Povežite se s nama

Kultura

Forestland & Graffiti na Gradele: iz šume na sjeveru, do plaže na jugu…

Objavljeno:

- dana

I vrane na grani znaju da lipanj završava popularnim festivalom u Zagrebu, odnosno da se tradicionalno otvara sezona festivala, da srpanj započinje ludnicom na Pagu, svjetskim zvijezdama u Splitu, a sve više se spominju festivali nastali daleko od očiju javnosti, skriveni u šumama, brdima, na otocima i razbacani diljem Hrvatske.

Na neistraženom sjeveru Hrvatske već godinama odjekuje glazba. Dok turisti najčešće prolaze Međimurjem i putuju prema Jadranu, usred šume niče mladi festival Forestland. Svježe pokošena trava, duboki bas iz šume i tisuće posjetitelja otkrit će vam tajnu duboke šume u Brezju.

Po šesti puta usred šume u srpnju raste Forestland, da bi se nakon samo sedam dana povukao i nestao u tišinu iz koje je i niknuo. Neke od najvećih svjetskih zvijezda ponovo dolaze na šumsku pozornicu, gdje će 48 sati, bok uz bok najvećim regionalnim i hrvatskim DJ-ima, raspametiti rasplesane tisuće i tisuće posjetitelja uz podršku brojnih partnera. Da ovo ljeto ne bi brinuli o gigama, pobrinut će se Bonbon. Zabavljat će vas brojni prijatelji festivala, grafiteri, artisti, gutači vatre i performeri, te nezaobilazni DJ-evi.

Kad se na petak 13., točno u podne, otvore vrata šumske zemlje Forestlanda, a s tri pozornice se začuju prvi duboki zvukovi, znamo da je započeo praznik glazbe. Ovoga ljeta u Brezje direktno s pozornice Tomorrowlanda stiže Mark Sixma. Zonderling će zasvirati hit ljeta “Crazy”, a povratničkim nastupom će nas raspametiti i veliki Petar Dundov, kao i Torres, PEZNT, YAKKA, Paul Spakres, Dekova, trance velikan Steve Allen te Eloquentia…

 

S Dalekog istoka, po prvi puta na Forestland, stiže DJ Yaksa, Japanac iz Toronta, dok “preko mora” iz Kine stižu DJ Yin i Flash Finger. Da se priča o Hrvatskoj širi, dokaz su i najave artista iz Zemlje izlazećeg sunca, jer na Forestland, kao i na Jadran, dolazi sve više posjetitelja iz dalekih krajeva.

Graffiti na Gradele

Graffiti na Gradele već nekoliko godina u vrhuncu turističke sezone na otok Brač dovode međunarodne graffiti zvijezde, pa ni ovoga ljeta neće nedostajati velikih imena koja će svoje radove ostaviti na bolskim zidovima. Brač je, možemo to već sada reći, najurbaniji hrvatski otok – otok koji promiče uličnu umjetnost.

Svoj prvi posjet Hrvatskoj ove su godine potvrdili Zoer i Velvet iz Francuske te Flying Fortress iz Njemačke, imena koja se nalaze u samom vrhu svjetske ulične umjetnosti. Zoerov rad nikada ne prolazi nezapaženo, a ovaj Parižanin na zidovima ostavlja sukob realizma i utopije, uvijek pazeći da svoj rad uklopi u prostor u kojemu crta. Velvet također dolazi iz Francuske, a inspiraciju za svoje zidove crpi iz svakodnevnog okruženja koji potom, često hiperrealistično, preslikava na zid.

U njegovim je počecima morska i industrijska tematika bila inspiracija, a ima li boljeg nadahnuća od kombinacije tirkiznog Jadranskog mora i napuštene Bijele kuće? Uz legendarnog Flying Fortressa, koji zidove diljem svijeta oslikava već trideset godina i koji je uzor brojnim generacijama, u Bol dolaze i španjolci Sebas Velasco i Inigo Sesma, koji su pravi zaljubljenici u našu regiju, i koji velike zidove doslovno koriste kao svoja platna. Domaće i regionalne snage brane Lunar, Chez 186, Sarme, Artez i brojni drugi.

Da sve stane samo na ovome, pričali bismo o najjačem besplatnom (!) festivalu na obali. Nasreću, ne staje, jer je glazbeni line-up impresivan koliko i crtački. Svoj dolazak u Bol već su potvrdili dobri duh hrvatskog rapa i Bach hip-hopa Vojko V, Krankšvester, High5, Stoka, Kuku$, Tone Tuoro i Buntai, kao i DJ-i Oliver, VRH, Tikach, Zembo, Babilonska i niz jakih imena domaće hip-hop scene.

Kultura

Predstavljanje knjige „Antologija međimurske popijevke“ u utorak u Čakovcu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U utorak, 23. travnja, s početkom u 19 sati u dvorani uz prostorije Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu, na adresi Park Rudolfa Kropeka 2, održat će se predstavljanje knjige „Antologija međimurske popijevke“ dr. sc. Stjepana Hranjca i prof. Branimira Magdalenića.

„Antologija međimurske popijevke“, kao novo izdanje u sklopu edicije „Bibliotheca Murodravana“, izdana je u nakladništvu Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu, uz sunakladništvo Međimurske županije, Grada Čakovca i Zajednice hrvatskih kulturno umjetničkih udruga Međimurske županije.

Ovo vrijedno djelo na svojih šestotinjak stranica na stručan način obrađuje tristotinjak najpoznatijih međimurskih popijevki, nudeći analizu njihovog sadržaja, ali i sugestije oko što autentičnijeg načina njihovog izvođenja, uslijed čega može poslužiti kao odličan priručnik članovima folklornih skupina, ali i svim zaljubljenicima u međimursku kajkavsku riječ i melodiju.

Predstavljanje će izvedbom međimurskih popijevki uljepšati Ivana Tkalec, sopranistica, uz pratnju Komornog županijskog orkestra „Stjepan Bujan Stipić“. Promocija će se održati u sklopu Dana Međimurske županije.

Nastavite čitati

Kultura

Varaždinski klub kolekcionara ove godine obilježava tri velika jubileja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski klub kolekcionara ostavljajući i sakupljajući neizbrisiv trag bivšeg, sadašnjeg trenutka, vremena i prošlosti ove godine slavi tri velika jubileja, što je rijetkost za jednu udrugu.

Riječ je o 90 godina organizirane filatelije (21.4.1934. osnovano FD Varaždin), potom 45 godina ljubitelja starina (28.6.1979. – osnovano društvo) i 40 godina numizmatike (10.2.1984. osnovano društvo).

Filatelija u našem kraju u suradnji s gradovima, općinama, vjerskim, društvenim zajednicama, pojedincima organizirano 100 godina bilježi i obilježava baštinu, povijest, kulturu našeg kraja. Sve datira iz davne 1920. godine, 58. broja časopisa „Slobodni gradjanin“ gdje se 23. listopada pojavio poziv za osnivanje podružnice hrvatskog filatelističkog društva u Varaždinu u sklopu zagrebačkog filatelističkog društva ili samostalno. Inicijator ideje bio je Major Mrzljak, a ista je rezultirala okupljanjem zaljubljenika u filateliju svaku srijedu u svratištu, gradskoj kavani “Novak“.

Neobaveznim sastajanjem nekoliko sakupljača i entuzijasta, članovima poznatih europskih društava kao što su „Concordia“ iz Berlina, društva iz Beča i gradova diljem Europe gdje su studirali naši sugrađani, „ filatelističko prijateljstvo“ preraslo je u ideju o udruživanju.

– Želja je pretvorena u stvarnost. Najpoznatiji članovi filatelističkog društva koji su i sastavili „Pravila Varaždinskog filatelističkog društva u Varaždinu“ u to vrijeme bili su Josip Kauf, upravitelj Hrvatske štedionice; Drago Čoklica, namještenik „Tivar“; Dragutin Cesarec, sudac; Mr. Dušan Grims, ljekarnik; Stjepan Barbot, privatnik, te Milan Blass. „Pravila društva“ 1934.godine odobrena su od Kraljevske banske Uprave Savke banovine. Ozakonjenjem „Pravila“ 21.travnja 1934. godine društvo je postalo „legalno“, čime je taj datum zabilježen kao dan osnutka Varaždinskog filatelističkog društva – FDV. O tome se brzo saznalo u gradu i počeli su se javljati do tada „nepoznati filatelisti“ čime je društvo zabilježilo velik rast. 1937. godine održana je prva, a 1940. i druga velika filatelistička izložba u prepunoj dvorani gradskog kazališta Varaždin. Filatelija je time zaživjela, a niz istaknutih pojedinaca u prvih je sto godina ostavilo svoj velik filatelistički trag – ističu slavljenici.

Tijekom godina rada puno je zabilježenih događaja vezanih uz nove naraštaje filatelista, od kojih se može izdvojiti osnivanje Male škole filatelije u Trakošćanu, na kojoj je već sudjelovalo preko 2500 mladih. Također je tu i promicanje filatelije zanimljivim radionicama u srednjoj školi te udruzi “Filos“, ali i radionicama koje djeluju u Osnovnim školama u Klenovniku, Varaždinskim Toplicama, Zalužju te Varaždinu.

– Zahvaljujući odličnoj suradnji s poštom Centar Varaždin, i njezinim upraviteljem mag. Ciglarom, rješenjem prostora u sklopu hotela „Turist“, započinje odlična suradnja „Filatelističkog društva Varaždin-FDV“, društva “Ljubitelja starina“ i članova društva „Numizmatičara“. U početku nedjeljom sastanci udruga održavali su se u razmaku od pola sata ali pošto se to pokazalo kao neprikladno jer su pojedini članovi bili u dvije ili tri udruge, područja sakupljanja odlučilo se da se isti spoje u jedno društvo. Predstavnici Filatelističkog društva Varaždin, „Ljubitelja starina“ i „Numizmatičara“ spajaju se 9.5.1993. godine u Varaždinski klub kolekcionara -VKK, i sve udruge postaju Sekcije – objasnili su iz VKK.

I Dodali:

„Da se rad filatelije, ljubitelja starina, Numizmatike, kolekcionarstva nastavi uz spoznaju da s prošlošću u korak sa sadašnjošću idemo u budućnost  nastavljamo naš rad nedjeljom ujutro od 8:00 – 9:30 sati u Hotelu „Turist“, gdje na druženje s veseljem pozivamo i sve kojima je filatelija, Numizmatika, Starine, kolekcionarstvo  ne samo hobby, već i dio svakodnevnog života i na taj način neka „živi“ s nama još dugi niz godina.“

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje