Povežite se s nama

Kultura

Folkloraši iz Maruševca drugi na 25. Susretu tamburaških orkestara i sastava u Dugom Selu

Objavljeno:

- dana

KUD „Klaruš“ iz Maruševca bio je vrlo uspješan na 25. Susretu tamburaških orkestara i sastava.

Ove godine za 25. Susret se prijavilo i u selekciji aktivno sudjelovalo 45 tamburaških orkestara i sastava iz 8 hrvatskih županija s oko 720 izvođača!
U prvom dijelu Susreta, održano je natjecanje u kategoriji koncertnih orkestara te kategoriji folklornih sastava.
U kategoriji folklornih orkestara nastupili su Stariji Tamburaški orkestar Tamburaškog društva „Ferdo Livadić“ Samobor, Tamburaški orkestar KUD-a „Rečica“ Karlovac, Tamburaški orkestar kulturne udruge „Tomislav Franjić“ Kalinovac, KUU „Zvon“ župne zajednice Mala Subotica, Tamburaški orkestar Tamburaškog društva „Gaj“ Zagreb i Županijski tamburaški orkestar „Stjepan Bujan-Stipić“, Čakovec.

U kategoriji folklornih sastava natjecali su se KUD „Klaruš“ Maruševec, Tamburaški sastav „AIS“ Slavonski Brod i Tamburaški sastav KUD-a Seljačka Sloga Greda Sunjska. Gosti prve večeri susreta bili su Tamburaški orkestar KUD Majšperk iz Slovenije.

Prvu nagradu osvojio je Stariji Tamburaški orkestar Tamburaškog društva „Ferdo Livadić“ Samobor, drugu nagradu Tamburaški orkestar Tamburaškog društva „Gaj“ Zagreb, a treću nagradu Županijski tamburaški orkestar „Stjepan Bujan-Stipić“, Čakovec.

U kategoriji folklornih sastava, prvu nagradu osvojio je Tamburaški sastav KUD-a Seljačka Sloga Greda Sunjska, a drugu nagradu osvojio je KUD „Klaruš“ Maruševec, dok je treću nagradu osvojio Tamburaški sastav „AIS“ Slavonski Brod.

KUD „Klaruš“ Maruševec, predstavio se Folklornim plesovima Hrvatskog zagorja i Folklornim napjevima Hrvatskog zagorja. Program je izvela tamburaška sekcija uz vokalnu pratnju pjevačke sekcije KUD-a. Voditelj obje sekcije je Franjo Plantak.

U pratnji KUD-a „Klaruš“ Maruševec bio je i Predsjednik Općinskog vijeća Općine Maruševec, Josip Špoljar. 

– Još sam pod dojmom nastupa, pogotovo naših folkloraša i tamburaša i mišljenja sam da ovi mladi ljudi nisu niti svjesni što su zapravo postignuli, s obzirom na to da su osvojili drugo mjesto na Državnoj smotri. Ovakav rad treba poticati te omogućiti daljnje razvijanje KUD-a kao promotora maruševečkog kraja – rekao je Špoljar.

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Kultura

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom postavu “Kuće tambure“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio je ovih dana prostor u stalnom izložbenom postavu u osebujnijoj „Kući tambure“ koja je svečano otvorena u petak, 12. travnja, u Slavonskom Brodu.

Odnosno u gradu koji ima najstariju folklornu manifestaciju u Slavoniji „Brodsko kolo“. Tambura je dobila još jedno priznanje na muzejskom prostoru površine gotovo 2500 metara četvornih.

U Tvrđavi Brod svečano je otvoren interpretacijski centar „Kuća tambure – slavonska notna bajka“. Svečanost je otvorio gradonačelnik Mirko Duspara, a svojim je dolaskom istu uveličao predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa svojom pratnjom, a koji je istaknuo kako grad Slavonski Brod može biti iznimno ponosan na realizaciju ovako velikoga projekta.

Jer malo se koji grad u Republici Hrvatskoj a i regiji može pohvaliti impozantnom građevinom, posebice u očuvanom spomeniku nulte kategorije Tvrđavi Brod. Predsjednik Svjetske tamburaške asocijacije i osnivač Tamburica Festa u Novom Sadu Jovan Pejčić također je posjetio Slavonski Brod i novootvorenu Kuću tambure te se pohvalio kako dobra suradnja među tamburaškim orkestrima dviju susjednih zemalja postoji već godinama jer i Hrvati sudjeluju na Tamburica festu.

 Za glazbeni program bili su zaduženi učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Moderator programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.

Obilaskom postava Interpretacijskog centra „Kuća tambure – slavonska notna bajka“ posjetitelji se upoznaju s poviješću toga glazbenog instrumenta, starim i suvremenim sustavima tambure, tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim sastavima, tamburom u školstvu kao i tradicijskom kulturom Slavonije. Osim postava, u Kuću tambure smještena je i majstorska radionica gdje posjetitelji mogu svjedočiti izgradnji tambura.

Također, Kuća tambure sadrži koncertnu dvoranu, ambijentalnu dvoranu, kao i suvremeni tonski studio.
Dodajmo da je varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom izložbenom postavu!

– Velika je čast i privilegija dobiti prostor i vrijeme u stalnom postavu muzeja Nova kuće tambure – “Slavonska notna bajka”. Iznimno mi je drago da sam mogao podijeliti ove dragocjene trenutke otvaranja izložbenog prostora s mojim velikim prijateljem Ivanom Enjingijem. Naime, njemu je ujedno posvećena Vinska Simfonija  za tamburašku filharmoniju, koja je briljantno praizvedena uz  sjajni Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem uglednog maestra Siniše Leopolda. Radujem se skorom izlasku nosača zvuka u nakladi udruge Aulos i Koncertnog ureda Varaždin – ističe Bobić.

“Kuća tambure – slavonska notna bajka“ ne predstavlja samo očuvanje glazbenog stvaralaštva već je i promocija tambure kao simbola regije te potiče stvaralaštvo inovativnih kulturno-umjetničkih, edukativnih i drugih sadržaja. Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 metara četvornih.

Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje