U tijeku je natječaj za novi ciklus stipendiranja međimurskih učenika deficitarnih obrtničkih zvanja
U tijeku je natječaj koji provodi Obrtnička komora Međimurske županije u suradnji s Međimurskom županijom te gradovima i općinama za...
„Kategoriji nezaobilaznih“ definitivno pripada i Davor Žerjav, fotografski entuzijast, edukator i (ko)autor nekoliko knjiga o fotografiji. Učitelj hrvatskoga jezika koji radi u Osnovnoj školi Strahoninec fotografiju je počeo proučavati u ranoj mladosti.
FOTO: Silvio Benč
“The Flow of Time” (Prolazak vremena)
“Colors of the Morning” (Boje jutra)
Davor je već započeo rad i na sljedećoj knjizi, koja će se baviti tematikom kompozicije u fotografiji
– Zainteresirao sam se za fotografiju u vrijeme klasičnoga filmskog oblika te umjetnosti, koji mi je približio otac. Dublje sam se joj posvetio nakon pojave digitalne tehnologije. U Osnovnoj školi Strahoninec osnovao sam fotogrupu za djecu uzrasta od 5. do 8. razreda. Ubrzo sam postao i aktivnim članom čakovečkoga Fotokluba – kaže Žerjav.
Prvu knjigu, „Promišljati fotografski“, Davor je u nakladi Fotokluba objavio 2011. godine u 1000 primjeraka. Ove godine izašlo je drugo dopunjeno i prerađeno izdanje, u istoj nakladi. – Cilj knjige „Promišljati fotografski“, inače prvijenca Edukativne biblioteke Fotokluba, je obrazovanje najšire publike, odnosno, mogli bismo reći da se radi o knjizi za početnike, ali koji se jako ozbiljno misle baviti fotografijom – što ne znači da je ne mogu čitati i znalci. Naglasak sam stavio na estetiku i likovnost – najveće poglavlje knjige bavi se baš tim elementima. Knjiga je kompletno opremljena materijalima članova Fotokluba te smo doista jedini koji nešto takvo izdajemo na ovim prostorima. Izvrsna je, primjerice, i knjiga Maje Strgar Kurečić „Osnove digitalne fotografije“, koja radi na Katedri za reprodukcijsku fotografiju Grafičkoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Ta je knjiga, poput mnogih drugih, prilično tehnički orijentirana, međutim ja smatram da je puno temeljitija te zbog toga i neobično korisna u tome području.
“Spikes in blue” (Šiljci u plavom)
“On the Viewpoint” (Na vidikovcu)
“Flame and ice” (Plamen i led)
“Into a peaceful day” (U miran dan)
“Waves over the Sea” (Valovi nad morem)
Neposredno prije početka nove školske godine, u Fotoklubu je završila još jedna Ljetna škola fotografije namijenjena djeci uzrasta od 10 do 18 godina, koju su vodili Žerjav i predsjednik Fotokluba Davorin Mance. Projekt je to koji Fotoklub provodi već šestu godinu u partnerstvu s Tehnološko – inovacijskim centrom Međimurje i Međimurskom županijom. TICM osigurava prostorne uvjete i dio opreme za radionice, a Međimurska županija od prve godine održavanja škole, 2014., sufinancira projekt. Fotoklub je osigurao komplete digitalnih fotoaparata i bljeskalice za onu djecu koja nemaju svoju opremu. Sudjelovali su i u projektu SUKUS (financiranom iz europskih fondova), tijekom kojega je organiziran niz radionica za srednjoškolce smještene u đačkim domovima u Čakovcu. – Osobno me trenutno zaokuplja pejzažna fotografija, za koju je Međimurje bogomdano: osobito volim fotografirati motive iz gornjeg Međimurja, Dravu i druge vodene površine, šumice… Voda je prekrasan motiv i obogaćuje medij zbog refleksije, omogućava prekrasne efekte. Volim se igrati s dugim ekspozicijama. Ljudi me znaju pitati zašto toliko često fotkam slične motive… Obično im uzvratim protupitanjem: kako se izbrusiti u nečem ako ne vježbaš? Vježba je i u umjetnosti važna, kao i u svemu drugome. Uskoro bih se opet mogao posvetiti i projektu „LICA“, u kojem sam već prije fotografirao dobrovoljce te izdao i fotomonografiju s portretima. To će vjerojatno biti organizirano po principu „dvije subote“: jedne subote bih fotografirao, dok bi druge bila postavljena izložba… Planova je mnogo, vidjet ćemo što budućnost nosi! – završava Davor. Spomenimo da Fotoklub idućeg mjeseca u dva termina, u subotu, 9. studenoga te tjedan dana kasnije, 16. studenoga, organizira jesenske radionice za odrasle. Na radionicama, koje će trajati po četiri sata, bit će riječi o osnovama fotografije s naglaskom na praktičnom aspektu. Ako iz nekog razloga ne stignete na radionice, održat će se i na proljeće (ako se skupi dovoljno zainteresiranih), a tu su uvijek i knjige iz Edukativne biblioteke Fotokluba.
S prvim ovogodišnjim “ozbiljnim” snijegom, Viničanci su u nedjelju tradicionalno obilježili blagdan sv. Vinka, zaštitnika vinogradara. Okupljenim pajdašima i pajdašicama, te velečasnom Valentu Posavcu pridružio se vinički načelnik Branimir Štimec koji tvrdi da su vina u ovom kraju jako kvalitetna.
To ne čudi jer pila su se nekad na bečkom dvoru, i ono što je važno, danas opet počinju radovi u vinogradima.
– Naša udruga vinogradara jedna je od najaktivnijih na ovom području, ima brojno članstvo, slavimo i martinje uz vinski bal. Vina su odlična, a naš mali problem je što imamo 439 kleti po poreznoj prijavi, pa kad bi željeli isprobati sva vina, trebalo bi vam 10 godina… – veli načelnik na kojeg se nadovezao Stjepan Kovačić, predsjednik Udruga vinogradara Vinea Vinica.
Vincekovo obilježavaju otkako su osnovali udrugu, 1999. godine i uvijek se druže kod nekog drugog člana.
– Ove godine domaćin je Zvonko Kovačić, to je prvi vinograd na području naše općine koji je na najnižoj nadmorskoj visini, pa da vidimo kako sve to izgleda. Kad snijeg malo leprša na Vincekovo, to je dobar znak, znak da će biti puno grožđa. Prošla godina je bila dobra unatoč suši koju smo imali tijekom ljeta, a onda i muke u kišnom razdoblju. Možda je malo zakazalo u količini, ali vina su bila jako dobra – smatra Kovačić.
Domaćin Zvonko Kovačić objasnio je da u Slatnjaku (u Rupčićevoj 21, 23 i 25.) imaju oko 2700 čokota.
– Od toga imamo nešto solarisa i regenta, sorte koje se ne špricaju, a drugo su miješane sorte, muškat, sauvignon, ranjski rizling i graševina. Prošlu sezonu grožđe je bilo jako lepo, vina su bila dobra, a sve ovisi o tome kakvi smo podrumari, to je najvažnije – govori iskusan vinogradar kod kojeg nema „kemijanja“ s kapljicom.
Dodajmo da se na blagoslovu vinograda okupilo puno njegovih prijatelja i susjeda, a kakva je bila atmosfera koju su zagrijali tamburaši, pogledajte u fotogaleriji:
Varaždin se u subotu, 21. siječnja probudio s jednim stupnjem Celzijevim ispod ništice.
Temperatura je kasnije porasla za dva stupnja, a u poslijepodnevnim satima očekuje je nas snijeg.
Varaždinci i Varaždinke iskoristili su subotnje prijepodne bez oborina i dobro zabundani prošetali gradom.