Stanari u Čakovcu očajni: njihova susjeda tijekom noći galami i remeti mir, a institucije nemoćne
„Skoro su tri sata nakon ponoći. Još jedna besana noć u soliteru u ulici Ivana plemenitog Zajca. I takve noći...
USPJEŠNO ODRAĐENA VJEŽBA
Članovi Hrvatske gorske službe spašavanja dužni su svake tri godine obnoviti licencu iz pružanja prve pomoći. Sada je red došao na pripadnike Stanice HGSS-a Čakovec, čijih svih 20 članova uspješno obnovilo znanje.
– Ukoliko netko ne dođe na obnavljanje znanja iz pružanja hitne pomoći automatski prestaje biti članom HGSS-a. Jedna naša članica pristupila je licenciranju iako ima slomljenu ruku – naglasio je Neven Putar, pročelnik Stanice Čakovec te dodao kako je pružanje prve pomoći sastavni dio svake vježbe koju provode.
– Tečaj obnove znanja obuhvaća sve aspekte zbrinjavanja unesrećenih osoba u planinama i nepristupačnim područjima prema programu trajne edukacije pripadnika HGSS-a iz područja prve pomoći – rekao je Putar.
Obuku su provodili instruktori Medicinske komisije HGSS-a, među kojima je bio i Romeo Novak.
– Prvi dio koji smo proveli na čakovečkim bazenima se temeljio na radionici održavanja života uz upotrebu automatskog vanjskog defibrilatora i imobiliziranja ozlijeđenih osoba. Drugi dio je bio provjera naučenog kroz vježbu na nepristupačnom terenu – kazao je Novak.
Vježba se provodila u Globetki, a uključivala je scenarij u kojem su dvije osobe doživjele nesreću vozeći motorni Quad. Odmah po primitku dojave HGSS-ovci su izašli na teren, locirali unesrećene i pružili im prvu pomoć. Jednoj osobi, koja je prema scenariju imala slomljenu ruku, imobilizirana je ruka, dok je druga zbog ozljeda vrata i kralježnice imobilizirana i uz pomoć nosila izvučena iz šume i predana liječničkoj službi.
Relicenciranje je iskorišteno i za simboličnu predaju automatskog vanjskog defibrilatora (AVD) kojeg su HGSS-ovci dobili za svoj rad. On je ustupljen spasilačkoj službi na čakovečkim gradskim bazenima, a instruktori Medicinske komisije educirali su spasioce oko njegova korištenja. Sve dok to intervencije HGSS-a ne zahtijevaju AVD će biti kod spasilaca na bazenima i u pripravnosti za moguću upotrebu i spašavanje nečijeg života.
Izvor: HGSS Foto:
Na području Grada Murskoga Središća izvode se brojne projektne aktivnosti koje su vrijedni stanovnici najsjevernijega hrvatskoga grada uspjeli realizirati unatoč situaciji s pandemijom.
Kako kaže tamošnji gradonačelnik Dražen Srpak, kad je 2019. sastavljao godišnji rezime, nije ni slutio da bi nas mogla zadesiti godina poput protekle i pokazati koliko smo u nekim aspektima života zapravo bespomoćni.
– U našem smo gradu od samoga početka organizirani te smo uz pomoć volontera pružali pomoć svima koji su je trebali. Svakodnevni život se u potpunosti promijenio, tako da ljetos nije bilo manifestacija kako ne bismo nepotrebno ugrožavali živote naših sugrađana. Novac koji smo tako uštedjeli preusmjerili smo za povećanje potpora za srednjoškolce i studente te neke druge potrebe. Nakon izbijanja drugog vala epidemije također smo se prilagodili i neke društvene događaje, kao što je Advent u Gradu Rudara, simbolično obilježili.
Gospodarska zona Brezje je opremljena komunalnom infrastrukturom uz pomoć sredstava iz europskih fondova – sve su čestice prodane pa je pokrenuta procedura njezina proširenja. Završena je potpuna rekonstrukcija ulice Slatine, pri čemu je otvoren i prostor za novu stanogradnju – prodano je svih šest gradilišta. Uz pomoć europskih sredstava također je izgrađen novi, suvremeno opremljen i uređen Dječji vrtić „Maslačak“ u toj ulici. U potpunosti je adaptiran i opremljen Centar za kulturu „Rudar“ (vrijednost ukupno oko 10 milijuna kuna), pri čemu je putem projekta „Kino u gradu, grad u kinu“ postavljena oprema za prikazivanje najnovijih filmova.
Gradska uprava preselila je u zgradu stare škole, dok su županijske i državne službe preseljene u prijašnje gradske prostore kod Centra za kulturu. Šetnica se stalno uređuje, lani je probijena staza kojom je spojena s Eko-poučnom stazom „Svetomartinska Mura“ – uslijedit će nadogradnja, odnosno uređivanje – nabraja gradonačelnik Srpak.
Osim toga, odobreno je i provođenje projekta „Energy tour“, putem kojega će se interpretirati počeci vađenja nafte i značajno proširiti i opremiti postojeći Spomen park naftaštva u Peklenici, a kupljen je i Spomen dom rudarstva, koji će se također putem „Energy toura“ opremiti inovativnim turističkim proizvodima.
– Kontinuirano se ulaže i u Etno kuću u Murskome Središću, uz pomoć koje će se zainteresiranima predstavljati život rudara. U tijeku je javna nabava za postavljanje novoga dječjeg igrališta kod te lokacije. Prije dviju godina smo kupili komunalno poduzeće Murs-ekom, čija je vrijednost trenutačno 300 posto od nekadašnje. Za kupovinu dvaju novih komunalnih vozila od EU fondova smo dobili 2,2 milijuna kuna, a potpisan je i ugovor za gradnju kompostane u vrijednosti od 4,6 milijuna kuna. Na groblju Peklenica – Križovec u potpunosti je obnovljena grobna kuća, a uređen je i okoliš groblja. Na gradskome groblju izgrađen je Zid urni te su kupljene rashladne komore, čime je nestala potreba za održavanje pogreba nedjeljom.
Rekonstruirana je ulica Antuna Mihanovića. Po svim naseljima postavljena je nova LED javna rasvjeta, a sigurnost prometa podignuta je i uz pomoć izgradnje pješačko-biciklističkih staza Hlapičina – Vrhovljan te Križovec – Peklenica. Europskim je sredstvima sanirano i uređeno odlagalište otpada Hrastinka. Vlada RH donijela je i odluku o rješavanju prometovanja državnom cestom D-209 od Čakovca do Murskoga Središća, kao i kroz sam centar grada – pokrenute su aktivnosti u smjeru izgradnje novoga mosta i obilaznice.
Na području Grada uređeni su i obnovljeni svi društveni domovi te vjerski objekti. Obnovljene su skele u Murskome Središću i Križovcu, a sagrađen je i novi ribički dom. Na korištenje su dane nove sportske prostorije kod NK-a „Rudar“. Kupljeno je zemljište te su pokrenute aktivnosti oko gradnje planinarskoga doma – neke su od točaka koje ističe Srpak. Dodajmo tomu da je povećano financiranje za sportske, kulturne i tehničke udruge na području Grada, s obzirom na činjenicu da one postižu odlične rezultate radeći na promociji.
– Osnovano je Društvo „Naša djeca“, a Mursko Središće je dobilo i titulu „Grada – prijatelja djece“. Provodimo niz demografskih mjera za djecu, mlade, umirovljenike i mlade obitelji, koje uključuju novčane naknade za novorođenčad, besplatne bilježnice, slikovnice i udžbenike, kao i tople obroke, jednokratne pomoći srednjoškolcima i studentima, bonove za umirovljenike, sufinanciranje dječjeg vrtića, poticaje za obnovu starih kuća i kupnju prve nekretnine… Odobren je projekt PRŠI za rješenje pitanja širokopojasnog interneta. Provodi se projekt „Svi u vrtić“ za produljeni boravak djece u vrtićima, kao i brojni drugi – dodaje gradonačelnik.
Što se tiče planova za budućnost, i oni su pozamašni – osim što je u planu završetak Aglomeracije i popratnih radova poput sanacija ulica, prioritet će na području Grada imati već spomenuti projekt PRŠI i dobar mobilni signal za sve građane (kao preduvjeta modernog života), podizanje sigurnosti na prometnicama (izgradnjom pješačko-biciklističkih staza, postavljanjem uspornika, izgradnjom rotora u ulici Marka Kovača, rekonstrukcijom raskršća u centru grada…), turistički i sportski sadržaji koje smo već spomenuli, uređenje ulica i pročelja zgrada, zdravstveni sadržaji, povećano socijalno financiranje i drugi.
– Teče trinaesta godina otkako sam na dužnosti u Gradu, od čega tijekom dvaju mandata obnašam funkciju gradonačelnika. Trebat će nam još barem jedan mandat da bismo priču oko projekata zaokružili i završili veliki projekt Aglomeracije i obnove cesta, realizirali projekt širokopojasnog interneta, završili sportske objekte, stavili u funkciju turističke sadržaje…
Nakon završetka svega pobrojenog možemo se maksimalno usmjeriti na povećanje kvalitete života. Zahvaljujem građanima na dosadašnjem povjerenju, svim oboljelima želim brzo ozdravljenje i da pandemija što brže prođe, a građani će odlučiti hoće li mi na temelju dosadašnjeg rada dati priliku da im i dalje služim – zaključuje gradonačelnik Murskoga Središća Dražen Srpak.
Piše: Silvija Kolar-Fodor, predsjednica Udruge “Biovrt – u skladu s prirodom” i voditeljica projekta
Naslovna fotografija: PŠ Novo Selo Rok
Udruga Biovrt nastavlja educirati i inspirirati o životu u skladu s prirodom.
Upravo završavamo projekt “Zajedno gradimo održivu budućnost” koji traje od 1. ožujka 2019. do 28. veljače 2021. i provodi ga Udruga “Biovrt – u skladu s prirodom” kao nositelj u partnerstvu s I. osnovnom školom Čakovec i Područnom školom Novo Selo Rok te Osnovnom školom Gornji Mihaljevec. Projekt financijski podržavaju Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske u okviru Švicarsko-hrvatskoga programa suradnje te Grad Čakovec, Međimurska županija i Udruga Biovrt.
U projekt smo uz dvije partnerske škole uključili i deset suradničkih škola: OŠ Prelog, II. OŠ Čakovec, OŠ Nedelišće – PŠ Dunjkovec, OŠ Selnica – PŠ Zebanec, OŠ Štrigova – PŠ Železna Gora, OŠ Orehovica, OŠ Kotoriba, OŠ Donji Kraljevec, OŠ Sv. Martin na Muri i OŠ Vratišinec.
U sklopu projekta proveli smo efikasne aktivnosti jačanja kapaciteta za deset osnovnih škola, motivirali ih za provedbu edukativnih programa, educirali učenike 12 osnovnih škola o zdravom načinu života, očuvanju prirode, bioraznolikosti i održivom razvoju uz različite aktivnosti…
Putem volonterskih akcija dopunili smo edukativne sadržaje u okolišu partnerskih škola – posadili smo neobične voćne vrste, postavili kućice, pojilice i hranilice za ptice, koš za smeće, spremnike za reciklažu i klupice. U deset suradničkih škola smo uz 20 volonterskih akcija s učenicima, školskim osobljem i obiteljima učenika postavili deset hotela za kukce, posadili deset začinsko-ljekovito-cvjetnih te bobičastih gredica i dodatno opremili partnerske škole za provođenje edukativnih aktivnosti.
Educirali smo učenike 12 osnovnih škola o zdravom načinu života, očuvanju prirode, bioraznolikosti i održivom razvoju uz različite aktivnosti. U PŠ Novo Selo Rok tijekom dvije godine provodili smo stalni edukativni program i educirali učenike putem više od 40 edukacija u školskom vrtu. U svim školama uključenim u projekt, uz gledanje edukativnih videa projekta, učenici su učili i o važnosti ptica u biosustavu te na koji način im svi mi možemo pomoći u opstanku. Kako bi dodatno potaknula sve učenike na aktivni doprinos očuvanju bioraznolikosti, Udruga Biovrt je svima poklonila i po paketić sjemenja uresnice (Cosmos bipinnatus). Učenici su dobili zadatak posijati ovo cvijeće idućega proljeća, kako bi cvjetne gredice pomogle u opstanku pčelama i ostalim korisnim kukcima.
Velik dio aktivnosti uspjeli smo odraditi u školama na licu mjesta, a dio smo zbog epidemioloških mjera odradili online. Tako smo za sve sudionike snimili videoposjete partnerskim školama i imanju Biovrta, a učenici su posjetili i novootvoreni centar „Med dvemi vodami“ ustanove “Međimurska priroda” uz videomaterijale.
Kao edukativne alate koji će trajati generacijama, kreirali smo četiri edukativna videa, edukativni plakat i završni video projekta te ih proslijedili svim osnovnim školama u Hrvatskoj. Na edukativnom plakatu „12 načina kako postati mali čuvar prirode” predstavili smo načine na koje svi vrlo jednostavno možemo čuvati prirodu i svijet oko sebe. U izradi plakata sudjelovali su učenici osnovnih škola iz Međimurja, čije smo crteže uključili u plakat.
Školama smo proslijedili i edukativne videe koje smo napravili za osnovne škole za besplatno korištenje u sklopu edukativnih aktivnosti. Pozivamo i vas da ih pogledate. Sve naše edukativne videomaterijale možete pogledati na Youtube kanalu Udruge Biovrt.
Na samome kraju projekta, za sve sudionike tiskali smo i edukativnu brošuru „Očuvajmo biorazzznolikost“, u kojoj ih educiramo o važnosti bioraznolikosti za zdravi planet, ali i za nas. Svim učenicima uključenima u projekt uz brošuru spakirali smo dodatno poklon sjeme cvijeća za očuvanje bioraznolikosti kojima smo ih iznenadili za kraj projekta.
Izgradimo održivu budućnost svi zajedno, naša djeca to trebaju i zaslužuju, i tako svi zajedno možemo biti dio pozitivnih promjena i bolje budućnosti za sve!
Hvala svima od srca na sudjelovanju i na uloženom trudu, ponosni smo što ostavljamo trajne vrijednosti u školama i znanje učenicima i roditeljima kako bismo svi skupa mogli graditi održivu budućnost!
Silvija Kolar-Fodor, predsjednica udruge i voditeljica projekta