veliki broj volontera, od vatrogasaca, studenata i srednjoškolaca do pripadnika Crvenog križa, uz podršku Policijske uprave međimurske“.

Dobša je dodao da je Polumaraton Zrinski šlag na torti niza sportskih manifestacija koje AK Međimurje organizira, te predstavlja rezultat rada Kluba sa svim generacijama. Mario Dobša zahvalio je i Međimurskoj županiji koja stoji iza ovog velikog sportskog pothvata.

Nenad Veselko pozvao je vozače na strpljenje, tijekom primjene posebne regulacije prometa u gradu u cilju nesmetanog odvijanja utrke. Start utrke je u nedjelju, 21. travnja, u 9 sati u Zrinsko-frankopanskoj ulici, a cilj na Trgu Republike. Sudionici utrke i ove godine biraju između kraće dionice od 5 kilometara te dulje od 21 kilometra.

I Božica Horvat, članica AK-a Međimurje, zahvalila je Međimurskoj županiji i sponzorima na podršci koja, ne samo da omogućava ovaj događaj, već i osigurava pehare i nagrade najuspješnijim trkačicama i trkačima, te dodala da se vrijednost Polumaratona Zrinski ogleda i u činjenici da mu se sve češće priključuju timovi tvrtki i ustanova te ovaj oblik aktivnog druženja koriste za snažnije povezivanje unutar svojih kolektiva.

Nastavite čitati

Međimurje

Osnovna škola Mursko Središće ide u dogradnju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Murskom Središću je osnovna škola izgrađena prije 60 godina i dobro je desetljećima služila učenicima, međutim, nedostatna je za sve učenike u jednoj smjeni i provođenje jednosmjenske nastave koja je važna za boravak roditelja s djecom, mogućnosti izvannastavnih aktivnosti, mogućnosti organizacije školskih izleta ili odlaska na kazališne i druge predstave i mnoge druge stvari koje danas polako postaju standard.

Vlada Republike Hrvatske teži jednosmjenskoj nastavi na području cijele Republike Hrvatske, a pomoć u tome su velika sredstva koja su osigurana za Nacionalni plan oporavka i otpornosti. Vlada Republike Hrvatske je tako putem NPOO-a osim za dječje vrtiće, koji u Murskom Središću ide u dogradnju, osigurala sredstva i za gradnju i dogradnju osnovnih škola, pri čemu je Grad Mursko Središće u suradnji s osnivačekm osnovne škole, Međimurskom županijom, te Osnovnom školom Mursko Središće protekle tri godine aktivno radio na pripremi i prijavi projekta dogradnje osnovne škole. Prije nekoliko su mjeseci i gradonačelnik Dražen Srpak i župan Međimurske županije, Matija Posavec i bili u Ministarstvu znanosti i obrazovanja upravo s ciljem izvida terena po pitanju prijavljenih idejnih projekata.

Sjajna je vijest što je prije nekoliko dana izdana Suglasnost na idejni projekt i omogućeno financiranje u iznosu od 100 %. To znači da će biti dograđeno devet novih učionica, knjižnica i blagovaona. Slijedi korak izrade glavnog projekta i same prijave, nakon čega bi trebala uslijediti i gradnja i kroz koju godinu sva će djeca u Murskom Središću biti u jutarnjoj smjeni.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje