FOTO Čakovečki vrtićarci obilježili Međunarodni olimpijski dan
Tradicija obilježavanja Međunarodnog olimpijskog dana i ove je godine nastavljena u čakovečkim dječjim vrtićima. Dan se obilježava kao spomen na...
Nastavljajući sustavno ulaganje u razvoj sporta, Grad Lepoglava će i u ovoj godini značajnim proračunskim sredstvima, a riječ je o 179.200 eura, poduprijeti provedbu programa javnih potreba u sportu na gradskom području.
Najveći dio navedenog iznosa, odnosno 106.190 eura, namijenjen je redovnoj djelatnosti Zajednice sportskih udruga Grada Lepoglave koja će ih, što je utvrđeno ugovorom koji su 6. veljače potpisali gradonačelnik Marijan Škvarić i predsjednik Zajednice sportskih udruga Grada Lepoglave Dražen Novak, koristiti za redovnu djelatnost i natjecateljske aktivnosti sportskih udruga i klubova, održavanje sportskih objekata te za stručne službe i materijalne troškove, a sve prema kriterijima i rasporedu Zajednice.
Preostala sredstva namijenjena su za nabavu dječjih igrala (37.160 eura), nabavu sportske opreme (6640 eura), održavanje sportske opreme (6640 eura), održavanje sportskih građevina (19.910) te za održavanje malonogometnog zimskog turnira (2660 eura).
– Sport je važan čimbenik razvoja našeg grada. Brojni su benefiti koje bavljenje sportom donosi zajednici i pojedincima zato višegodišnjim ulaganjima u razvoj sporta, s kojima nastavljamo i u ovoj godini, omogućavamo svim generacijama građana, a posebice djeci, bavljenje sportom, bilo rekreativno ili u okviru sportskih klubova koji djeluju na području našeg grada. Našu posvećenost razvoju sporta bila je prepoznata i na razini Europske unije koja nam je dodijelila titulu Europskog grada sporta – istaknuo je gradonačelnik Škvarić prigodom potpisivanja ugovora.
Podsjetio je tom prigodom na velika dosadašnja ulaganja u izgradnju sportske infrastrukture što je omogućilo održavanje sportskih aktivnosti u svim gradskim područjima. Ta će se ulaganja nastaviti, poručio je najavivši daljnje uređenje Sportsko-rekreacijskog centra u Lepoglavi. Istaknut je tom prigodom problem njegova trenutnog održavanja, a u svijetlu sve manje zainteresiranosti i angažiranost Kaznionice u Lepoglavi, kojoj pripada dio vlasništva nad objektom, da to čini. Stoga je najavljeno da će Grad Lepoglava, u suradnji sa Zajednicom sportskih udruga Grada Lepoglave i Turističko kulturno informativnim centrom, pronaći potrebno rješenje.
– Nadam se da će ubuduće i domaći poduzetnici u većoj mjeri podupirati sport u našem gradu. Hvala onim koji su prepoznali važnost sporta i to već čine – zaključio je gradonačelnik Škvarić složivši se s predsjednikom Zajednice sportskih udruga Grada Lepoglave Draženom Novakom da će se kod ulaganja u razvoj sporta na gradskom području u velikoj mjeri težište staviti na djecu i njihovo uključivanje u sportske aktivnosti u što većoj mjeri, za što na području Grada Lepoglave postoje uvjeti koji će se daljnjim ulaganjima dodatno poboljšati.
Do 30. rujna 2024. svi koji već imaju startup do 5 godina starosti, kao i timovi koji pokreću startup mogu prijaviti svoju inovativnu ideju na drugi po redu Voogle Akcelerator u organizaciji Tehnološkog parka Varaždin i Grada Varaždina.
Voogle Akcelerator će se održati od 7. listopada do 8. studenoga 2024. u Tehnološkom parku Varaždin, a prijavljeni ostvaruju jedinstvenu priliku za edukacije, poslovno umrežavanje i osvajanje novčane nagrade. Prve tri ideje ocijenjene kao najbolje ili najzrelije dijele 10.000 eura nagrade, što u novcu, što u uslugama Tehnološkog parka Varaždin. Svi timovi koji uđu u Akcelerator imaju priliku svoju ideju prezentirati na Voogle konferenciji u studenom, a kroz Enterprise Europe Network, uz podršku Techparka, imaju priliku internacionalizirati svoje poslovanje, održati pitch pred drugim članicama EEN konzorcija i na taj način tražiti potencijalne partnere izvan granica Hrvatske.
Otvorene su prijave za drugi po redu Voogle Akcelerator, u organizaciji Tehnološkog parka Varaždin i Grada Varaždina. Do 30. rujna 2024. svoju inovativnu ideju mogu prijaviti svi koji već imaju startup do 5 godina starosti, kao i timovi koji pokreću startup.
Podrška u mentorskom i edukativnom smislu, novčane podrška i mogućnost internacionalizacije ideje
Voogle Akcelerator je program koji osigurava podršku inovativnim idejama te omogućava ubrzan rast i razvoj snažnih i održivih startupova kroz povezivanje, edukacije, treninge, mentorsku potporu i osvajanje novčanih nagrada. Prijavom na Voogle Akcelerator prijavljeni će imati više od 40 sati izuzetno korisnih radionica za pokretanje poslovnog pothvata te mogućnost umrežavanja s mentorima i ostalim tvrtkama unutar TECH_PARK-a, imat će priliku prezentirati svoje ideje pred potencijalnim investitorima, a prva tri plasirana tima osvojit će i novčanu nagradu za poticanje poslovanja te dobiti mogućnost korištenja TECH_PARK infrastrukture.
Ukupni nagradni fond i ove godine iznosi 10.000 eura, od kojih 6000 eura u novcu, a ostalih 4.000 eura su usluge Tehnološkog parka. Svakako valja istaknuti i mogućnost predstavljanja poduzetničke ideje na Voogle konferenciji pred više od 200 poduzetnika, potencijalnih investitora, studenata i ostalih gostiju koja će se i ovog studenog održati u HNK Varaždin. Uz navedeno, svi timovi koji ulaze u Akcelerator imaju priliku kroz EEN (Enterprise Europe Network) konzorcij, čiji je Tehnološki park Varaždin član, svoju ideju internacionalizirati, pitchati je pred ostalim članicama konzorcija iz cijele ćurope i tražiti partnera za razvoj ili distribuciju svojih proizvoda.
– I ove smo godine osigurali fantastičan program podrške za sve timove koji uđu u Akcelerator. Imamo različite mentore s dokazanim iskustvom u radu s poduzetnicima, kako zrelim tako i poduzetnicima početnicima. Sve radionice iskrojene su točno prema potrebama poduzetnika u ranoj fazi, radioničkog tipa, a osim toga timovi imaju priliku s mentorima održati i individualne mentorske sesije. To nam se pokazalo kao odlična i važna stvar za sudionike Akceleratora – kaže direktor Tehnološkog parka Varaždin Vedran Bubalo.
Važan progres lanjskih sudionika Voogle Akceleratora
– Ideje iz prošlogodišnjeg Akceleratora su se do sada razvijale u većem ili manjem obimu. Prošlogodišnji pobjednik Reclo (Niko Bucalo) otvorio je poduzeće i ideju pretvara u proizvod. Ostali nagrađeni isto tako razvijaju proizvod pa je primjerice Choncha, drugi izabran, pokrenuo poduzeće Terrasync i radi na masovnoj proizvodnji svojih pametnih posuda za sobne biljke. Uglavnom većina ideja s prošlogodišnjeg Akceleratora i dalje je živa i poduzetnici rade na njihovom razvoju, a mi ih pratimo i stojimo na raspolaganju za sve što im je potrebno – objasnio je Vedran Bubalo.
I ove godine Tehnološki park Varaždin podržavaju partneri: Grad Varaždin, Fakultet organizacije i informatike (FOI), Sveučilište Sjever, Enterprise Europe Network (EEN) te im se pridružuje tvrtka Sedmi odjel – vodeći AWS partner u CEE regiji, ujedno i jedan od vodećih pružatelja usluga IT savjetovanja i upravljanja Cloud rješenjima.
Povodom Svjetskog dana prve pomoći koji se obilježava drugu subotu u rujnu, ovu godinu pod sloganom “Prva pomoć i sport“ , Društvo Crvenog križa Varaždinske županije organiziralo je zanimljivu radionicu djeci, članovima Atletskog kluba Sloboda. Radionicu je održala dr. Nives Bubnjar, licencirana predavačica Prve pomoći uz pomoć djelatnika i volontera Društva.
Polaznici radionice su s velikim zanimanjem učili kako pravilno reagirati u slučaju ozljede i kako pružiti prvu pomoć, od zaustavljanja krvarenja kod ozljeda i ogrebotina do stavljanja unesrećenog u bočni položaj. Najhrabriji su se čak okušali u reanimaciji.
Na radionici je sudjelovalo 30-ak djece koja su imala prilike upoznati se s osnovnim postupcima prve pomoći, a njihove reakcije bile su i više nego pozitivne.
Naši najmlađi sugrađani su se zabavili i naučili mnogo novih stvari.
Edukaciju iz pružanja prve pomoći nikada nije prerano započeti. Već u najranijoj dobi djeca su spremna primiti prva znanja o pružanju prve pomoći kroz igru, a u njihovu svijest je u toj dobi nužno ugraditi potrebu brige za sebe i druge u slučaju nezgoda.
Djeca su imala priliku postavljati i pitanja, sudjelovati u praktičnim vježbama te uz pomoć volontera i djelatnika vježbati na modelima. Učenje prve pomoći od najranije dobi ključno je za razvoj odgovornosti i svijesti o važnosti brzog reagiranja u hitnim situacijama.
Učenje prve pomoći također promiče empatiju i brigu za druge, što su vrijednosti koje su važne za njihov društveni razvoj. Djeca koja su osposobljena za pružanje prve pomoći mogu postati mali heroji u svojoj zajednici.
Cilj obilježavanja Svjetskog dana prve pomoći je podići svjesnost cijelog svijeta kako prva pomoć može svakodnevno spasiti život.
Hrvatski Crveni križ sa svojim 131 društvom diljem Hrvatske provodi tečajeve prve pomoći. Javite se najbližem društvu Crvenog križa, obnovite znanje iz pružanja prve pomoći kako biste bili spremni pomoći sebi, svojim bližnjima ili osobi kojoj je potrebna pomoć. Nemojmo dozvoliti da nas naše neznanje spriječi u tome da nekome spasimo život!