„Kutak dobrote“: prikupljene plišane i druge igračke za male štićenike čakovečkog Crvenog križa
Kraj protekle godine obilježila je još jedna humanitarna akcija u kojoj se na djelu pokazalo veliko čakovečko srce. Na inicijativu...
U subotu, 10. prosinca, članice Udruge Creative iz Strahoninca pretvorile su maštu u stvarnost.
Za sve mještane svoga sela pripremile su čudesnu božićnu bajku. U Centru za društvene, kulturne i javne potrebe Općine Strahoninec blještalo je tisuće lampica različitih boja. Dvoranu su zaposjela čudesna i neobična bića. Bili su tu šumski patuljci, gnomovi i njihove prijateljice gljive, medvjedići, snjegovići, sobovi, vilenjaci i onaj kojem su se djeca najviše veselila, djedica s dugom bijelom bradom i crvenom kapicom na glavi.
Vrata su čuvali orašari, visoki dva metara. Prilikom ulaska u dvoranu vrijedne kreativke svakom su posjetitelju poklonile darak i božićnu poruku. Pripremile su i štand svojih ručnih radova. Kako bi bajka bila potpuna, obukle su se u vilenjake i svima dijelile različite slastice, dok je Djedica djeci dijelio poklone.
Mještanima su darovale i priredbu na kojoj su nastupala vrtićka i školska djeca. Tijekom i nakon priredbe širio se miris cimeta i kuhanoga vina, kobasica i hrenovki, a u pripremi ića i pića pomogle su im ostale strahoninske udruge, škola i Općina Strahoninec. Ovakav bajkoviti svijet svidio se mnogima jer je dvorana bila prepuna. I mladi i stariji uživali su jer su bili dio ove božićne bajke, dio bajkovitog svijeta u kojem je sve lijepo i dobro, u kojem je sve moguće, u kojem se svi vole.
I dok je volonterska akcija „Žabe na cesti“ u organizaciji „Međimurske prirode“ – Javne ustanove za zaštitu prirode još uvijek u tijeku, u pripremi je već sljedeće volontersko okupljanje pod nazivom „Osigurajmo dom bregunicama“. A što će se raditi? Čistit će se riječna obala za bregunice, najmanje naše lastavice, koje teže svega 15 grama što je jednako kao tri vrećice šećera za kavu.
Naime, bregunice su trenutno na svojem selidbenom putu i uskoro će se vratiti u naše krajeve. Ovom akcijom očistit će se gornji pjeskovito-praporni sloj obale, odnosno ukloniti nepotrebna vegetacija s obale da bi bregunice lakše pronašle pogodno mjesto za gniježđenje.
Volonterska akcija održat će se u subotu, 1. travnja, na obali rijeke Drave u blizini naselja Gornji Hrašćan. Akcija počinje u 9 sati, a predviđeni završetak je oko 13 sati.
Iz „Međimurske prirode“ pozivaju sve koji se žele uključiti u volontersku akciju „Osigurajmo dom bregunicama“ neka se prijave putem online obrasca. Broj osoba koje se mogu prijaviti na volontersku akciju je ograničen na 25.
Za sve volontere osigurani su hrana i piće te potreban radni alat. Potrebno je doći u prikladnoj (radnoj) odjeći i obući te ponijeti radničke rukavice.
U nedjelju, 19. ožujka, u prostoru Muzeja „Croata insulanus“ Grada Preloga otvorena je izložba slika „Arbor vitae“ Gordane Špoljar Andrašić. Datum otvorenja izložbe nije odabran bez razloga.
Naime, to je jedan u nizu događaja kojima se obilježava 10 godina postojanja Muzeja „Croata insulanus“ Grada Preloga.
Preloški Muzej osnovan je 19. ožujka 2013. godine temeljem donacije prof. dr. sc. Matije Berljaka Gradu Prelogu. Donacija je podijeljena u nekoliko zbirki koje krase stalni postav Muzeja, i to: Zbirka keramike, Zbirka moderne umjetnosti, Zbirka navine umjetnosti i Zbirka veziva.
Temeljem tematskih izložbi, putem donacija i otkupa, tijekom godina su formirane sljedeće zbirke: Zbirka fotografija i razglednica, Zbirka suvremenih autora, Zbirka skulptura bikova Režek, Zbirka karikatura Ivana Haramije Hansa, Zbirka Preloški slikarski krug, Etnografska zbirka i Povijesna zbirka.
Izložbu Gordane Špoljar Andrašić otvorio je gradonačelnik Ljubomir Kolarek, sve je pozdravila ravnateljica Muzeja Iva Kožnjak, a o autorici i izložbi govorila je autorica predgovora Božica Jelušić.
Odnos prirode i čovjeka
Gordana Špoljar Andrašić samostalna je umjetnica iz Koprivnice koja je dosad priredila više od 60 samostalnih izložbi, a izlagala je i na brojnim skupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu.
U ciklusu koji je prikazan na izložbi „Arbor vitae“ autorica nastoji prikazati trajni suodnos između prirode i čovjeka, fokusirajući se na stablo, konkretno na prikaz krošnje, odnosno zelenila lišća koje svoju životnu energiju (vodu) crpi duboko pod zemljom.
Božica Jelušić slike je okarakterizirala kao vrhunski doživljaj: treperiti u zelenilu, prepustiti se zelenilu, vibrirati, komunicirati, naći rezonancu, biti vjetar i dah i krilo anđela, ili barem jedno pero, koje putuje kroz sfere, da bi se u Gordaninu lišću smirilo prije sutona.
Izložba slika Gordane Špoljar Andrašić „Arbor vitae“ bila je obogaćena i glazbenim programom u kojem je sudjelovala operna pjevačica Tamara Korunek, uz pratnju raritetnog i rijetkog tipa bečkog klavira na kojem je svirao Samuel Horvatek.