Povežite se s nama

Međimurje

FOTO „Bakini kolači“ u Belici: pita od šljiva Jasne Perko proglašena najboljim kolačem

Objavljeno:

- dana

Zlevenke, pite, buhtle, roščići, štrukli i gibanice samo su dio slastica koje su se našle na bogatim stolovima 17 međimurskih udruga i OPG-ova, koji su sudjelovali na 5. festivalu međimurskih slastica „Bakini kolači“ u Belici.

Udruga za očuvanje kulturne baštine „Međimurska gruda“ iz Dunjkovca pokrenula je ovu manifestaciju u želji da sačuva recepte autohtonih kolača i slatkiša, a „Bakini kolači“ su zamišljeni da putuju Međimurjem tako da se svake godine okupe u mjestu iz kojeg je prošlogodišnji pobjednik. – Ljudi danas žive u vječitoju trci s vremenom pa ovakvom priredbom želimo pomoći da spone s domom, baštinom i domaćom kuhinjom ostanu čvrste – poručio je predsjednik Udruge „Međimurska gruda“ Franjo Soldat. Zahvaljujući piti od tikve i maka Beličanke Marije Magdalenić koja je prošle godine proglašena najboljim kolačem, Belica se ovoga puta našla u ulozi domaćina te je glavni sastojak kolača, odnosno tema natjecanja bila krumpir, zaštitni znak Općine Belica. Zvonimir Taradi, načelnik Općine nije krio zadovoljstvo što je upravo Belica domaćin ove slatke manifestacije, a podršku je svojim dolaskom dao i načelnik Općine Nedelišće Darko Dania. O najboljem kolaču odlučivali su gastronomski znalci Marija Borković, Milena Štajerec i Vlasta Vugrinec, a titulu najboljeg kolača u konkurenciji 25 natjecatelja osvojila je pita od šljiva Jasne Perko iz Udruge žena Lopatinec. Drugo mjesto zauzeo je kolač od krumpira sa šljivama Ljubice Kutnjak, članice Društva žena Mursko Središće, dok su „gostojske breskvice filane od starinskih šliva“ Marije Antoković iz Društva žena Hlapičina osvojile treće mjesto. Pored pripremanja kolača, udruge su se natjecale i u vizualnom dojmu, dekoraciji i prezentaciji svojih izlagačkih mjesta, a stručni žiri koji su činile Ana Vrbanec i Marija Kukolić odlučio je da lenta Izvorno međimursko odlazi u ruke Udruge građana Gardruža iz Gradinovca za najbolju nošnju te Udruzi žena Priločko srce iz Preloga za najljepši štand. Budući da se 27. rujna obilježava svjetski dan turizma, „Bakini kolači“ uključili su se u obilježavanje ovog važnog datuma jer je eno-gastronomija svake destinacije jedan od ključnih faktora za pravi doživljaj nekog kraja, istaknula je zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman. – Međimurje se ponosi svojom tradicijom što je prepoznato i izvan naših granica te je upravo u području eno-gastronomije Međimurska županija proglašena najpoželjnijom europskom destinacijom te smo jedini dobitnici dvije nagrade EDEN u Europi. „Bakini kolači“ jedna su od manifestacija kojom promoviramo našu tradicijsku kuhinju, a time i kulturu te moramo zahvaliti svima koji čuvaju i prenose na mlađe generacije stare recepte – zaključila je Herman. Suorganizatori druženja u Belici su Turistička zajednica Međimurske županije i Općina Nedelišće, glavni pokrovitelji su Međimurska županija i Općina Belica, a manifestacija „Bakini kolači“ druge se godine seli u Općinu Sveti Juraj na Bregu.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje