Povežite se s nama

Kultura

Festival čipke na predstavljanju UNESCO konferencije u Palestini

Objavljeno:

- dana

Zamjenik lepoglavskog gradonačelnika Hrvoje Kovač trenutno boravi u Palestini u gradu Beit Sahour pored Betlehema na sastanku mreže ICCN (Inter-City intangible cultural cooperation network).

Riječ je o najvećoj međunarodnoj nevladinoj organizaciji akreditiranoj od strane UNESCO-a koja je pokrenuta s ciljem zaštite nematerijalne kulturne baštine i osiguravanja održivog razvoja na razini lokalnih zajednica u svijetu.

U članstvu ove mreže nalaze se gradovi koji su nositelji nematerijalne kulturne baštine prema standardu UNESCO-a. Ovogodišnja tema konferencija posvećena je ulozi lokalnih folklornih i kulturnih festivala u očuvanju baštine i identiteta lokalnih zajednica. Želeći naglasiti važnost očuvanja te baštine, članovi ove svjetske mreže UNESCO gradova predstavljaju svoje festivale, a zamjenik gradonačelnika Kovač ovom prilikom predstavlja 23. Međunarodni festival čipke koji je netom završio u Lepoglavi.

– Ove godine obilježavamo 10 godina od trenutka kad je ime Lepoglave upisano na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva i 5 godina članstva u ovoj međunarodnoj mreži. Neizmjerna je čast predstaviti naš Festival čipke u ravnopravnom društvu znatno raskošnijih i financijski izdašnijih festivala iz Indije, Kine, Filipina, Šri Lanke, Palestine ili Španjolske, a istovremeno osjećati ponos da smo, iako daleko manji grad naspram drugih, uspjeli dobiti status UNESCO-a, održavati ga i zadržati dugih 10 godina te ravnopravno surađivati s drugim zemljama i gradovima ove najveće nevladine organizacije s UNESCO predznakom. Da nije bilo lepoglavskih čipkarica koje su njegovale ovu baštinu, ne bi nas danas bilo tu – poručio je zamjenik gradonačelnika Kovač.

Kovač je prisutnima prikazao kratki video koji je nastao netom nakon ovogodišnjeg festivala, nakon čega su prisutni članovi mreže sa svih kontinenata imali pitanja i nekoliko poziva na suradnju pa možda iduće godine u Lepoglavi ugledamo neka nova lica. Prezentaciji su nazočili i palestinski ministar kulture dr. Atef Abu Saif, guverner Betlehemske provincije (guvernata) Kamel Hameed i gradonačelnik Beit Sahoura Jehad Khair s kojim će se zamjenik gradonačelnika susretni na bilateralnom sastanku na kraju konferencije.

Dodajmo podatak kako se ovogodišnja konferencija organizira u palestinskom dijelu Betlehemu, u Beit Sahouru, „Gradu pastira“ gdje se, prema predaji nalazi mjesto rođenja Isusa Krista koje je pretvoreno u Baziliku Rođenja Isusova. Beit Sahour je jedan od najstarijih gradova u Palestini, a zajedno s Jeruzalemom i Betlehemom predstavlja važnu destinaciju hodočasničkih ruta zbog čega je vrlo posjećen i prepoznatljiv na svih religijskim, ali posljedično i kulturnim kartama svijeta zbog čega se nalazi na listi UNESCO-ve nematerijalne baštine.

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje