Povežite se s nama

Foto i video

FOTO Davorin Mance: „Pravila treba poznavati da bi se ih moglo kreativno prekršiti!“

Davorin Mance

Objavljeno:

- dana

Čakovečki Fotoklub osnovan je 2007. godine kao udruga građana te je jedan od najaktivnijih i najuspješnijih takvih klubova u Hrvatskoj.

Ciljevi Fotokluba uključuju promociju fotografske umjetnosti, kao i razvitak te unapređenje fotografije kao tehničke i umjetničke discipline. Dužnost predsjednika Fotokluba Čakovec obnaša Davorin Mance, jedno od nezaobilaznih imena međimurske fotografske scene.

Half Dome

Impresija refleksije

Životno mjesto

– Fotografijom sam se počeo baviti prije desetak godina. Posljedica je to, između ostalog, moje ljubavi za likovnošću: oduvijek sam volio crtati, a u osnovnoj školi u sklopu Tehničke kulture govorili smo i o fotografiji. Do moga prvoga doticaja s fotoaparatom došlo je, vjerujem, kao i kod većine nas, tako što su moji roditelji kupili fotoaparat za bilježenje obiteljskih događaja. Nakon osnovne škole moj interes za fotografiju ponešto je zamro, sve dok nisam kupio prvi „digitalac“ prije, kako sam rekao, nešto više od deset godina. Internet je tada već bio iznimno životno mjesto te se moglo pronaći svakakvih informacija i kontakata povezanih s fotografijom. Tako sam naletio i na stranicu Fotokluba Čakovec… Ostalo je povijest! – uz smijeh se prisjeća Mance, koji nije veliki zagovornik važnosti tehnologije u procesu nastanka dobrog umjetničkoga djela. Što se tiče tehnike, smatra da fotoaparat mora služiti kao produžetak ruku fotografa.

Ljepotica s visočja

Old Man of Storr

– Ideja fotografije nije prenijeti ono što vidimo, osim ako se radi o dokumentarističkoj fotografiji, već prikazati ono što osjećamo. Djelo ne mora biti tehnički savršeno, niti pak mora biti vjeran prikaz života, nego unutarnji prikaz duhovnog i emotivnoga stanja umjetnika. Moja velika ljubav su pejzaži, koji povezuju likovnu umjetnost, koju također volim, i fotografiju. Moj omiljeni motiv, odnosno prva fotografska ljubav, je rijeka Drava, koja je prekrasna i kao stvorena za tu umjetnost. Ideju za fotku često imam razrađenu u glavi: proces planiranja kod nastanka je mojih fotografija iznimno važan… Valja dobro poznavati lokaciju fotografiranja, pokušati predvidjeti vremenske uvjete i tako dalje, što ne znači da povremeno nešto ne zamijetim i spontano. Kako kaže naslov knjige našega člana Davora Žerjava, moramo „promišljati fotografski“, to jest, izvježbati se da snimimo situaciju, pronađemo zanimljiv prizor te reagiramo u djeliću sekunde. To je glavna ideja koju Fotoklub želi prenijeti ljudima zainteresiranima za fotografiju putem svojih edukacija, no za to je potrebno raditi, vježbati, učiti pa opet raditi, vježbati, učiti… – objašnjava Davorin.

Pogled sa zlatne obale

Skica ljetnog popodneva

Osobno izražavanje

Dodaje da dobrom smatra pojavu socijalnih medija, koji omogućavaju mnogima da se pokušaju izraziti: – Fotografija je jako demokratičan medij. No, i u takvom mediju postoje neke osnove i pravila… Pravila treba poznavati da bi se ih moglo kreativno prekršiti kasnije! (smijeh) Šalu na stranu, upućeni vide kad umjetnik nešto napravi namjerno, iako se i na temelju slučajnosti svašta može naučiti. S djecom je upravo zato prekrasno raditi: jako su otvorena, postavljaju najneobičnija pitanja te nude isto takva rješenja! Zbog toga proces učenja ne ide samo u jednome smjeru. Fotoklub nastoji stalno nuditi edukativni sadržaj: tako smo u rujnu završili sa 6. Ljetnom školom fotografije za djecu od 10 do 18 godina. Ljetnu školu provodimo u partnerstvu s Tehnološko-inovacijskim centrom Međimurje te s Međimurskom županijom, s kojima izvrsno surađujemo. Dobru suradnju ostvarujemo i s Knjižnicom „Nikola Zrinski“ iz Čakovca. Svake godine među mladim polaznicima Ljetne škole otkrivamo i na kreativno stvaranje potičemo motiviranu i talentiranu djecu. Fotoklub je osigurao komplete digitalnih fotoaparata i bljeskalice za djecu koja nemaju svoju opremu. Sudjelovali smo i u projektu SUKUS (financiranom iz europskih fondova), tijekom kojega je organiziran niz radionica za srednjoškolce smještene u učeničkim domovima u Čakovcu.

Vatreno nebo

Voda na Marsu

Idućeg mjeseca u dva termina, u subotu, 9. studenoga te tjedan dana kasnije, 16. studenoga, organiziramo jesenske radionice za odrasle. Na radionicama, koje će trajati po četiri sata, bit će riječi o povijesti i osnovama fotografije s naglaskom na praktičnom aspektu. Pripremamo i godišnju zajedničku izložbu članova Fotokluba, na kojoj se obično predstavljaju tri teme: čovjek, priroda i arhitektura, te se putem tih radova prezentira godišnji rad članstva. Radove za izložbu svake godine odabire netko od poznatih hrvatskih fotografa tko nije iz našega Kluba. Odlično surađujemo i sa susjednim klubovima, najviše s onima iz Lendave, Murske Sobote i Nagykanizse.

Zimski san

Sukus iskustava

Mance edukaciju, a osobito cjeloživotno učenje, smatra izuzetno važnom. Na svaku fotografiju gleda kao na sukus svih izvora inspiracije i prethodnih iskustava autora: – Edukacija otvara horizonte: važno je što šire opće znanje jer ono utječe na širinu motiva i perspektive pojedinog umjetnika. Stoga preporučam svakome da pročita knjige koje su izašle te one koje će tek izaći u nakladi Fotokluba te sve zainteresirane pozivam da nam se pridruže i na radionicama, izložbama, predavanjima i drugim aktivnostima!

Početkom rujna završila 6. Ljetna radionica za djecu od 10 do 18 godina. Vodili su je Davor Žerjav (iza lijevo) i Davorin Mance (iza desno)

Foto i video

FOTO Florijanke s težacima zasukale rukave pa u Donjem Kućanu ručno pobrale kukuruz

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Udruga žena “Florijanke” iz Donjeg Kućana u utorak, 1. listopada, u popodnevnim satima organizirala je ručno branje kukuruza u polju na imanju obitelji Magić. Umjesto uz traktor i prikolicu, na polje su vrijedni težaci stigli noseći plahte oko ramena, demižonke u ruci i s pletene korpama na glavi.

Ovakvi prizori u listopadu, kada počinje berba otvrdnutih klipova kukuruza, danas su stvar prošlosti. Međutim, ove su godine vrijedne „Florijanke“ ponovno oživjele tradicijski običaj ručnog branja kukuruza, a u tom poslu uživali su i najmlađi. Pritom nije nedostajalo priče i šale, a svima je u slast bio pravi poljski težački obrok koji se plavio gemištima.

– Polje na kojem je organizirana berba nalazi se na lokaciji koja od davnina ima naziv „pod hrastom“. Ovo drveće svojevremeno je raslo uz obližnji kanal ali su ih naši pradjedovi posjekli. Ovdje je teren idealan za sjetvu i uzgoj kukuruza i na Bogom danoj zemlji ove je godine prinos jako dobar. Stoga će nakon berbe puno klipova sretno završiti u kukuružnjaku gdje će se sušiti do iduće godine. Kada sam bio dijete, pomagao sam roditeljima ručno brati kukuruz i sve ovo me podsjeća na dane mladosti Svaki berač imao je po dva reda za pobrati, a tak se „tiralo“ i „sipavalo“ da je nosač korpi jedva stizao obaviti svoj dio posla – rekao je kroz smijeh Predrag Magić.

Njegova obitelj na imanju kukuruz koristi za ishranu svinja i kokoši, ali im je prioritet uzgoj različitih ratarskih kultura. Obrađuju desetak hektara poljoprivrednog zemljišta te višak uroda prodaju.  Kako doznajemo od Štefice Vidović, dugogodišnje predsjednice Udruge žena “Florijanke”, za ovogodišnju berbu dobro su se pripremile.

Buđenje prošlosti

– Bez sviteka nema nošenja pune korpe na glavi. Za jaki doručak smo spravile klipiće, štrukle, kuhana jaja i kobasice, zlevanku, sira, sočne jabuke koje su ove godine jako dobro rodile… Čim se razdenilo, hapile smo se posla, a stiže nam u pomoć još težaka s kolima u koja moramo nametati kukuruz. Treba i stabljike pocepati, posložiti ih u stavice, tak da imamo za štrajiti živini u štalama. Duga je zima, treba znati gospodariti s kuruzinjem, a predstoji nam i odlazak u šume po listinec – ističečelnica udruge koja djeluje 17 godina i trenutno okuplja 17 članica.

Odmah po dolasku u polje, vrijedne organizatorice branja našle su se okružene djecom.

– Imam 11 godina i ovo mi je već treće ručno branje kukuruza. Lijepo nam je i čekamo da nam se pridruže puce kojih još nema jer negdje plešu –  rekao je jedan od razigranih mališana kojima je najveći gušt odvajati kukuruzne lasi i komušine od klipova kukuruza. Dodajmo da se Florijanke još uvijek „bore“ da dođu u posjed svoje etno hiže koju im je obećao bivši varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok. Još gore, nakon što je aktualna gradska vlast ukinula Mjesne odbore, za svoje aktivnost poput velikih godišnjih izložbi ručnih radova i proslava martinja, ne mogu koristiti ni prostor u društvenom (vatrogasnom) domu.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Foto i video

FOTO Legendarni Haris Džinović u Sračincu napravio feštu za pamćenje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U sklopu Dana Miholja u Sračincu u subotu, 28. rujna održan je koncert legendarnog Harisa Džinovića.

Hitovi kao što su Kako mi nedostaješ, I tebe sam sit kafano, Pariške kapije…, redali su se u šatoru. Bila je to fešta za pamćenje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje