Povežite se s nama

Međimurje

Filmska ekipa iz Đureka snimila svoj dramatičan prvijenac “Kip smrti 2016.”

Objavljeno:

- dana

DJEČJA KREATIVNOST

Tko kaže da se djeca više ne znaju igrati i da samo bulje u igrice?! Grupica osnovnoškolaca svoje je ljetne praznike provela igrajući se u parku u varaždinskom kvartu Đurek te su došli na ideju o snimanju kratkog filma.

Nekoliko su tjedana mobitelom snimali i lovili prave kadrove, smišljali dramatične filmske peripetije i potom sve montirali u priču pomoću aplikacije koju su našli na internetu.

Svoj filmski prvijenac objavili su prije nekoliko tjedana na Youtubu pod nazivom Kip smrti 2016 i zasad imaju pedesetak prikaza.

Ovu kreativnu dječju ekipu čine Anđelina, Ema, Luka, Leona, Fran i Max. Kako nam pričaju, Leona i Luka su došli na ideju o snimanju filma, a ostali su se odmah pridružili.

“Prvo smo mislili snimiti film koji bi se zvao Fejlovi smrti, ali smo ga na kraju nazvali Kip smrti. U filmu dvojica prijatelja igraju nogomet i njihova lopta slučajno dođe do kipa smrti koji oživi i počne ih proganjati. Dečki se bore s kipom, dvojica stradaju, a Fran jedini ostaje živ i zove u pomoć svoju rođakinju. Njezin pas Zara na kraju uspjeva otjerati kip smrti koji pada na pod”, ispričali su nam sadržaj filmića. 

Leona je bila mozak akcije, sve je snimila mobitelom, montirala kadrove u film i postavila ga na Youtube. Koristila je i efekte s gromom te su neke scene snimali i više puta dok nisu bili zadovoljni rezultatom, a prije filma Leona je na Youtubu objavila i trailer.

“Imao sam malo tremu kod prvog snimanja, zaboravio sam tekst pa smo snimali ponovno”, ispričao nam je Fran, koji na kraju filma neočekivano nestaje “jer ga je kip nekako privukao”, pa možemo očekivati i nastavak priče.

A kako izgleda njihov petominutni filmić, pogledajte na Youtubu:

 

 

Izvor:
Foto: Maja Grbić Alimanović

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje