Povežite se s nama

Kultura

Festival komorne glazbe 26. i 27. kolovoza: kvartet, trio i dva dua predstavit će se međimurskoj publici!

Objavljeno:

- dana

U čakovečkome Centru za kulturu u četvrtak i petak, 26. i 27. kolovoza, održat će se 7. Festival komorne glazbe.

Toga četvrtka s početkom u 20 sati otvorit će ga kvartet saksofona ENDeM, koji čine Marko Gerbus (sopran saksofon), Deni Pjanić (alt saksofon), Nereo Arbula (tenor saksofon) i Erna Čizmić Rebić (bariton saksofon). Iste večeri predstavit će se i Trio Krpan čiji su članovi Anđelko Krpan (violina), Martin Krpan (violina) i Ivan Krpan (klavir).

Iduće večeri od 20 sati nastupa domaći bariton Jurica Jurasić Kapun uz pratnju Viktora Čižića na glasoviru. Osim njih, nastupa i Duo Eolian: Lucija Stilinović na flauti i Veronika Ćiković na harfi.

Kvartet ENDeM

Članovi kvarteta ENDeM diplomanti su Umjetničke akademije u Splitu u klasi profesora Gordana Tudora. Kvartet je osnovan 2015. godine kao Kvartet saksofona Umjetničke akademije u Splitu. Prvi nastup kvartet je zabilježio u Splitu u srpnju 2015. godine u sklopu ciklusa “Čari klasične glazbe” u Podrumima. Otada su ostvarili brojne nastupe i sudjelovali na raznim manifestacijama. Kvartet je surađivao s priznatim glazbenicima kao što su Dubravko Detoni, Dragan Sremec, Tomislav Žužak, Valter Lovričević, Papandopulo kvartet i drugi. Repertoar kvarteta obuhvaća djela iz svih stilskih razdoblja – od baroka do suvremene glazbe, s posebnim naglaskom na djela hrvatskih skladatelja.

Trio Krpan

Martin Krpan diplomirao je violinu na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u razredu prof. Leonida Sorokowa 2018. godine, a od 2016. godine studira i u Leipzigu na Hochschule fürMusik und Theater Felix Mendelssohn Bartholdy u razredu prof. Ericha Höbartha. Tijekom školovanja osvojio je niz nagrada na regionalnim i državnim violinističkim natjecanjima učenika i studenata glazbe, na hrvatskom natjecanju komornih sastava te na međunarodnim violinističkim natjecanjima. Od siječnja 2018. godine prvi je violinist Zagrebačkog kvarteta.

Anđelko Krpan diplomirao je violinu na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u razredu Kristijana Petrovića 1989. te magistrirao na Hochschule für Musik und darstellende Kunst u Beču u razredu Dore Schwarzberg 1995. godine. Bio je član Bečke komorne filharmonije, član Zagrebačkih solista, koncertni majstor Zagrebačkih solista, koncertni majstor Orkestra HNK-a iz Zagreba, a od 1995. do danas predaje violinu na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Dobitnik je reda Danice Hrvatske s likom Marka Marulića, nagrade “Milka Trnina” Hrvatskog društva glazbenih umjetnika i nagrade “Lisinski” Hrvatskog društva skladatelja. Jedan je od utemeljitelja i prvi violinist Gudačkoga kvarteta Sebastian. Redovito svira i snima solistički i u različitim komornim sastavima.

Ivan Krpan rođen je u Zagrebu 1997. godine. Diplomirao je klavir na Muzičkoj Akademiji u Zagrebu u razredu prof. Rubena Dalibaltayana 2019. godine. Osnovnu i srednju glazbenu školu Blagoja Berse u Zagrebu završio je u razredu prof. Renate Strojin Richter. Osvajao je prve nagrade na regionalnim, državnim i međunarodnim natjecanjima. Nastupio je u nekim od najpoznatijih svjetskih glazbenih središta kao što su Leipzig, Műnchen, Weimar, London i St. Peterburg.

Jurica Jurasić Kapun

Jurica Jurasić Kapun rođen je u Čakovcu, gdje je i započeo svoje glazbeno obrazovanje. Nastavio ga je u Varaždinu. 2013. upisao je pripremni studij pjevanja na Universität für Musik und darstellende Kunst Graz, u klasi prof. Ulfa Bästleina. 2014. godine prekinuo je studij u Grazu i upisao glazbenu pedagogiju na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a usto studij germanistike. 2016. upisao je i studij pjevanja u klasi profesorice Vlatke Oršanić, također na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji. Tijekom svoga glazbenog obrazovanja sudjelovao je na raznim majstorskim radionicama.

Viktor Čižić

Viktor Čižić apsolvent je klavira na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi doc. art. Filipa Faka. Aktivno djeluje na svim frontama glazbene umjetnosti – od solističkih i komornih izvedbi, do skladanja i improviziranja. Njegov solistički rad obilježavaju nastupi sa Zagrebačkom filharmonijom, Tamburaškim orkestrom HRT-a, Zagrebačkim solistima i OMG orkestrom, a solistički su mu recitali uvijek prošarani novom glazbom, vlastitim improvizacijama, te skladbama domaćih autora – kojima zapravo i sam pripada.

S velikim afinitetom za područje komorne, a i suvremene glazbe, ostvaruje nastupe na Muzičkom biennalu Zagreb, Glazbenoj tribini i Danima Milka Kelemena te u amsterdamskom Concertgebouwu i Muziekgebouwu. Surađivao je s gotovo svim orkestrima u Zagrebu, uključujući i jazz orkestre i ansamble, a radio je i na opernim i kazališnim produkcijama, kao i u organizaciji koncerata i festivala. Uz XV. gimnaziju, 2014. godine završio je GŠ Vatroslava Lisinskog u klasi Branke Fačini Vrhovski, upisavši zatim Muzičku akademiju u Zagrebu u klasi red. prof. art. Dalibora Cikojevića.

Trenutačno je apsolvent u klasi doc. art. Filipa Faka, a prethodnu je godinu proveo na studentskoj razmjeni na Konzervatoriju u Amsterdamu u klasi Franka van de Laara, studirajući paralelno suvremenu glazbu kod Ralpha van Raata. Dobitnik je Diplome Darko Lukić za 2020. i Nagrade Rotary kluba za 2019. godinu.

Lucija Stilinović

Lucija Stilinović uza završenu Muzičku akademiju u Zagrebu u klasi Renate Penezić, diplomirala je na Manhattan School of Music (New York, SAD) u klasi Roberta Langevina, solo flautista Njujorške filharmonije. U akademskoj godini 2016./17. bila je studentica Kraljevskog konzervatorija u Antwerpenu u klasi Alda Baertena gdje je završila dodiplomski studij. Tijekom studija na Muzičkoj akademiji u Zagrebu bila je na razmjeni studenata Erasmus na HKU Konzervatoriju u Utrechtu u klasi Alda Baertena i Wilberta Hazelzeta (traverso flauta). U dva je navrata (2014. i 2017.) bila stipendistica International Music of Academy in the Principality of Liechenstein, gdje je pohađala razne seminare i usavršavanja kod Philippe Bernolda.

Veronika Ćiković

Veronika Ćiković (Rijeka 1997.), istovremeno s učenjem harfe kod majke harfistice, 2004. godine upisuje Glazbenu školu Ivana Matetića Ronjgova. Godine 2015. upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu u klasi profesorice Diane Grubišić Ćiković, gdje je 2020. diplomirala s odličnim uspjehom. Godine 2021. nastavlja školovanje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu gdje upisuje specijalistički studij harfe u klasi profesorice Mirjam Lučev Debanić. Nastupa solistički i u raznim komornim sastavima (harfistički duo i trio, duo flauta-harfa) te je članica hrvatskog orkestra harfi “1000 žica”.

Cijena ulaznica po danu iznosi 30 kuna.

Kultura

Proslava 70 godina muzeja Dvor Trakošćan uz izložbu, druženje s muzealcima, light show…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dvor Trakošćan s velikim zadovoljstvom poziva sve zainteresirane na službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Otvorenje će se održati u dvorcu, 24. travnja, u srijedu, s početkom u 19 sati, a izložba će sve prisutne provesti kroz bogatu tematsku priču koja istražuje složene dinamike braka.

Osim službenog otvorenja izložbe, posjetitelje očekuje bogat glazbeni program, impresivan light show te prilika za druženje s muzealcima, što će upotpuniti ovo posebno događanje.

„Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

U utorak završni koncert Međunarodnog natjecanja pijanista Memorijal Jurica Murai & Murai Grand Prix

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na posljednji dan međunarodnog natjecanja pijanista Memorijal Jurica Murai & Murai Grand Prix, u utorak 23. travnja, održat će se završni koncert i svečana dodjela nagrada pobjednicima natjecanja.

Koncert će se održati u Velikoj koncertnoj dvorani Glazbene škole u Varaždinu s početkom u 19 sati, a svi koji neće biti u mogućnosti prisustvovati koncertu, koncert će moći pratiti na službenoj YouTube stranici Glazbene škole u Varaždinu.

Međunarodno natjecanje pijanista Memorijal Jurica Murai & Murai Grand Prix započelo je u Glazbenoj školi 2015. godine zajedno sa međunarodnim natjecanjem puhača. Ovo bienalno natjecanje se održava u baroknoj palači Erdödy u kojoj je sjedište Škole. Škola sa svojom dugogodišnjom tradicijom djelovanja od 1828. promiče glazbeno obrazovanje te značajno obogaćuje kulturni život Varaždina. Natjecanja Škole predana su razvoju umjetničkog djelovanja mladih nadarenih glazbenika, međunarodne kulturne suradnje i razmjeni iskustava, te turističkoj promociji Varaždina, Varaždinske županije i sjeverozapadne Hrvatske.

Glazbena škola u Varaždinu osnovala je ovo natjecanje sa ciljem razvoja umjetničkog talenta učenika, mladih profesionalnih glazbenika, kako bi doprinijela promoviranju pijanističke glazbe, razvoju umjetničkog djelovanja mladih nadarenih glazbenika, međunarodne kulturne suradnje i razmjeni iskustava, te turističkoj promociji Varaždina. Iznimno velik broj kandidata svake godine samo je dodatna potvrda prestiža ovog natjecanja koje mladim i talentiranim pijanistima može poslužiti kao „odskočna daska“ u daljnjoj karijeri.

Ove godine čak 130 pijanista iz 21 zemlje sudjeluje na ovom prestižnom natjecanju dok će oni najbolji, laureati svake od kategorija, nastupiti na završnom koncertu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje