Zbog napuštanja psa i drugih domaćih životinja ići će se u zatvor
Napuštanje životinja uskoro bi trebalo postati kazneno djelo s predviđenom kaznom zatvora u trajanju do godinu dana, piše Jutarnji list....
LAUREATI U 2016.
Nagrada za životno djelo Grada Varaždina u 2016. godini bi na svečanoj sjednici povodom Dana Grada i blagdana sv. Nikole, 6. prosinca, trebala biti uručena velečasnom Miji Horvatu, župniku Župe sv. Fabijana i Sebastijana, za osobiti doprinos i dugogodišnje pastoralno djelovanje u toj varaždinskoj župi.
Upravo je svećenik, koji službu obavlja već 50 godina, a u Varaždinu je od 1976. godine, predložen za najvišu nagradu koju dodjeljuje Grad Varaždin.
O dobitnicima Nagrade za životno djelo, nagrada, plaketa i medalja Grada Varaždina odluku će donijeti gradski vijećnici na sjednici koja je zakazana za 21. studenoga.
Za nagrade Grada Varaždina predloženo je četvero poznatih Varaždinaca. Davor Bobić, skladatelj, pedagog i ravnatelj Varaždinskih baroknih večeri, za laureata je predložen zbog izvanrednih rezultata u umjetničkoj i pedagoškoj praksi te promicanje kulture i umjetnosti.
Odličnom sportašu Enesu Gariboviću nagrada bi trebala biti uručena za iznimne sportske rezultate u karateu u 2016., kao i promoviranju Grada izvan granica Republike Hrvatske.
Poznata primalja Erika Spirić za nagradu je predložena zbog iznimnih doprinosa u promicanju prava rodilja i podizanju svijesti o važnosti prirodnog poroda.
Konačno, osnivač i predsjednik Društva distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida Grada Varaždina Ivan Vujec nagradu bi trebao dobiti za dugogodišnje sportske aktivnosti i neumorni entuzijazam u području civilnog društva.
Plakete Grada Varaždina bi pak trebali dobiti Marija Habijan, posthumno, predsjednica Udruge vrtlara Varaždinske županije, Auto klub Varteks koji slavi 70. rođendan, Bomark Grupa za iznimne poslovne rezultate te Hrvatsko-njemačko društvo Varaždin za dugogodišnje promicanje Grada u međunarodnoj suradnji.
Predloženi su i dobitnici medalja Grada Varaždina, a to su: Njegova Ekselencija Eduard Aznar Campos, veleposlanik Kraljevine Španjolske u RH, Srećko Mintas, mr. sc. Stjepan Adanić, Miroslav Prikratki, Centar tradicijske kulture, udruga Novi put Varaždin i udruga STK Starr Varaždin.
Izvor:
Foto: Arhiva RT / FACEBOOK
U petak , 22. rujna u sjedištu Ministarstva unutarnjih poslova, potpredsjednik Vlade RH i ministar unutarnjih poslova dr. sc. Davor Božinović je, zajedno s predsjednikom Hrvatskog novinarskog društva (HND) Hrvojem Zovkom te predsjednicom Sindikata novinara Hrvatske (SNH) Majom Sever, potpisao Sporazum o suradnji te dva prateća protokola.
Riječ je o protokolu o postupanju policije, novinara i drugih medijskih djelatnika na javnim okupljanjima od interesa javnosti te protokolu o postupanju policije prilikom saznanja o kaznenom djelu počinjenom na štetu novinara i drugih medijskih djelatnika u obavljanju radnih zadaća.
Također, potpisivanju je iz Ministarstva kulture i medija prisustvovala ravnateljica Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija, Jasna Vaniček-Fila, ujedno i nacionalna koordinatorica kampanje Vijeća Europe za zaštitu medijskih djelatnika.
Naime, radi se o implementaciji Preporuke Europske komisije od 16. rujna 2021. o jamčenju zaštite, sigurnosti i jačanja položaja novinara i drugih medijskih djelatnika u Europskoj uniji.
Navedena Preporuka podsjeća da države članice Europske unije poštuju slobodu i pluralizam medija, uključujući slobodu mišljenja te primanja i širenja informacija i ideja bez uplitanja tijela javne vlasti, da se prostor Europske unije smatra jednim od najsigurnijih prostora za novinare i druge medijske djelatnike, ali i da u izgradnji otpornijih demokracija u cijeloj Europskoj uniji značajnu ulogu imaju neovisni i pluralistički mediji.
Oni građanima omogućavaju donošenje informirane odluke i sudjeluju u borbi protiv dezinformacija, ali se želi poduzeti još više u pogledu zaštite, sigurnosti i jačanja novinara i drugih medijskih djelatnika, a sve kako bi se osiguralo i očuvalo poticajno okruženje za novinare i druge medijske djelatnike.
Tom je prilikom ministar Božinović istaknuo kako se policija obvezuje kontinuirano planirati i poduzimati neophodne aktivnosti za siguran i neometan rad medijskih djelatnika:
– Ova prateća dva protokola pobliže definiraju, odnosno razrađuju – svaki zasebno – postupanje policijskih službenika i medijskih djelatnika na javnim okupljanjima za koja postoji interes javnosti, odnosno u drugom je slučaju pobliže definirano postupanje policijskih službenika prilikom saznanja o kaznenom djelu počinjenom na štetu novinara i drugih medijskih djelatnika u obavljanju radnih zadaća, a s ciljem stvaranja pretpostavki za učinkovito provođenje kriminalističkih istraživanja kaznenih djela – ističe Božinović.
Prema dostupnim podacima, do 1. rujna 2023. godine policija je evidentirala pet događaja u vezi s osobama koje obavljaju novinarsku djelatnost. Tijekom prošle 2022. godine, policija je evidentirala deset, a godinu prije, odnosno 2021. godine, evidentirala je 15 događaja u vezi s osobama koje obavljaju novinarsku djelatnost.
– Prilikom postupanja po saznanju za ovakve događaje kaznenog djela prijetnje, policijski službenici pristupaju profesionalno i s dužnom pažnjom, budući da se radi o kaznenom djelu protiv osobne slobode, a pogotovo ako se radi o težem obliku, odnosno ukoliko je djelo počinjeno na štetu službene ili odgovorne osobe ili prema novinaru u vezi s njegovim poslom, za što se može izreći kazna zatvora do 5 godina. Policija u takvim slučajevima reagira žurno te u suradnji s oštećenom osobom započinje kriminalističko istraživanje, policijske izvide, a sve s ciljem utvrđivanja identiteta počinitelja i svih okolnosti kaznenog djela – objasnio je ministar Božinović.
– Naša su očekivanja da ćemo Sporazumom doprinijeti razvoju međusobne suradnje, uvažavanju i razumijevanju te unaprjeđenju ugleda i profesionalnog integriteta policijske i novinarske struke, a s ciljem osiguranja i očuvanja poticajnog i sigurnog okruženja te otklanjanja opasnosti u obavljanju radnih zadaća. Naime, navedeni Sporazum, između ostaloga, potiče na međusobno poštivanje etičkih načela policijske i novinarske struke, ali i uvažavanje specifičnosti tih dvaju poslova – zaključio je ministar Božinović.
Nestala je dvogodišnja Anastasia Ficher, potvrdili su nam iz PU varaždinske.
Policija je nestanak objavila i u Nacionalnoj evidenciji nestalih osoba.
Djevojčica inače živi u Maruševcu, na adresi Cerje Nebojse 14, a nestala je 20. rujna, kada se zajedno s bakom udaljila u nepoznato oko 22 sata.
Anastasia je visoka 92 centimetra, ima smeđu kosu i smeđe oči, a na lijevoj šaci ima ožiljak od opekline.
U tijeku je i policijska potraga.
Obzirom da baka nije među nestalim osobama, moguće je da policija istražuje da je ona odvela djevojčicu iz nekog razloga.
U slučaju da posjedujete informacije o ovoj osobi molimo vas da obavijestite najbližu policijsku postaju ili nazovete na broj 192. Također, informacije možete dostaviti i putem e-mail adrese: [email protected].