Povežite se s nama

Međimurje

Drveni dinosauri i ribe stričeka Bobeka oduševili mališane iz Nedelišća

Objavljeno:

- dana

– To nije dinosaur, to je jastreb! – uvjeravali su klinci iz Dječjeg vrtića “Zvončić” iz Nedelišća stričeka Bobeka u srijedu na Dječjem odjelu Knjižnice “Nikola Zrinski” Čakovec.

No, Matija Bobek, odgajatelj i animator koji izrađuje didaktičke igračke i skulpture od drva, nije se dao smesti. Strpljivo je mališanima objašnjavao kako je nastao dinosaur, od čega je napravljen i kako je dobio rep.

Poznati “drveni majstor” u okviru Mjeseca hrvatske knjige prošlog je tjedna, od 15. do 17. listopada, na Dječjem odjelu Knjižnice održao radionice za djecu vrtićke dobi pod nazivom “Kao prvo – zagonetno drvo”, u kojima je sudjelovalo stotinjak djece.

Stvari iz prirode

Životinje, glazbeni instrumenti, igračke izrađene od hrasta, bukve, agacije, vrbe, ali i drugih riječnih i morskih naplavina, tikvica, žirova, oraha, kestena te drugih materijala pronađenih u prirodi oduševili su mališane iz vrtića „Zvončić“, koji su na radionici sudjelovali u srijedu. Na radionicu im je striček Bobek donio stolčić koji je izradio od bukve, hrasta i trešnje, nož ljubavi – jedini nož na svijetu na koji se ne može porezati, ali i panj, iz kojeg su naučili što su godovi i kako se drvu izračunaju godine.

Didaktičke igračke i skulpture od drva iz Bobekove kolekcije uvele su djecu u svijet starinskih igračaka spojenih s modernim, 21. stoljećem. Ipak, najviše su se oduševila kada su sama pokušala od dijelova složiti svoju vlastitu igračku.

– Po struci sam odgojitelj, a likovnom djelatnošću želim djeci približiti drvo kao drvo i drvo kao uporabni predmet. Htio sam im pokazati da u prirodi postoje različite vrste drva, od kojeg se puno toga može raditi. Najzanimljiviji su predmeti koje mogu slagati, nešto poput drvenih lego kockica, s kojima smo se igrali na početku radionice – rekao je Bobek.

„Drveni majstor“ vjeruje da svakom djetetu treba dati priliku da stvara, istražuje i uči uz neoblikovane elemente prirodnog podrijetla, te da u tome samo, istražujući, metodom pokušaja i pogrešaka, dođe do kreativnog predmeta ili igračke iz mašte. U tome je, ističe, prava vrijednost.

– Na radionicama radimo prstima, a kod starije djece pilimo pilom, s kojom, moram priznati, danas djeca baš nemaju previše doticaja. Danas se općenito rijetko radi rukama, pa su ove radionice zanimljive i djeci i roditeljima, s kojima uskoro planiram organizirati rehabilitacijske radionice – najavio je Bobek, koji svoje radionice održava diljem Hrvatske, a zadnjih godina je redoviti gost Špancirfesta. Ove je godine prvi put sudjelovao na Porcijunkulovu.

Čest gost

Helena Andrašec, knjižničarka i voditeljica igraonice na Dječjem odjelu, istaknula je da je Bobekova radionica “Kao prvo – zagonetno drvo“ samo dio programa koji će se održati u knjižnici povodom Mjeseca hrvatske knjige, koji je počeo 15. listopada i traje do 15. studenoga.

– Striček Bobek nam je čest gost i, mogli bismo reći, već domaći. Još prije nekoliko godina došao je k nama s idejom o radionicama, što smo rado prihvatili jer djeci treba pokazati nešto drugačije od plastike. Otvorena je i izložba radova i dječjih igračaka iz ciklusa “Kao prvo – zagonetno drvo”, koja se može pogledati sve do 26. listopada – rekla je Andrašec.

Ne odustajem!

Rođeni Varaždinac koji s obitelji živi u Međimurskoj županiji ističe da su u inozemstvu ovakve radionice koje organiziraju vanjski suradnici u vrtićima i školama nešto uobičajeno. – Kad djeca nešto rade svojim rukama i prstima, u inozemstvu se jako cijeni. Kod nas još nije toliko popularno, no želim to promijeniti i ne odustajem od toga – poručio je.

Brojni sadržaji

Povodom Mjeseca hrvatske knjige koji je počeo 15. listopada i traje do 15. studenog otvoren je likovno-literarni natječaj u kojemu mogu sudjelovati sve osnovne škole. Rok za dostavu radova je 26. listopada, nakon čega će biti otvorena i izložba „Šetnja stazama baštine“ jer je ova godina proglašena Europskom godinom baštine.

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje