Povežite se s nama

Život i društvo

Evo tko je bio “captain” Milan Šimek po kojem će varaždinski aerodrom nositi ime

Objavljeno:

- dana

U razdoblju od 11. kolovoza do 10. rujna Grad Varaždin provodi hvalevrijedno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću povodom donošenja odluke o određivanju naziva varaždinskog aerodroma u Dravčini.

Ciljevi provođenja savjetovanja su upoznavanje javnosti s ovom odlukom te prikupljanje mišljenja, primjedbi i prijedloga, kao i eventualno prihvaćanje zakonitih i stručno utemeljenih mišljenja, primjedbi i prijedloga.

Fascinacija letenjem

Naime, Grad Varaždin je vlasnik zemljišnih čestica koje čine varaždinski aerodrom. Poznati Varaždinac, pilotska legenda i vizionar Milan Šimek, doajen varaždinskog zrakoplovstva, glavni je organizator aerodroma Varaždin, stoga se ovim putem predlaže da se po njemu i imenuje varaždinska zračna luka. Materijali i obrasci relevantni za savjetovanje, kao i Nacrt odluke, nalaze se na internetskoj stranici Grada Varaždina, a doprinose javnom savjetovanju moguće je dostaviti isključivo putem priloženog obrasca na adresu: Grad Varaždin, Upravni odjel za gradnju i komunalno gospodarstvo, Trg slobode 12/II, Varaždin, s naznakom “Primjedbe, prijedlozi i mišljenja na Nacrt odluke o određivanju naziva aerodroma Varaždin u Varaždinu” ili na e-mail adresu: [email protected], također putem obrasca.

Spomenuta inicijativa vladajućih u Gradu proteklih je dana zapalila društvene mreže jer brojni Varaždinci dvoje o tome treba li Aerodrom Varaždin (službena oznaka LDVA) nazvati po Milanu Šimeku.

To ne čudi jer se u svim svjetski relevantnim publikacijama koje tangiraju povijest zračnog ratovanja mogu pronaći imena varaždinskih zračnih asova poput Romana Schmidta (prvi Varaždinac koji, još 1917., postaje pilot motornih aviona) ili Vladimira Ferenčine (as s 10 priznatih zračnih pobjeda u Drugom svjetskom ratu)…

No kada je riječ o razvoju civilnog zrakoplovstva u Varaždinu i aerodroma koji nema poveznicu s nekakvom vojnom zrakoplovnom bazom, Milanu Šimeku jednostavno nema dostojnog premca. Riječ je, naime, o spiritusu movensu cjelokupne zrakoplovne djelatnosti u Varaždinu, a dijelom i u Čakovcu (Pribislavcu).

Šimek je rođen 20. srpnja 1931. godine u Varaždinu, gradu u kojem je stasao kao modelar, jedriličar, profesionalni pilot višemotornih aviona i nastavnik letenja. Najveće svoje djelo podario je svom gradu: moderan i perspektivan aerodrom. Od najranije mladosti bio je fasciniran letenjem i letjelicama. Kao trinaestogodišnjak počeo se baviti modelarstvom u školi Hrvatskih krila, a nakon rata poletio je u pravoj jedrilici i 50-ih godina stječe diplomu nastavnika letenja u SVC-u Vršac. U godinama koje su uslijedile karijeru nastavlja na sportskom uzletištu u Pribislavcu te postaje nastavnik letenja na motornim avionima i profesionalni pilot. Od samih početaka članstva u Zrakoplovnom društvu Varaždin i Aeroklubu ističe se velikim tehničkim znanjem i organizacijskim sposobnostima, pa je sredinom pedesetih godina imenovan sekretarom (tajnikom) Kluba, koji je pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća iznimno aktivan. Osposobljen je velik broj modelara, kojima su znanje prenosili državni reprezentativci i rekorderi poput Josipa Vajdića, Đuke Brleka, Čedomila Vertuša, Ivana Crnčeca i Mladena Prevolčića. O padobrancima su se pak brinuli Ivan Šenveter, Mihajlo Holovka, Predrag Korenički (državni rekorder) i Milica Petrović, višestruko nagrađivana padobranka. Budućim je pilotima stečeno znanje i iskustvo nesebično prenosio Milan Šimek, te su njegovi štićenici Franjo Žganec, Stanko Horvat, Zvonko Žitnjak, Milivoj Božić, Mario Husnjak, Boris Hanžek, Zlatko Erdec i drugi između ostaloga ostvarili profesionalnu karijeru u različitim zrakoplovnim kompanijama te strukovnim agencijama dviju država.

„Šimekovim venama tekao je kerozin, a ljubav prema metalnim pticama nije ga napustila do kraja života. Bio je omiljen među Varaždincima. Doživljavali su ga kao ‘jednog od njih’. Kada su čuli da leti avion, djeca bi gradskim ulicama i trgovima vikala: ‘Šimek, Šimek’…! Bio je doslovce ‘Legenda nad gradom’, što je i naziv serigrafije varaždinskog slikara Borisa Švaljeka posvećene upravo Milanu“, piše u jednom sjećanju koje je na pokojnog oca iznijela kći Rajka.

Iza njegova dugogodišnjeg rada posvećenog razvoju zrakoplovstva u našem gradu ostalo je veliko naslijeđe, koje se ne odnosi samo na školovanje više stotina modelara, padobranaca te pilota jedrilica i aviona.

Naime, s kolegama je u Varaždinu, Vrsaru i drugdje uspješno organizirao 25 iznimno dobro posjećenih međunarodnih zrakoplovno-turističkih manifestacija poznatih kao “Aeropicnic Varaždin”. Tomu treba dodati i 13 izdanja međunarodnog natjecanja “Varteks kup”, na kojem su se ogledali velemajstori zrakoplovnog modelarstva u kategoriji FAI A2 i atraktivnim brzinskim utrkama vezanih modela. Štoviše, njegove organizacijske sposobnosti prepoznate su u toj mjeri da je s funkcijom “head managera” angažiran u rukovođenju 14. Svjetskim padobranskim prvenstvom (održano je na zagrebačkom sportskom aerodromu Lučko 1978. godine).

Asfaltiranje piste

Ipak, njegov najveći životni izazov bila je izgradnja infrastrukture aerodroma Varaždin s asfaltiranom uzletno-sletnom stazom, dovoljno dugom i širokom da na aerodromu mogu sigurno operirati veliki višemotorni putnički avioni. Čak i u današnje vrijeme, to je vrlo teško postići bilo gdje, a kamoli u ona vremena. Još 1968. godine Šimek je na jednoj fotografiji svojeručno napisao da će od raspadnutog autobusa na aerodromu nastati pravi, prostrani hangar i pristanišna zgrada s kontrolnim tornjem – “jer tako mora biti”. Dvadeset godina kasnije sve je bilo na svome mjestu, pa i asfaltirana pista, a koliko je u svojim nakanama Milan Šimek morao biti poduzetan i dovitljiv, najbolje opisuje fragment iz sjećanja pokojnog prof. dr. sc. Rudolfa Lončarića, redovitog profesora u mirovini Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

„Konačno, jedna od stvari kojima smo se bavili kada sam bio predsjednik općine je bio razvoj varaždinskog aerodroma. Ovdje je bilo možda i malo patriotizma, a posebno važna uloga u njegovom razvoju pripada tadašnjem rukovoditelju aerodroma Milanu Šimeku, mojem kolegi iz Gimnazije. On je bio strahovito zaljubljen u taj aerodrom i stvarno je htio nešto iz njega napraviti, tako da sam na njegovo veliko inzistiranje napravio kontakt sa generalom Antunom Tusom koji je bio rukovoditelj zrakoplovstva JNA u Beogradu. General Tus je sazvao jedno veliko povjerenstvo koje je održano u Varaždinu u Gradskoj vijećnici, a prethodno je napravljena jedna velika analiza mogućnosti i dometa tog aerodroma, kakav bi trebao biti taj aerodrom, čemu bi služio itd. Tada je donesena odluka da bi to bio aerodrom kategorije 2C, jer je imao mogućnost izgradnje piste do pruge Varaždin-Koprivnica. Tako smo donijeli odluku o izgradnji varaždinskog aerodroma. No, za samu njegovu izgradnju je bila važna i snalažljivost pokojnog Šimeka. Tako na primjer, kada se gradila aerodromska pista, a tada sam bio generalni direktor Zagorja, nazvao me je i zamolio ako bi mogli pokloniti jedan kamion drenaže, jer su napravili široki iskop za novu pistu. Osim Zagorja, pitali su i druge tvrtke za drenažu, od Ceste, Vodogradnje, Hrvatskih voda itd. Uglavnom, ja sam to odobrio. No umjesto jednog kamiona, u šljunčaru je došlo 100 kamiona, ali mi smo im svejedno pomogli“, piše u intervjuu koji je 2013. godine objavljen u glasilu „Historia Varasdiensis“.

Svojatanje tuđega životnog djela

Nažalost, vizija razvoja varaždinskog aerodroma ugasila se iznenadnim odlaskom Milana Šimeka, koji je preminuo 26.siječnja 1991. godine. Okolnosti su se otad drastično promijenile, te je aerodrom doživio promjene vlasnika i operatora, a njegova infrastruktura uglavnom propadanje i devastaciju. Još gore, pojavili su se posljednjih godina i raznorazni čačići koji s vremena na vrijeme neargumentirano javno svojataju Šimekovo životno djelo (ili makar njegov dio). Stoga je i aktualno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću prilika da Varaždinci takvima poruče – “nebu išlo”!

Milan Šimek s kolegama pilotima iz Aerokluba Varaždin

Život i društvo

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća proslavljen Dan općine Trnovec Bartolovečki

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon bogatog programa povodom Dana općine Trnovec Bartolovečki, u srijedu je, 24. travnja, održan najsvečaniji dio programa – svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Trnovec Bartolovečki.

Svečanu sjednicu otvorio je predsjednik Općinskog vijeća Dalibor Jurak koji je istaknuo kako je prije 31 godinu održana prva konstituirajuća sjednica Općinskog vijeća te da se od tada, kroz zajednički napor lokalne vlasti i svih mještana, nekadašnja ruralna sredina transformirala u mjesto u kojem je ugodno živjeti, raditi i osnivati obitelj.

– Ispred nas je mnoštvo izazova, a naše je Općinsko vijeće odlučno u naporima za stvaranje još bolje budućnosti. Moramo uložiti dodatne napore kako bismo zadovoljili potrebe svih naših sugrađana, od najmlađih do najstarijih – poručio je Jurak, dodavši kako je ključno pronaći zajednički jezik i surađivati. Dodao je kako Općina njeguje dobru suradnju s Varaždinskom županijom te Vladom Republike Hrvatske.

Potom su svi prisutni imali priliku u video prezentaciji pogledati što je sve od većih kapitalnih projekata realizirano u 2023. godini, nakon čega se prigodnim riječima obratila načelnica Općine Trnovec Bartolovečki Verica Vitković.

Načelnica je sve srdačno pozdravila te istaknula kako su u proteklih godinu dana ulagali u unapređenje kvalitete življenja u općini, od ulaganja u nove ceste i javnu rasvjetu do ulaganja u obrazovnu i sportsku infrastrukturu, uređeni su objekti javne namjene, brinuli su o zaštiti okoliša, postavljena su dječja igrališta, a uvođenjem optike dodatno je modernizirana općina.

– Oni koji žive u našoj Općini vide sve promjene koje naša općina doživljava, a prilikom sastavljanja proračuna posebna pažnja se pridaje projektima koji su u skladu sa željama naših mještana – rekla je načelnica Vitković pa istaknula nekoliko novih projekata i one koji su u tijeku.

Tako se priprema natječaj za modernizaciju javne rasvjete na području cijele općine, kao i natječaj za sanaciju još dviju prometnica na području općine te za sanaciju parkirališnog prostora ispred mjesnog groblja Bartolovec. Nakon Trnovca Bartolovečkog, nastavljen je projekt uvođenja optičke mreže i za ostala naselja, a u tijeku su pripremni radovi na postavljanju asfaltnog sloja u naselju Štefanec Marof. Ujedno se izvode i radovi na zamjeni dotrajalih vodovodnih cijevi u Bartolovečkoj ulici, a u tijeku su i manji projekti, no ne i manje važni za mještane.

Načelnica se posebno osvrnula i na kapitalni projekt – izgradnju novog dječjeg vrtića kapaciteta 200 djece, za koji je već izrađena projektna dokumentacija i ishođena je građevinska dozvola, a u tijeku je proces nabave za izvođenje građevinskih radova.

Uime prisutnih gradonačelnika i načelnika prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je načelnik Općine Martijanec Branimir Nađ koji je rekao da Općina Trnovec Bartolovečki i ove godine može biti ponosna jer se može pohvaliti brojnim realiziranim projektima i uspjesima.

– Veliki broj realiziranih i manjih i većih infrastrukturnih projekata govori o tome da se u ovoj općini radi planski, smisleno, svrsishodno i sveobuhvatno. Nema toga što nije obuhvaćeno. U ovoj općini provode se i socijalne politike, pa možemo reći da nitko nije bio izostavljen ili zanemaren. Socijalni standard koji je ovdje postavljen na izrazito je visokom nivou – istaknuo je Nađ.

Prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je i saborski zastupnik Predrag Štromar. Rekao je kako je Trnovec Bartolovečki varaždinska općina s najviše stanovnika i razvija se jako brzo te da samim time ima i velike potrebe.

– Načelnica Vitković odlično vodi općinu, sve ide u dobrom smjeru, ali i mi u Zagrebu trebamo rješavati probleme koje možemo. Riješili smo problem bala vrijednosti od nekoliko milijuna eura. Ono što nam je sada potrebno je rješavanje projekata u idućem razdoblju kao što je vrtić, i to je jedan od problema ovdje u općini Trnovec Bartolovečki – kazao je Štromar.

Župan Varaždinske županije te izaslanik Vlade RH i premijera Andreja Plenkovića Anđelko Stričak u svom je obraćanju također čestitao Dan općine te se potom dotaknuo rješavanja baliranog otpada za koji je Vlada osigurala stopostotni iznos troška od 29 milijuna eura.

Dodjela općinskih nagrada i zahvalnica

Kao što to obično biva, podijeljena su i općinska priznanja te nagrade, koje su nagrađenima uručili predsjednik Općinskog vijeća Dalibor Jurak i načelnica Općine Verica Vitković.

Tako su nagrade podijeljene najboljim učenicima osnovnih škola Trnovec i Šemovec – Mihaelu Horvatu iz OŠ Trnovec i Lovru Bogatiju iz OŠ Šemovec, koji su kao nagradu dobili prijenosno računalo i torbu.

Nagradu za ostvareni iznimni rezultat u području sporta dobila je reprezentativka Republike Hrvatske i državna prvakinja u latinoameričkim plesovima Stefani Hrman.

Nagradu za najbolju studenticu dobila je Leona Hrupek, nadarena redovna studentica na Medicinskom fakultetu u Rijeci.

Zahvalnicu su dobili dobrovoljni darivatelji krvi, Andrija Foder koji je dobrovoljno darivao krv 135 puta, te Ivan Magić koji je krv darivao 128 puta.

Zahvalnicu je dobila i Udruga žena „Cvijet” iz Šemovca za 15-godišnji doprinos razvoju i promicanju ugleda i značaja Općine Trnovec Bartolovečki u području društvenog života očuvanjem i oživljavanjem izrade svih vrsta rukotvorina i tradicijskih predmeta, očuvanjem autohtonih djelatnosti te poticanju oživljavanja starih tradicijskih zanata kao kulturne baštine.

Zahvalnica je pripala i Kulturno umjetničkom društvu „Mak” Trnovec za 25-godišnji doprinos razvoju i promicanju ugleda i značaja Općine Trnovec Bartolovečki u području društvenog života unapređenjem, razvojem, očuvanjem, njegovanjem i razvijanjem kulturne i tradicijske baštine trnovečkog kraja, kao i zaštitom te očuvanjem tradicijskih materijalnih dobara.

Uime svih nagrađenih prigodno se obratio Miro Koren, predsjednik KUD-a „Mak” Trnovec, koji je zahvalio svima koji su prepoznali rad, trud i zalaganje nagrađenih.

Nastavite čitati

Život i društvo

Varaždinskim gimnazijalcima nagrada na eko natječaju Fonda za zaštitu okoliša – Modna lasta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Više od 150 radova učenika osnovnih i srednjih škola na Dan planeta Zemlje poslalo snažnu poruku o važnosti borbe protiv brze mode i negativnih utjecaja na okoliš.

Radovi pristigli na adresu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sklopu natječaja Modna lasta, čiji su pobjednici objavljeni povodom Dana planeta Zemlje.

Upravo su učenički radovi inspiracija i izvor kreativnih ideja kojima svatko od nas može doprinijeti zaštiti i raznolikosti našeg okoliša, a koji je svakim danom u sve većoj opasnosti od uništenja, prvenstveno zbog konzumerizma i brze mode koja je bila fokus ovogodišnjeg kreativnog natječaja. Kroz tri zadatka, niži i viši razredi osnovnih škola, srednje škole te đaci kreativci pokazali su kako možemo usporiti brzu modu i pomoći Planetu.

Stručni žiri, u kojem su sjedili predstavnici najvećih hrvatskih medijskih kuća, influencerica Mateja Frajsberger poznatija kao Click4chic te predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, odabrao je tri najkreativnija rada u svakoj od kategorija.

Prvo mjesto u kategoriji nižih razreda odnijeli su Petra Atelj, Rut Fekeža, Paula Majstorović, Iris Tomljenović i Korina Židak iz Osnovne škole Vjenceslava Novaka Zagreb, pod mentorstvom razrednice Bojane Habjanec, dok je u kategoriji viših razreda pobjednica Viktorija Huljina iz Osnovne škole Banija koju je mentorirala Ankica Veseljić.

Prvo mjesto u kategoriji srednjih škola pripalo je Dori Modrić, Jakovu Grabaru, Elizabeti Kasun, Viti Breški i Karli Kolenko iz Prve gimnazije Varaždin, koje je u kreativnom procesu podupirala prof. Ivana Žnidarić Kajić.

– Iznimno smo sretni zbog velikog odaziva učenika na ovogodišnji natječaj „Modna lasta“. Više od 150 prijava svjedoči o strasti i predanosti učenika, kad je riječ o očuvanju okoliša. To nas inspirira i potiče da svake godine ponovno pružimo priliku djeci i mladima da pokažu svoju kreativnost i brigu za naš planet, te ih nagradimo za njihov trud. Ovogodišnji pobjednici su pravi pokazatelji ekološke osviještenosti mlađih generacija te čvrsto vjerujemo kako ih je potrebno motivirati da se nastave razvijati u tom smjeru – izjavila je Sunčana Matić iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Cilj ovog obrazovno-ekološkog natječaja bio je educirati i inspirirati djecu i mlade na usvajanje održivih navika za očuvanje Zemlje te je još jednom potvrdio koliko je važno motivirati ih da aktivno djeluju u zaštiti okoliša.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje