Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Aeroklub Međimurje: “U raketnome modelarstvu u samom smo vrhu i s najviše državnih prvaka”

Objavljeno:

- dana

Aeroklub Međimurje trebao je proteklog vikenda biti domaćin međunarodnoga modelarskog aeromitinga, koji je u konačnici zbog lošeg vremena morao biti otkazan. Ono što je ipak održano od cjelokupnog programa aeromitinga su dječje modelarske radionice.

U prostorima Aerokluba Međimurje u Pribislavcu tako se okupilo desetak zainteresiranih mališana koji su uz stručnu pomoć Leonarda Belovića, voditelja modelarske sekcije Aerokluba Međimurje, dobili priliku izraditi svoje prve modele malih zrakoplova.

Modelarstvo kao temelj budućem profesionalnom zanimanju

– Modelarsku sekciju vodim već punih 30 godina i kroz nju je prošao uistinu velik broj djece i mladih. Posebno me veseli što su mnogi koji su svoj prvi doticaj sa zrakoplovima imali upravo u našem Aeroklubu danas piloti. Neki lete na kanaderima, a neki čak na velikom Airbusu. Naime, modelarstvo pruža velike mogućnosti u daljnjem školovanju jer daje dobro predznanje za moguća kasnija profesionalna zanimanja. Imamo slučajeva da su polaznici modelarskih tečajeva kasnije završili kao vrsni aviomehaničari – otkrio je Belović. U modelarskoj sekciji Aerokluba Međimurje uglavnom se radi na raketnome modelarstvu i modelima na daljinsko upravljanje. – Što se tiče raketnog modelarstva, naš je aeroklub u samom vrhu u Hrvatskoj jer od šest prvoplasiranih škola na državnome natjecanju, po tri osnovne i srednje škole, čak tri pobjednika dolaze iz Međimurja. Raketno modelarstvo je puno razvijenije, pa se tako na natjecanjima okupi i do stotinu natjecatelja, dok je na aviomodelarstvu znatno manja konkurencija – otkriva Belović. Iako interes za modelarstvo uvijek postoji, danas je ipak osjetno manje djece i mladih na radionicama Aerokluba Međimurje.

Dođite na modelarske radionice

– Danas djeca imaju daleko veći izbor mogućih hobija, a u takvim odnosima modelarstvo je tek rijetkima prvi izbor. No, mi sa zainteresiranom djecom radimo svaki put kada se skupi grupa. Tada organiziramo tečajeve na kojima polaznicima pokazujemo osnove ove vještine te ih pokušavamo zainteresirati da se ozbiljnije posvete modelarstvu. Svi su dobrodošli u naše prostorije. Donja granica za uključenje u rad modelarske sekcije je 5. razred. – Naša iskustva govore da se djeci mlađoj od tih godina modelarstvo može lako zamjeriti, s obzirom na to da je riječ o priličnoj preciznoj vještini koja iziskuje dobru motoriku i puno koncentracije. Mlađoj djeci treba puno više pomagati, a cilj modelarstva je upravo potaknuti mlade na samostalni rad. Pravi modelari se razvijaju u srednjoj školi, kada djeca mogu samostalno od komada drva napraviti funkcionalni model – zaključio je voditelj radionice Belović.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje